Domowe sposoby na zdrowe stawy | Suplement diety 4flex

Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka ludzi młodszych. Co ciekawe, różnego typu przeciążenia stawów rozpoczynają się na ogół całkiem niewinnie, dlatego często są lekceważone i ujawniają się w późniejszym wieku.

Spis treści:

Stawy – nie zawsze w dobrej formie

Powierzchnie kości tworzących stawy są pokryte idealnie gładką chrząstką, która ma na celu minimalizowanie tarcia w czasie ich przesuwania się. Czynniki biologiczne oraz mechaniczne powodują, że wraz z biegiem czasu stopniowo ulega ona zużyciu.

Do takiej sytuacji wbrew powszechnej opinii przyczynia się nie tylko starzenie się organizmu. Warto wiedzieć, że nadmiernej eksploatacji sprzyja też wiele różnych czynników, w tym między innymi nadwaga, spędzanie długich godzin za biurkiem czy brak ruchu.

Dieta na zdrowe stawy – redukcja nadwagi przede wszystkim

W wielu przypadkach zła kondycja stawów spowodowana jest zbyt dużą masą ciała. Dlatego osoby borykające się z nadwagą czy otyłością powinny szczególną uwagę zwrócić na dietę, z której należy wyeliminować przede wszystkim cukier.

Nasz jadłospis z całą pewnością warto wzbogacić o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz w warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi antyoksydantów. W trosce o zdrowe stawy każdego dnia zjedzmy też kilka łyżek twarogu, bądź wypijmy szklankę mleka, kefiru lub jogurtu.

Aktywność fizyczna, czyli ruch na zdrowe stawy

Umiarkowana aktywność fizyczna doskonale wzmacnia kości i mięśnie, a ponadto pomaga utrzymać właściwą ruchomość stawów. By cieszyć się zdrowymi stawami nie trzeba bowiem wyczynowo uprawiać sportu – wystarczy poświęcić codziennie kilka-kilkanaście minut na gimnastykę. Poza ćwiczeniami godną polecenia formą aktywności jest także pływanie, gdyż usprawnia wszystkie mięśnie, a te są oparciem dla naszych stawów.

O czym jeszcze pamiętać, by cieszyć się sprawnymi stawami?

Na co dzień warto w miarę możliwości zakładać wygodne obuwie z elastyczną podeszwą, które zamortyzuje wstrząsy i utrzyma stopy w naturalnej pozycji. Zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób robimy zakupy – obciążenia starajmy się rozkładać równomiernie. Oznacza to, że w każdej ręce powinniśmy dźwigać podobną ilość kilogramów. W ten sposób odciążymy nie tylko stawy barków, ale również nadgarstków oraz kolan.

Jak się więc okazuje, potrzeba naprawdę niewiele, aby cieszyć się zdrowymi stawami. Wystarczy kilka drobnych zmian w życiu, które wpłyną na stawy, dzięki czemu będą one o wiele mniej narażone na jakiekolwiek zesztywnienia czy przeciążenia.

Czytaj więcej

Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wzmacniający staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej