Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, objawy, leczenie - 4Flex

Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość narasta wraz z wiekiem. Z danych epidemiologicznych wynika, że aż 85–95% ludzi odczuwa, odczuwało lub będzie odczuwać przynajmniej raz w życiu ból w dolnej części kręgosłupa1. W związku z tym, że dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego są tak powszechne, warto dowiedzieć się, co może powodować ból w tej okolicy i jak sobie z nim radzić.

Spis treści:

Czym jest ból kręgosłupa lędźwiowego (ból krzyża)?

Potoczne określenie „ból krzyża” używa się w odniesieniu do wielu rodzajów dolegliwości o charakterze bólowym, zlokalizowanych w dolnej części pleców, a dokładniej w odcinku lędźwiowym. Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego mogą mieć różną przyczynę, nasilenie i przebieg. Najczęściej wywołuje je choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, a na ból lędźwi w takim przypadku mogą wpływać czynniki takie jak predyspozycje genetyczne, budowa ciała, wykonywana praca, uprawianie sportu czy wiek2.

Rodzaje bólu w odcinku lędźwiowym

Bóle w dolnej części pleców w okolicy lędźwi dzielą się na specyficzne – objawowe, do których doprowadzić może choroba lub uraz, oraz niespecyficzne, przy których nie ma żadnych zmian oprócz zwyrodnieniowych1.

Specyficzne bóle pleców na dole mają znane podłoże, najczęściej nieneurologiczne i leczy się je przyczynowo. Chorzy z nieswoistymi bólami oraz spowodowanymi dyskopatią lędźwiową wymagają konsultacji neurologicznej. Niespecyficzne bóle w okolicy lędźwiowej mogą pochodzić różnych struktur kręgosłupa, np. z kości, stawów i więzadeł kręgosłupa, a nawet z mięśni i nerwów1.

Co istotne, obecność zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie nie wyjaśnia bólu w dole pleców. Są one normalnym zjawiskiem u osób po 50. roku życia1.

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Wśród możliwych przyczyn bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wymienia się takie jak3:

  • przeciążenie mięśni, ścięgien, więzadeł lub stawów kręgosłupa,
  • przepuklina krążka międzykręgowego (tzw. dyskopatia),
  • wrodzone wady kręgosłupa,
  • wady postawy i budowy ciała,
  • złamania kręgów w przebiegu osteoporozy,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa a patologie innych narządów

Bóle ze strony odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa mogą być wywołane patologiami sąsiednich narządów, zwłaszcza2:

  • układu moczowego,
  • dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • wątroby i trzustki,
  • stawów biodrowych i biodrowo-krzyżowych,
  • układu rozrodczego u kobiet,
  • gruczołu krokowego u mężczyzn.

Ból odcinka lędźwiowego i towarzyszące mu objawy bólu

Charakter bólu lędźwiowego może być różny. Wyróżnia się m.in.2:

  • ostry ból kręgosłupa lędźwiowego – pojawia się nagle, np. po gwałtownym przeciążeniu kręgosłupa przy schylaniu albo przy podnoszeniu ciężkiego przedmiotu lub skręcie tułowia. Jest to zlokalizowany głęboko, przeszywający silny ból, który może promieniować do kończyn dolnych, szczególnie biodra, uda, podudzia lub stopy jednej albo obu kończyn. Każdy ruch może nasilać ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
  • tępy i rozlany ból kręgosłupa lędźwiowego (stopniowo narastający) – nasila się po długim wykonywaniu określonej czynności, np. po długim staniu, siedzeniu, chodzeniu, a ustępują w pozycji leżącej;
  • ból zapalny kręgosłupa lędźwiowego – pojawia się w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, lecz zwykle jest trudny do dokładnego umiejscowienia. To ból promieniujący do pachwin, pośladków i stawów kolanowych, jednostronny lub obustronny, przerywany, po kilku miesiącach stały.

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – diagnostyka

Przewlekły zespół bólowy kręgosłupa wymaga konsultacji z lekarzem. Po pomoc można zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wstępnym rozpoznaniu kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Podstawą rozpoznania bólu lędźwiowego kręgosłupa jest wywiad i badanie fizykalne. Jeśli pojawi się podejrzenie zmian urazowych, zapalnych czy nowotworowych lub zaobserwowane zostaną objawy neurologiczne, chory zostanie wysłany na badania obrazowe. Zwykle ból lędźwi diagnozuje się przy pomocy prześwietlenia RTG, tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (MRI)2.

Leczenie bólu kręgosłupa – jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

W fazie ostrego bólu leczenie polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa (unieruchomienie w łóżku nie powinno trwać dłużej niż 4–5 dni!) oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w niektórych przypadków dodatkowo leków rozluźniających mięśnie. Należy unikać czynności nasilających ból2.

Kolejny etap leczenia zachowawczego to rehabilitacja i fizykoterapia. Chory powinien udać się do fizjoterapeuty, który pokaże mu odpowiednie ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego. Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i ogólna aktywność fizyczna zmniejszy ryzyko przejścia ostrego bólu w przewlekły zespół bólowy kręgosłupa2.

Jeśli podjęte leczenie nie pomaga na ból kręgosłupa, dolegliwości nasilają się z czasem lub pojawiły się dodatkowe niepokojące objawy, a wszystko to obniża komfort życia i utrudnia normalne funkcjonowanie, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Jest to jednak swego rodzaju ostateczność2.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym:

1.Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Ból w lędźwiach może mieć różnorakie podłoże. Do jego wystąpienia prowadzić mogą przeciążenia i urazy, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe czy anomalie wrodzone. Przyczyną bólu odcinka lędźwiowego może być także siedzący tryb życia, przewlekły stres lub problemy psychologiczne.

2.Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Kojące właściwości na ból pleców ma ciepło, dlatego na początek warto zastosować ciepłe okłady czy maści lub plastry rozgrzewające. Leczenie przewlekłego bólu kręgosłupa lędźwiowego obejmuje przede wszystkim zastosowanie farmakoterapii i fizjoterapii.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Domżał T.M., Neurologiczne postępowanie w bólach krzyża — standardy i zalecenia, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, tom 6, nr 2.
  2. Pietraszko W., Bóle kręgosłupa lędźwiowego (pot. lumbago, ból krzyża): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151271,bole-krzyza (dostęp: 2022.12.20.)).
  3. Guła Z., Korkosz M., Ból krzyża (dolnego odcinka kręgosłupa): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/63737,bol-krzyza (dostęp: 2022.12.20.)).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej