Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem - 4Flex

Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów mogą być objawem stanu zapalnego, który rozwinął się np. na skutek urazu lub zakażenia (bakteryjnego lub wirusowego). Bez względu jednak na przyczynę nigdy nie powinno się go lekceważyć. Na początku można stosować samodzielnie przez kilka dni domowe sposoby zmniejszające ból i stan zapalny. Jeśli jednak okaże się, że ból stawów nie mija po kilku dniach, trzeba skonsultować się z lekarzem. Poznaj możliwe przyczyny bólu stawów i dowiedz się, jak sobie z nim radzić.

Spis treści:

Najczęstsze przyczyny bólu stawów

Często ból stawów jest efektem chorowania na chorobę zapalną lub zwyrodnieniową, ale nie zawsze. Może także pojawić się jako wynik urazu. Ponadto bywa konsekwencją zbyt dużego obciążenia ze względu na nadwagę lub rezultatem prowadzenia siedzącego trybu życia. Jak widać, powodów, dlaczego występuje ból stawów, jest całe mnóstwo. Można je podzielić na rodzaje stawów, w których obrębie występują dolegliwości bólowe:

 • staw łokciowy – uszkodzenie, zwichnięcie, złamanie, choroba zapalna lub zwyrodnieniowa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty1;
 • staw barkowy – przeciążenie, powtarzalne mikroprzeciążenia i urazy tkanek miękkich znajdujących się wokół barku, kontuzje, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalne choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów)2;
 • stawy dłoni (w tym drobne stawy rąk i nadgarstków) – urazy i kontuzje, przeciążenia, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca, choroba de Quervaina, przykurcz Dupuytrena3;
 • staw biodrowy – zwichnięcie, złamanie kości miednicy lub szyjki kości udowej, zwyrodnienie stawów, choroba o podłożu zapalnym4;
 • staw kolanowy – nadwyrężenie, naciągnięcie, skręcenie, naderwanie ścięgien, uszkodzenie chrząstki, zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, borelioza, choroby zapalne i zwyrodnieniowe4.

Ból może dotyczyć jednego lub wielu stawów, co dużo mówi nam o przyczynie jego wystąpienia. Jeśli ból jest przewlekły i obejmuje wiele stawów, to mogła wywołać go choroba zapalna lub zwyrodnieniowa. Zwyrodnienie stawów często odpowiada za bóle stawów u starszych osób.

Objawy bólu stawów

Bóle stawów mogą mieć różny charakter oraz różne nasilenie i dokuczać o różnych porach dniach. Przy chorobie zwyrodnieniowej ból występuje przy ruchach stawu, ustępuje w spoczynku i nasila się pod koniec dnia. Dodatkowo charakterystyczny jest tzw. ból startowy, pojawiający się na początku wykonywania określonej czynności, np. po nocy lub po długim przebywaniu w jednej pozycji4.

Ból stawów i otaczających go struktur rzadko kiedy występuje samodzielnie, zazwyczaj towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Często wokół zajętego stawu pojawia się zaczerwienienie, a miejsce jest wyraźnie ocieplone. Ponadto bólowi stawów towarzyszy obrzęk i ograniczona ruchomość. Niekiedy występują też strzelające stawy. W zależności od przyczyny dolegliwości wystąpić mogą objawy ogólne, np. gorączka, utrata masy ciała, bóle mięśni i więzadeł czy zmęczenie4.

Bóle stawów – kiedy skontaktować się z lekarzem?

Gdy bolą stawy, często przynajmniej na początku staramy się radzić sobie z problemem domowymi sposobami. Jeśli jednak nie minie samoistnie w ciągu kilku dni, warto udać się do lekarza. Ból stawów może być objawem poważnej choroby wymagającej specjalistycznego leczenia, a zlekceważenie go może sprawić, że zmiany chorobowe nasilą się i później trudniej będzie im zaradzić.

Wizyta u lekarza jest wskazana przede wszystkim wtedy, gdy ból jest naprawdę silny, ma charakter przewlekły i obejmuje kilka stawów, nie reaguje na zastosowane leczenie, w dodatku towarzyszy mu szereg objawów dodatkowych. Skonsultować się ze specjalistą trzeba również wtedy, gdy choruje dziecko.

Jak wygląda diagnozowanie bólu stawów?

W zakresie diagnostyki problemów ze stawami wykonuje się takie badania jak4:

 • badania laboratoryjne (OB i morfologia),
 • prześwietlenie RTG,
 • tomografia komputerowa (TK),
 • rezonans magnetyczny (MRI),
 • punkcja stawu.

Leczenie bólu stawów

Jedną z metod leczenia bólu stawów jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, które zmniejszają objawy zapalenia stawu i łagodzą ból 4. Leki z grupy NLPZ występują zarówno jako tabletki, wtedy stosuje się je doustnie, jak i jako maści przeznaczone do stosowania miejscowego. Korzystając z nich, trzeba stosować się do zaleceń lekarza lub znajdujących się w dołączonej do opakowania ulotce i nie wolno przekraczać zalecanych dawek. Jeśli pomimo zastosowanego leczenia ból stawów nie ustępuje, lekarz może podjąć decyzję o konieczności włączenia silniejszych leków.

Gdy dolegliwości bólowe się zmniejszą lub całkowicie ustąpią, najczęściej włącza się fizjoterapię i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Ponadto wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna mająca na celu wzmocnienie stawów i poprawę ich ruchomości.

Domowe sposoby na bóle stawów

Aby zmniejszyć bóle mięśni i stawów, można zastosować takie metody jak4:

 • odciążanie stawu poprzez ograniczenie nadmiernej ruchomości,
 • stosowanie zimnych okładów przez ok. 15 minut w odstępach 2-3 godzin,
 • zabiegi zmniejszające ból i stan zapalny zalecone przez fizjoterapeutę.

Kondycja stawów zależy od kolagenu, którego ilość w organizmie wraz z wiekiem spada. W ramach profilaktyki można więc stosować także kolagen na stawy, który pozytywnie wpłynie na ich funkcjonowanie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu stawów:

 1. Kto leczy bóle stawów?

Specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem dolegliwości oraz schorzeń stawów jest reumatolog. Z bólem stawów w pierwszej kolejności można jednak udać się również do lekarza pierwszego kontaktu, czyli lekarza rodzinnego lub pediatry.

 1. Ile trwa ból stawów?

To zależy od przyczyny. Zwykle dolegliwości stopniowo ustępują po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Niektóre choroby jednak, jak np. zwyrodnienie stawów, mają przewlekły charakter, więc trzeba liczyć się z tym, że objawy, nawet jeśli ustąpią, to w przyszłości mogą wrócić.

 1. Jakie ćwiczenia na ból stawów?

Zestaw ćwiczeń przy problemach ze stawami powinien zostać dobrany przez fizjoterapeutę. Nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń na własną rękę, ponieważ w ten sposób, zamiast poprawić, można nawet pogorszyć swój stan.

 

Treści w tematyce ból stawów:

Treści w tematyce profilaktyki bólu stawów:

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Stępień K., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna Praktyczna, Carolina Medical Center, Warszawa, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego (dostęp: 2022.07.26.)).
 2. Guła Z., Korkosz M., Ból barku, Medycyna Praktyczna, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/88166,bol-barku (dostęp: 2022.07.26.)).
 3. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka (dostęp: 2022.07.26.)).
 4. Guła Z., Korkosz M., Ból stawów, Medycyna Praktyczna, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow (dostęp: 2022.07.26.)).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej