Domowe sposoby na zdrowe stawy

Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka ludzi młodszych. Co ciekawe, różnego typu przeciążenia stawów rozpoczynają się na ogół całkiem niewinnie, dlatego często są lekceważone i ujawniają się w późniejszym wieku.

Stawy – nie zawsze w dobrej formie

Powierzchnie kości tworzących stawy są pokryte idealnie gładką chrząstką, która ma na celu minimalizowanie tarcia w czasie ich przesuwania się. Czynniki biologiczne oraz mechaniczne powodują, że wraz z biegiem czasu stopniowo ulega ona zużyciu. Do takiej sytuacji wbrew powszechnej opinii przyczynia się nie tylko starzenie się organizmu. Warto wiedzieć, że nadmiernej eksploatacji sprzyja też wiele różnych czynników, w tym między innymi nadwaga, spędzanie długich godzin za biurkiem czy brak ruchu.

Dieta na zdrowe stawy - redukcja nadwagi przede wszystkim

W wielu przypadkach zła kondycja stawów spowodowana jest zbyt dużą masą ciała. Dlatego osoby borykające się z nadwagą czy otyłością powinny szczególną uwagę zwrócić na dietę, z której należy wyeliminować przede wszystkim cukier. Nasz jadłospis z całą pewnością warto wzbogacić o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz w warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi antyoksydantów. W trosce o zdrowe stawy każdego dnia zjedzmy też kilka łyżek twarogu, bądź wypijmy szklankę mleka, kefiru lub jogurtu.

Aktywność fizyczna, czyli ruch na zdrowe stawy

Umiarkowana aktywność fizyczna doskonale wzmacnia kości i mięśnie, a ponadto pomaga utrzymać właściwą ruchomość stawów. By cieszyć się zdrowymi stawami nie trzeba bowiem wyczynowo uprawiać sportu – wystarczy poświęcić codziennie kilka-kilkanaście minut na gimnastykę. Poza ćwiczeniami godną polecenia formą aktywności jest także pływanie, gdyż usprawnia wszystkie mięśnie, a te są oparciem dla naszych stawów.

O czym jeszcze pamiętać, by cieszyć się sprawnymi stawami?

Na co dzień warto w miarę możliwości zakładać wygodne obuwie z elastyczną podeszwą, które zamortyzuje wstrząsy i utrzyma stopy w naturalnej pozycji. Zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób robimy zakupy - obciążenia starajmy się rozkładać równomiernie. Oznacza to, że w każdej ręce powinniśmy dźwigać podobną ilość kilogramów. W ten sposób odciążymy nie tylko stawy barków, ale również nadgarstków oraz kolan.

Jak się więc okazuje, potrzeba naprawdę niewiele, aby cieszyć się zdrowymi stawami. Wystarczy kilka drobnych zmian w życiu, które wpłyną na stawy, dzięki czemu będą one o wiele mniej narażone na jakiekolwiek zesztywnienia czy przeciążenia.