Ból nadgarstka – poznaj możliwe jego przyczyny! - 4Flex

Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy, może również zostać zajęty przez choroby zapalne. Silny ból nadgarstka potrafi utrudniać wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie, a nawet zakłócać spokojny sen. Dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie. Ból nadgarstka – co robić? Jak uśmierzyć ból nadgarstka? Co na ból nadgarstka najlepiej się sprawdzi? Odpowiadamy!

Spis treści:

Ból nadgarstka – charakterystyka dolegliwości

Pod ogólnym pojęciem „ból nadgarstka” kryć się może wiele różnych rodzajów bólu. W końcu każda kontuzja i choroba może powodować inne objawy, a w dodatku można odczuwać dolegliwości w różny sposób. Niekiedy problemem jest wyłącznie bolący nadgarstek, a czasami dodatkowo dokucza ból ręki od łokcia do nadgarstka.

Nie u wszystkich ból występuje przez cały czas. U niektórych osób dokucza on głównie przy wykonywaniu czynności angażujących nadgarstek, np. dla wielu chorób i urazów charakterystyczny jest ból nadgarstka przy podpieraniu, dźwiganiu, pisaniu, a nawet chwytaniu przedmiotów czy ból nadgarstka przy rotacji. Umiejętność opisania odczuwanego bólu jest bardzo ważna w kontekście diagnostyki i leczenia problemu.

Przyczyny i objawy bólu nadgarstka

Istnieje co najmniej kilka chorób objawiających się bólem jednego lub obu nadgarstków. Należą do nich m.in.1:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów rąk – oprócz bólu pojawia się sztywność, a objawy te dotyczą głównie stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych oraz stawu podstawy kciuka. Dolegliwości nasilają się przy ruchu, a zmniejszają w odpoczynku, choć z czasem mogą dokuczać przez cały czas. Zwyrodnienie stawów dotyka głównie osoby po 40. roku życia, mające predyspozycje rodzinne i narażone na powtarzane mikrourazy;
  • zapalne choroby stawów – np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Objawy to ból, obrzęk stawów i poranna sztywność ustępująca po rozruszaniu się, dodatkowo osłabienie, uczucie rozbicia i stany podgorączkowe. Zapalne choroby stawów najczęściej swój początek mają między 30. a 50. rokiem życia;
  • zespół cieśni nadgarstka – objawy to przede wszystkim piekący ból czterech pierwszych palców (kciuka, palca wskazującego, pośrodkowego i połowy palca serdecznego), w dodatku ból cieśni nadgarstka, mrowienie, uczucie cierpnięcia i ból w nadgarstku przy zginaniu. Później mogą pojawić się też zaburzenia czucia. W zaawansowanej postaci choroby może dojść do wystąpienia zaburzeń czucia. Na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka najbardziej narażone są osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową rąk, RZS i cukrzycę oraz kobiety w ciąży;
  • zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca – ból nadgarstka przy zginaniu, który dotyczy głównie palca. W zaawansowanych przypadkach może dojść do zablokowania palca w zgięciu (tzw. palec zatrzaskujący). Dolegliwość jest wynikiem nakładających się mikrourazów, np. zawodowych lub sportowych i dotyka osoby w różnym wieku;
  • choroba de Quervaina – charakterystyczny jest ból nadgarstka po zewnętrznej stronie i u podstawy kciuka, który nasila się przy ruchu i chwytaniu przedmiotów. Dolegliwość występuje przede wszystkim u osób wykonujących powtarzane ruchy odwiedzenia i prostowania kciuka (np. fryzjerów, mechaników samochodowych etc.);
  • przykurcz Dupuytrena – występuje przykurcz palców i brak możliwości pełnego otwarcia dłoni. Problem dotyczy głównie mężczyzn po 50. roku życia i osób cierpiących na cukrzycę;
  • ganglion – określeniem tym nazywa się widoczny pod skórą guzek powstały z płynu z uszkodzonych pochewek ścięgien lub stawów. Choć zwykle jest niebolesny i stanowi głównie problem kosmetyczny, może się zdarzyć, że stanie się przyczyną bólu.

Boli nadgarstek – co robić?

Gdy pojawi się ból nadgarstka, przede wszystkim należy starać się nie przeciążać bolących stawów i stosować zimne lub ciepłe okłady, w zależności od tego, które przynoszą większą ulgę. Warto zastosować domowe sposoby na ból nadgarstka1.

Można zastosować doustne leki przeciwbólowe. Ból nadgarstka powinna zmniejszyć też maść, spray lub żel o działaniu miejscowym. Przykładem takiego leku jest 4Flex Puregel, który zaleca się stosować w przypadku bóli mięśniowo-stawowych i przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jeśli to nie pomoże, a ból w ciągu kilku dni nie ustąpi albo jeszcze się nasili, wskazana jest wizyta u lekarza2.

Do specjalisty trzeba się zgłosić, jeśli wystąpi osłabienie ręki lub zaburzenia czucia, np. pieczenie lub mrowienie. Opinii lekarza warto zasięgnąć także wtedy, gdy zaobserwujemy obrzęk stawów lub dokuczliwą sztywność stawów po obudzeniu się albo pojawi się stan podgorączkowy czy uczucie rozbicia1.

Diagnostyka bólu nadgarstka

W trakcie konsultacji lekarskiej specjalista w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad, by przede wszystkim dowiedzieć się, w którym miejscu boli nadgarstek, jak długo odczuwane są dolegliwości i co jest możliwą przyczyną bólu. Potem przeprowadza badanie kliniczne, podczas którego sprawdza lokalizację bolesnych miejsc i ograniczenia zakresu ruchu, ogląda obrys nadgarstka, a także wykonuje testy wykrywające określone patologie3.

Po wstępnym rozpoznaniu specjalista kieruje pacjenta odczuwającego ból nadgarstka na dalszą diagnostykę. Zastosowanie znajduje przede wszystkim prześwietlenie rentgenowskie (RTG) i ultrasonografia (USG), niekiedy też inne badania obrazowe jak tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI), a oprócz tego także badanie przewodnictwa nerwowego i badania laboratoryjne3.

Ból nadgarstka – leczenie

Leczenie bólu nadgarstka zależy w dużej mierze od przyczyny dolegliwości. Najczęściej wdraża się leczenie skupiające się na wyeliminowaniu źródła bólu. Niestety nie zawsze jest to możliwe, np. nie da się zapobiec powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w obrębie nadgarstków i dłoni, można jedyne łagodzić związane z nimi objawy1. Co na bolące nadgarstki da najlepsze rezultaty?

W leczeniu bólu nadgarstków zastosowanie znajduje przede wszystkim przyjmowanie środków farmakologicznych, a także miejscowe wstrzykiwanie steroidów. Na ból nadgarstka mogą pomóc też ćwiczenia, fizjoterapia manualna i metody fizykoterapii. W skrajnych przypadkach, gdy pozostałe metody leczenia zawiodą lub nie mają szans przynieść poprawy, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne1.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  2. Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2022.03.31.).
  3. Czarnecki P., Bolesny nadgarstek, Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacja, Warszawa, 2019, 539-542.

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej