Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka ludzi młodszych. Co ciekawe, różnego typu przeciążenia stawów rozpoczynają się na ogół całkiem niewinnie, dlatego często są lekceważone i ujawniają się w późniejszym wieku.
Powierzchnie kości tworzących stawy są pokryte idealnie gładką chrząstką, która ma na celu minimalizowanie tarcia w czasie ich przesuwania się. Czynniki biologiczne oraz mechaniczne powodują, że wraz z biegiem czasu stopniowo ulega ona zużyciu.
Do takiej sytuacji wbrew powszechnej opinii przyczynia się nie tylko starzenie się organizmu. Warto wiedzieć, że nadmiernej eksploatacji sprzyja też wiele różnych czynników, w tym między innymi nadwaga, spędzanie długich godzin za biurkiem czy brak ruchu.
Dieta na zdrowe stawy – redukcja nadwagi przede wszystkim
W wielu przypadkach zła kondycja stawów spowodowana jest zbyt dużą masą ciała. Dlatego osoby borykające się z nadwagą czy otyłością powinny szczególną uwagę zwrócić na dietę, z której należy wyeliminować przede wszystkim cukier.
Nasz jadłospis z całą pewnością warto wzbogacić o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz w warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi antyoksydantów. W trosce o zdrowe stawy każdego dnia zjedzmy też kilka łyżek twarogu, bądź wypijmy szklankę mleka, kefiru lub jogurtu.
Umiarkowana aktywność fizyczna doskonale wzmacnia kości i mięśnie, a ponadto pomaga utrzymać właściwą ruchomość stawów. By cieszyć się zdrowymi stawami nie trzeba bowiem wyczynowo uprawiać sportu – wystarczy poświęcić codziennie kilka-kilkanaście minut na gimnastykę. Poza ćwiczeniami godną polecenia formą aktywności jest także pływanie, gdyż usprawnia wszystkie mięśnie, a te są oparciem dla naszych stawów.
O czym jeszcze pamiętać, by cieszyć się sprawnymi stawami?
Na co dzień warto w miarę możliwości zakładać wygodne obuwie z elastyczną podeszwą, które zamortyzuje wstrząsy i utrzyma stopy w naturalnej pozycji. Zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób robimy zakupy – obciążenia starajmy się rozkładać równomiernie. Oznacza to, że w każdej ręce powinniśmy dźwigać podobną ilość kilogramów. W ten sposób odciążymy nie tylko stawy barków, ale również nadgarstków oraz kolan.
Jak się więc okazuje, potrzeba naprawdę niewiele, aby cieszyć się zdrowymi stawami. Wystarczy kilka drobnych zmian w życiu, które wpłyną na stawy, dzięki czemu będą one o wiele mniej narażone na jakiekolwiek zesztywnienia czy przeciążenia.
[vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_tablet="inherit" column_padding_phone="inherit" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_shadow="none"...
Więcej
Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć?
Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii...
Więcej
Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy?
Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i...
Więcej