Jak dbać o stawy?

O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej jest ze stawami - aby do późnego wieku zachować je w dobrej kondycji, trzeba przede wszystkim dbać o własną dietę, być strażnikiem swojej masy ciała i co najważniejsze - systematycznie wykonywać przemyślany wysiłek fizyczny.

Właściwa dieta - stawom lżej

Nic tak bardzo nie przeciąża stawów jak każdy dodatkowy kilogram ciała. Dlatego właśnie zbilansowana i zróżnicowana dieta ma istotny wpływ na to, aby przez długie lata cieszyć się sprawnymi stawami. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw ani owoców, za to tłuszcze zwierzęce warto w znacznym stopniu zastąpić kwasami tłuszczowymi omega, których skarbnicą są przede wszystkim ryby morskie, takie jak łosoś, sardynka czy makrela. Jeśli nie lubimy smaku ryb, kwas omega-3 znajdziemy też w oleju lnianym, który doskonale wzbogaci lekkie sałatki.

Dla prawidłowego funkcjonowania stawów niezbędne są określone składniki, które ludzki organizm przyswaja z produktów zawartych w codziennej diecie. Ważna jest witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewniania prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Jej bogactwo znajdziemy w podstawowych produktach spożywczych, takich jak owoce i warzywa. Białko to podstawowy budulec naszego ciała, w tym także stawów. Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia, a składniki antyoksydacyjne dezaktywują wolne rodniki.

Do utrzymania właściwej masy ciała i dostarczenia organizmowi potrzebnych witamin niezbędna jest zróżnicowana dieta, w której oprócz owoców, warzyw i wspomnianych produktów zawierających kwasy omega, powinny znaleźć się między innymi pieczone lub gotowane mięso drobiowe, pieczywo i produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, pestki dyni i słonecznika.

Ruch to zdrowie!

Dbając o kondycję stawów poza odpowiednio zbilansowanym jadłospisem powinniśmy też systematycznie zażywać ruchu. Ćwiczenia wykonywane w domu, joga czy aktywność fizyczna uprawiana dla relaksu na świeżym powietrzu – oczywiście poprzedzona odpowiednią rozgrzewką - są dla stawów zbawienne. Warto też w trakcie siedzącej czy stojącej pracy zmieniać co jakiś czas pozycję siedzenia, albo stojąc przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

Nawet codzienny półgodzinny spacer pozwoli rozruszać stawy. Wystarczy, że skorzystamy z pięknej pogody i wysiądziemy jeden przystanek autobusowy wcześniej niż zwykle. Króciutki spacer nie tylko wpłynie na stawy i wagę, ale dotleni też nasz organizm i zapewni dobre samopoczucie na cały dzień. Nawet seniorzy mogą zdecydować się na mało obciążającą aktywność fizyczną, która rozrusza i wzmocni ich stawy.