Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? - 4Flex

Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii ciała. Jeśli objawy są dość łagodne i występują od niedawna, można spróbować zwalczyć je przy pomocy domowych sposobów. Gdy ból jest silny, długotrwały i utrudnia normalne funkcjonowanie, wskazana jest niezwłoczna konsultacja lekarska.

Jakie choroby mogą powodować ból bioder? Czy ból to jedyny objaw problemów z biodrem? Co stosować na ból bioder? Sprawdź!

Spis treści:

Staw krzyżowo-biodrowy – budowa i funkcje

Staw krzyżowo-biodrowy jest prosty i płaski, a jego ruchomość jest mocno ograniczona. Łączy ze sobą kość biodrową i krzyżową. Wzmocnienie stawu stanowią bardzo silne więzadła: od przodu więzadła krzyżowo-brzuszne, a od tyłu więzadła krzyżowo-biodrowe grzbietowe. Od góry staw wzmacnia więzadło biodrowo-lędźwiowe . Obecne w stawach krzyżowo-biodrowych stabilizatory bierne utrzymują ciężar tułowia i kończyn górnych.

Niezależnie od wymienionych więzadeł kość krzyżową i biodrową łączą przebiegające w dużej odległości od stawu więzadła krzyżowo-guzowe i krzyżowo-kolcowe . Stanowią one dodatkowe wzmocnienie, zmniejszają wstrząsy przenoszone z miednicy na kręgosłup i zapobiegają nadmiernym ruchom w stawie krzyżowo-biodrowym.

Najczęstsze przyczyny bólu bioder

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu bioder jest zwyrodnienie stawów biodrowych. Cechują go zmiany patologiczne w obrębie chrząstki stawowej. Mogą one dotyczyć  zarówno jednego, jak i kilku stawów jednocześnie. Choroba charakteryzuje się stałą progresją zmian patologicznych. Powstałych zmian nie da się wyleczyć, można jedynie zahamować ich powstawanie oraz przeciwdziałać dalszemu zużyciu powierzchni stawowych oraz działać przeciwbólowo. Etiologia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest trudna do wskazania .

Inne częste przyczyny bólu bioder to m.in.:

  • zapalenie stawu biodrowego,
  • przeciążenia/zapalenia mięśni lub ścięgien,
  • ucisk/uszkodzenie nerwów,
  • dysplazja stawu biodrowego,
  • urazy,
  • martwica kości.

Ból bioder mogą powodować także inne choroby, niekoniecznie bezpośrednio związane ze stawem krzyżowo-biodrowym. Pojawia się on przy złamaniu kości udowej czy kości miednicy, często towarzyszy przepuklinie pachwinowej. Uskarżają się na niego pacjenci cierpiący na osteoporozę i martwicę jałową kości. Dolegliwości ze strony stawu krzyżowo-biodrowego są też charakterystyczne dla toczącego się w organizmie procesu nowotworowego.

Ból biodra – objawy towarzyszące

Ból w okolicy stawu biodrowego miewa różny charakter. Może to być ból lekki lub ostry o dużym natężeniu, chorzy zwykle opisują go jako kłujący, palący, piekący i rwący. Dolegliwości mogą dodatkowo nasilać się podczas ruchu – wtedy mówi się o bólu wysiłkowym. W przypadku niektórych problemów (takich jak np. choroba zwyrodnieniowa stawów) występuje dodatkowo ból nocny .

Rzadko kiedy ból biodra jest jedynym niepokojącym objawem. W zależności od przyczyn dolegliwości symptomy mogą się od siebie różnić, jednak najczęściej pacjenci uskarżają się na takie problemy jak:

  • ograniczenie ruchomości w obrębie stawu biodrowego,
  • poranna sztywność,
  • ból stawu kolanowego,
  • obrzęk w obrębie stawu biodrowego,
  • zaniki mięśniowe,
  • nieprawidłowy stereotyp chodu,
  • trudności w wykonywaniu podstawowych czynności.

Wiele z wymienionych objawów jest charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej stawów, która bardzo często odpowiedzialna jest za ból bioder .

Czy z bólem bioder trzeba iść do lekarza?

Z bólem bioder można próbować walczyć samodzielnie, jednak zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej. W wielu przypadkach rzeczywiście można uporać się z uporczywymi dolegliwościami przy pomocy domowych metod. W trakcie takiego leczenia trzeba jednak zachować szczególną czujność i przy braku efektów z jednoczesnym nasileniem objawów natychmiast umówić wizytę u lekarza rodzinnego, ortopedy lub reumatologa. Konsultacji lekarskiej wymagają również wszelkie stany nagłe takie jak krwawienie, złamania otwarte czy niemożność wykonywania ruchów w stawie.

Diagnostyka bólu bioder

Specjalista podczas wizyty z pewnością zbierze wywiad i przeprowadzi badanie fizykalne. Dodatkowo może skierować pacjenta na:

  • prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
  • tomografię komputerową (TK),
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • badanie przewodnictwa nerwowego,
  • artroskopię.

Postępowanie zależy od przypadku [3].

Leczenie bólu bioder

Zalecenia w razie wystąpienia bólu bioder bez względu na źródło ich wystąpienia są mniej więcej takie same . Wśród nich widnieje:

  • powstrzymanie się od jakichkolwiek aktywności lub dostosowanie aktywności fizycznej do stanu zdrowia;
  • odpoczynek i odciążanie chorego biodra;
  • stosowanie zimnych lub ciepłych okładów (w zależności od charakteru bólu);
  • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
  • zabiegi rehabilitacyjne obejmujące zarówno terapię manualną, jak i indywidualne ćwiczenia;
  • podawanie zastrzyków z glikokortykosteroidó

O formie leczenia decyduje lekarz prowadzący.

Ćwiczenia na ból biodra

Rehabilitacja na ból biodra powinna być prowadzona pod okiem fizjoterapeuty, który dostosuje ćwiczenia do stanu zdrowia oraz potrzeb i możliwości pacjenta. Poszczególne ćwiczenia mogą być wykonywane przez fizjoterapeutę lub samodzielnie w domu. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może w znacznym stopniu zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Na ból bioder najczęściej wykonuje się takie ćwiczenia jak pilates, stretching, aerobic czy pływanie. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wykonać rozgrzewkę, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. Równie ważne co rozgrzewka jest rozciąganie na koniec treningu. Stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty jest szczególnie ważne, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć nawrotu dolegliwości w przyszłości.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2013.
  2. Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Bydgoszcz, 2014.
  3. McMahonP, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia,  Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej