Ból mięśni i stawów – przyczyny. Jak leczyć ból mięśniowy? - 4Flex

Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem przeciążenia lub kontuzji. Często spotykany jest również ból mięśni o charakterze przewlekłym lub nawracającym, który może być spowodowany chorobami mięśni, a także problemami ze stawami1. Bóle związane z układem mięśniowo-szkieletowym mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i powodować złe samopoczucie, dlatego nie powinno się ich lekceważyć. Sprawdź, jak skutecznie łagodzić dolegliwości bólowe związane z mięśniami.

Spis treści:

Ból mięśni i stawów – charakterystyka

Ludzkie ciało składa się z ponad 650 różnych mięśni, a ból każdego z nich może objawiać się w różnorodny sposób. Rodzaj i stopień nasilenia objawów zależy przede wszystkim od źródła dolegliwości.

Częstość występowania poszczególnych zespołów bólowych narządu ruchu jest różna w zależności od przyczyny powstania. Najczęściej u osób dorosłych występują takie problemy jak1:

 • ból krzyża (30–40%),
 • ból w obrębie obręczy barkowej (15–20%),
 • ból kolan,
 • zespół stawu skroniowo-żuchwowego,
 • rozlany ból mięśniowo-szkieletowy (10–15%).

Ból mięśniowo-szkieletowy wywołany chorobą zwyrodnieniową stawów może dokuczać nawet 60% mężczyzn i 70% kobiet w wieku 65 lat, przy czym z wiekiem jego częstość się zwiększa. Nieco rzadziej występują dolegliwości bólowe związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub fibromialgią – dotyczą odpowiednio 0,5–1,5% i 2–10% populacji1.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu mięśni?

Najczęściej ból mięśni spowodowany jest wysiłkiem fizycznym, przez nadmierne rozciąganie i urazy. Kontuzje są dość powszechne szczególnie wśród osób, które zapominają o rozgrzewce lub się przetrenowują. Pamiętajmy, że nadmierny wysiłek może powodować też niegroźne zakwasy. Ból mięśni może towarzyszyć także chorobom układu oddechowego takim jak grypa czy przeziębienie1,2.

Niekiedy jednak przyczyna bólu mięśni jest bardziej złożona. Źródłem dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego mogą być schorzenia związane z układem kostno-stawowym i nerwowym, a także infekcje i choroby ogólnoustrojowe. Do chorób i problemów, których jednym z objawów jest ból mięśni, zalicza się m.in.1,2:

 • osteoporoza,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • fibromialgia,
 • choroby pasożytnicze,
 • borelioza,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zespół przewlekłego zmęczenia,
 • choroby tkanki łącznej,
 • choroby układu nerwowego.

Zdarza się, że ból samych mięśni przechodzi samoistnie. Zwykle oznacza to, że jego przyczyna nie była aż tak poważna. Jeśli jednak ból występuje przewlekle, najprawdopodobniej wywołany jest zaburzeniami i wymaga konsultacji lekarskiej. Wówczas ból mięśni wymaga leczenia. Aby jednak dowiedzieć się, co go spowodowało, najpierw trzeba wykonać badania.

Bóle mięśniowo-szkieletowe i objawy im towarzyszące

Ból mięśni najczęściej współistnieje z innymi objawami, a ich rodzaj zależy od przyczyny dolegliwości. Charakter objawów sporo mówi o źródle ich pochodzenia. Do objawów często towarzyszących bólowi mięśni zalicza się m.in.1,2,3:

 • bóle stawów,
 • bolesne skurcze mięśni,
 • sztywność stawów,
 • osłabienie mięśni,
 • zaczerwienienie na ciele,
 • nasilenie bólu pod wpływem ucisku,
 • opuchlizna tkanek,
 • drętwienie i mrowienie,
 • zaburzenia snu.

W przypadku infekcji mogą występować dodatkowo objawy ze strony układu oddechowego takie jak ból gardła, mokry lub suchy kaszel, gorączka, a także ból głowy i mięśni czy nawet ból całego ciała4. W zespole niespokojnych nóg oraz dystoniach mogą wystąpić mimowolne ruchy i nadmierne napięcie mięśniowe. Z kolei zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje się uogólnionym bólem mięśniowym oraz dominującym uczuciem ogólnego zmęczenia. Dla zapalenia stawów charakterystyczny jest ból i sztywność mięśni.

Zapalenie, infekcja czy uraz? Diagnostyka bólu mięśni

Jak widać ostry ból mięśni może być niegroźny, ale równie dobrze może wskazywać na poważne choroby oraz wynikający z ich powodu stan zapalny występujący w obrębie poszczególnych grup mięśniowych. Jeśli występuje u Ciebie przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy lub pojawiają się objawy wskazujące na zapalenie mięśni, skonsultuj się z lekarzem.

Podstawą diagnostyki bólu mięśni jest dokładny wywiad i badanie przedmiotowe. Dodatkowo lekarz może skierować pacjenta na badania laboratoryjne i obrazowe. Najczęściej wykonywane badania laboratoryjne to CRP, OB czy czynnik reumatoidalny, z kolei z obrazowych wykonuje się głównie RTG, USG i MRI.

Leczenie bólu mięśni – jak wygląda?

Objawowe leczenie schorzeń mięśniowo-szkieletowych opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków przeciwbólowych takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w formie doustnej lub miejscowej, w postaci maści, żelów, sprayów i plastrów1. Lekiem na ból mięśniowo-stawowy, zawierającym substancję z grupy NLPZ, jest stosowany miejscowo 4flex Puregel. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące obrzęk5. Oprócz NLPZ na dolegliwości mięśniowo-stawowe stosuje się też paracetamol oraz słabe i silne opioidy1.

W łagodzeniu bólu mięśni można stosować także fizjoterapię, rehabilitację manualną, zabiegi z zakresu fizykoterapii, psychoterapię i metody neuromodulacji. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna i wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę. W poważniejszych przypadkach stosuje się inwazyjne metody leczenia jak blokady, neurodestrukcję czy endoprotezoplastykę1.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu mięśni:

1.O czym świadczy ból mięśni?

Przyczyną bólu mięśniowego może być przeciążenie, nadmierne rozciąganie lub uraz. Spowodować go również mogą infekcje wirusowe lub bakteryjne, schorzenia reumatyczne czy choroby pasożytnicze.

2.Co jest dobre na ból mięśni?

Z bólem mięśni można radzić sobie stosując metody takie jak farmakoterapia, regularne ćwiczenia czy terapia manualna u fizjoterapeuty.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Kocot-Kępska M., Ból mięśniowo-szkieletowy – epidemiologia, patofizjologia, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/119763,bol-miesniowo-szkieletowy-epidemiologia-patofizjologia-leczenie (dostęp: 2022)).
 2. Guła Z., Korkosz M., Fibromialgia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63742,fibromialgia (dostęp: 2022)).
 3. Guła Z., Korkosz M., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow (dostęp: 2022)).
 4. Skotnica B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.09.12.)).
 5. Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2022).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej