Zapalenie kaletki łokciowej - objawy, leczenie i zapobieganie - 4Flex

Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk bezpośrednio pod skórą, czasami również ograniczenie ruchomości i ból. Czy da się zapobiegać takim dolegliwościom? Co robić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia kaletki maziowej łokciowej i zminimalizować nieprzyjemne objawy?

Spis treści:

Ból łokcia  — z czego może wynikać?

Ból stawu (artralgia) stanowi najważniejszy i najczęstszy objaw kliniczny przewlekłych chorób układu ruchu. [1] Dolegliwość ta towarzyszy zarówno niezapalnym chorobom stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów – ChZS), jak i zapalnym (np. reumatoidalne zapalenie stawówRZS). U pacjenta zgłaszającego się po raz pierwszy do lekarza kluczowe znaczenie ma określenie typu bólu stawów.  Ból zapalny występuje w przebiegu dny moczanowej (zwykle zapalenie pojedynczego stawu – monoarthritis), układowych chorób tkanki łącznej oraz spondyloartropatii (zajęcie wielu stawów – oligo- lub polyarthritis).

Jedną z przyczyn bólu łokcia może być zapalenie kaletki stawu łokciowego. [2] Czym są kaletki łokcia? Kaletki maziowe są strukturami w najbardziej wystającej części łokcia, które przypominają  pęcherzyki i znajduje się na przejściach pomiędzy ścięgnami a kością. Są wypełnione mazią stawową, która chroni stawy przed wstrząsami oraz zapobiega tarciu, umożliwiając swobodny i płynny ruch. [2]

Zapalenie kaletki łokcia – diagnostyka

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego objawia się miejscowym obrzękiem i zaczerwienieniem z tyłu łokcia. W części przypadków obrzęk jest dość  równomierny, a w innych płyn kumulujący się w kaletce powoduje formowanie miękkiej „kulki” różnych rozmiarów – czasami sporych, jeśli ilość płynu w kaletce jest duża. [2] Najczęściej stan zapalny występuje wraz z bólem, ale nie zawsze. Czasem zmiana nie jest bardzo bolesna, a pacjentów niepokoi głównie fakt pojawienia się deformacji niepokoi pacjentów. Rzadko zapalenie  kaletki łokcia istotnie ogranicza ruchomość łokcia, ale może się zdarzyć, że będzie ograniczać wyprost lub zgięcie tego stawu.

Dolegliwości mogą pojawić się nagle – w ciągu kilku godzin, jednego dnia lub narastać przez dłuższy czas – przez kilka dni, a nawet tygodni. Czasami zapaleniu kaletki towarzyszy podwyższona temperatura ciała. [2]

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia kaletki łokciowej

Zapalenie kaletki stawowej może rozwinąć się w wyniku urazu i przeciążenia — stłuczenia łokcia, a nawet regularnego podpierania się na łokciach. Stawom szkodzą napięcia, które nie muszą być związane z wykonywaniem bardzo forsownych aktywności. Do lekarzy zgłaszają się pacjenci w celu leczenia zapalenia kaletki stawowej, którzy nie są w stanie wskazać żadnego konkretnego urazu łokcia. [2]

Warto również zwrócić uwagę na bakteryjne zapalenie kaletki. Może do niego dojść w wyniku zakażenia przeniesionego z rany czy nawet otarcia. [2] Warto wiedzieć, że stan zapalny może dotyczyć różnych rodzajów stawów w ciele człowieka.

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów zapalenia kaletki łokciowej?

W razie pojawienia się zgrubienia w okolicy łokcia, któremu może (ale nie muszą) towarzyszyć ból stawów, pacjent powinien udać się do lekarza ortopedy. Specjalista najczęściej zleca USG stawu łokciowego. Jeśli doszło do urazu, wykonuje się również RTG. Może być konieczna także punkcja łokcia, czyli pobranie płynu do badania. Wówczas można określić, z jakim rodzajem zapalenia ma się do czynienia. Można m.in. wykluczyć łuszczycowe zapalenie stawów. [2]

Pacjent w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych może zastosować okład i niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. [2] Domowe sposoby nie zastąpią jednak wizyty u specjalisty.

Zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego — jak zapobiegać?

Aby uniknąć łokcia tenisisty lub łokcia golfisty, jak często określa się zapalenie kaletki łokciowej, należy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne.

  • Dbanie o stan mięśni prostowników — wykonywać regularne ćwiczenia oraz unikać długiego pozostawania w tej samej pozycji — zwłaszcza opierania się na łokciach. [1]
  • Zmiana stylu życia — odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, rzucenie palenia. [1]
  •  Kinezyterapia i  systematyczna gimnastyka w domu odgrywa podstawową rolę w walce z bólem w chorobach układu ruchu. Inne polecane formy aktywności fizycznej to pływanie, ćwiczenia rozciągające i izometryczne, aerobik, spacery, nordic walking czy jazda na rowerze. Celem kinezyterapii jest poprawa koordynacji ruchowej, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz zwiększenie wydolności fizycznej i wzmocnienie  mięśni. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do aktualnej wydolności pacjenta. [1]
  •  Redukcja masy ciała u pacjentów z otyłością lub nadwagą. [1]
  • Stosowanie zabiegów, takich jak pole magnetyczne, zgodnie ze wskazaniem lekarza. [1]
  • Aplikacja NLPZ (niesteroidowych leków  przeciwzapalnych) w postaci zewnętrznej (żel, plaster), jeśli pojawił się ból stawu.  Skuteczność takiej terapii wzrasta wraz z długością i systematycznością stosowania. [1]

Należy również unikać urazów i ucisku okolicy łokcia, czyli przede wszystkim uderzania tej okolicy (nawet z niewielką siłą) i długotrwałego opierania się na łokciu. Przeciążone stawy to najczęstsza przyczyna problemu. Należy również dbać o oczyszczenie i utrzymywanie w czystości ewentualny otarć lub ran skóry w tej okolicy.

Gdy u pacjenta diagnozowano jakieś choroby reumatologiczne lub metaboliczne, niezbędna jest ich skrupulatna kontrola i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Zapalenie kaletki łokciowej objawia się na różne sposoby — warto pamiętać, że łokieć nie zawsze musi boleć. Nie zawsze także następuje ograniczenie ruchów stawu. [2]

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia stawu łokciowego:

1. Jakie są objawy zapalenia kaletki maziowej łokcia?

Głównym objawem w przypadku zapalenia kaletki łokcia jest pojawienie się zgrubienia na najbardziej wystającej części stawu. Nie zawsze musi towarzyszyć mu ból i ograniczenie ruchów łokcia, choć takie objawy również są dość typowe.

2. Jak unikać stanu zapalnego kaletki łokcia?

Przede wszystkim należy dbać o właściwą dawkę ruchu (aerobik, pływanie, nordic walking) oraz nie dopuszczać do urazów. Łokciom szkodzi długotrwałe opieranie się na nich oraz uderzenia — nawet lekkie.

3. Metody leczenie zapalenia kaletki łokciowej 

Lekarz przede wszystkim musi przeprowadzić badanie stawu i na tej podstawie dobrać metodę leczenia. W przypadku zakażenia bakteryjnego kaletki podaje się antybiotyki. Leczenie polega na wyciszeniu stanu zapalnego, do którego doszło w kaletce. Zwykle wystarczy oszczędzanie staw i podawanie doustnych leków przeciwzapalnych.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Rupiński R., Praktyczne wskazówki dotyczące postępowania we wczesnym zapaleniu stawów, Lekarz POZ 5/2022 vol. 8, (strona internetowa:  https://www.termedia.pl/Praktyczne-wskazowki-dotyczace-postepowania-we-wczesnym-zapaleniu-stawow,98,48281,1,1.html)
  2. Stępień K., Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 2023 (strona internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/256386,zapalenie-kaletki-wyrostka-lokciowego)

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej