Produkty, które pomogą Ci dbać o stawy - 4Flex

Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska o zdrowie stawów powinna być priorytetem dla każdego. Tego typu sytuacji nie powinna lekceważyć żadna grupa wiekowa – pojawiają się one w każdym wieku, u osób o różnym stopniu aktywności fizycznej.

Spis treści:

Nadwaga – Twój wróg w walce o zdrowe stawy

Odpowiednia dieta pozwala zachować właściwe proporcje wagi do wzrostu i może zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zapobieganie nadwadze jest ważne, ponieważ stawy systematycznie się zużywają. Większa masa ciała skutkuje pogarszaniem się stanu naszych stawów. Aby o nie dbać, należy wybierać odpowiednio dobraną żywność, a unikać produktów tuczących, jak potrawy smażone czy wysokokaloryczne – zwłaszcza te, które możemy kupić w popularnych fast foodach.

Niewłaściwa dieta zamiast odżywiać organizm, powoduje uruchomienie reakcji obronnych układu immunologicznego. Oblicza się, że każdy kilogram masy naszego ciała podczas ruchu działa na stawy z siłą 5 kilogramów. Jak łatwo oszacować oznacza to, że nadwaga rzędu 10 kilogramów jest obciążeniem stawów równym 50 kilogramom!

Witaminy i składniki mineralne, których nie powinno zabraknąć

Właściwa dieta może pomóc nam dbać o zdrowie naszych stawów. Białko przyczynia się do wzrostu i sprzyja utrzymaniu masy mięśniowej oraz zdrowych kości. Składnikami pomagającymi w ochronie komórek przed tzw. stresem oksydacyjnym są natomiast m.in. witamina C obecna w owocach (grejpfruty czy mango), a także selen, który znajdziemy w brązowym ryżu i łososiu.

Witamina C wspiera prawidłową produkcję kolagenu w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania chrząstki i kości. Witamina D bierze z kolei udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia oraz utrzymuje jego właściwy poziom we krwi. Pomaga tym samym w utrzymaniu zdrowych kości. Wapń wraz z magnezem i fosforem gromadzi się głównie w mięśniach i kościach, dzięki czemu pozostają one w odpowiedniej kondycji. Pamiętajmy, że dieta bogata w te składniki jest szczególnie ważna dla osób starszych.

Jak zatem dbać o zdrowie stawów?

Dbanie o stawy to troska o całego siebie, gdyż to właśnie od nich zależy zdolność ruchowa, a przez to jakość naszego życia. Odpowiednia dieta i suplementacja to jeden z kluczowych elementów pozwalających zachować zdrowie i siłę stawów. Pamiętajmy jednak, że suplementy nie powinny być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.

Rozsądnym posunięciem jest też zaprzestanie nadmiernego dosalania żywności. Najlepszą dietą, której warto przestrzegać, jest przede wszystkim żywność bogata w przeciwutleniacze, kwasy omega oraz witaminy C i D, a także magnez i wapń.

Czytaj więcej

Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wzmacniający staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej