Zapalenie stawu kolanowego - objawy, diagnostyka i leczenie - 4Flex

Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawu kolanowego, a nawet to niepełnosprawności. Warto wiedzieć, że stan zapalny kolana może być wywołany również przez uraz i drobnoustroje. Jak leczy się takie schorzenia?

Spis treści:

Reumatoidalne zapalenie stawów – czym jest ta choroba kolana?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, dawna nazwa: gościec przewlekle postępujący) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy, w tym staw kolanowy. Charakterystycznym objawem jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów. [1]

W zależności od występowania lub nieobecności w surowicy autoprzeciwciał: czynnika reumatoidalnego (rheumatoid factor – RF) w klasie IgM i/lub przeciwciał przeciw cytrulinowanemu peptydowi (ACPA), wyróżnia się serologicznie dodatnią lub ujemną postać reumatoidalnego zapalenia stawu kolanowego. [2]

Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi najczęściej do nieodwracalnego uszkodzenia stawów i ciężkiej niesprawności. Może także przyczynić się do przedwczesnego zgonu. Zastosowanie skutecznego leczenia stanu zapalnego w stawie może zahamować postęp choroby, zapobiega jej powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie. [1]

Objawy  i przyczyny RZS stawu kolanowego

U większości chorych RZS rozwija się bez wyraźnych objawów chorobowych. Może minąć nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, że skłonią do szukania pomocy lekarskiej. [1] Najczęściej pojawia się przewlekły ból kolana, jednak bywa on lekceważony.

Objawy zapalenia stawu kolanowego to przede wszystkim poniższe symptomy. [1]

 • Ból i sztywność – bóle stawów są najbardziej uciążliwe po obudzeniu się lub po okresie nieruszania stawem, gdy dochodzi do nagromadzenia płynu zapalnego i obrzęku tkanek.
 • Obrzęk będący wynikiem rozrostu błony maziowej tworzącej tzw. łuszczkę. Może mu towarzyszyć wysięk spowodowany nadprodukcją płynu stawowego o charakterze zapalnym.
 • Tkliwość stawu kolanowego w przypadku ucisku.
 • Ograniczenie ruchomości w kolanie – zajęty chorobowo przeciążony staw traci zdolność do wykonywania pełnego zakresu ruchów. Jeśli RZS jest nieleczone, zmiany staja się nieodwracalne.
 • Deformacja stawu kolanowego – jeśli schorzenie trwa długo.

Warto podkreślić, że reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego jest chorobą układową, co oznacza, że nie atakuje wyłącznie jednego stawu. [1] Może wywoływać także miażdżycę, choroby serca, osteoporozę lub uszkodzenie nerek. [1]. Jak widać, ból w kolanie nie powinien być nigdy lekceważony, ponieważ może świadczyć o poważnym schorzeniu ogólnoustrojowym.

Jak rozpoznaje się reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego?

Jeśli ortopeda podejrzewa u pacjenta tę chorobę stawu kolanowego, powinien zlecić następujące badania diagnostyczne:

 • wywiad i badanie ogólnolekarskie,
 • badanie układu ruchu z uwzględnieniem liczby i rodzaju zajętych stawów,
 • badania serologiczne: RF w klasie IgM, ACPA,
 • rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa,
 • wskaźniki ostrej fazy OB i CRP,
 • morfologia krwi z rozmazem,
 • badanie rentgenowskie (RTG) zajętego/zajętych stawów. [2]

Inne badania dodatkowe (np. artroskopia kolana lub punkcja) umożliwiające diagnostykę różnicową powinny być ukierunkowane na typ zapalenia stawów. [2]

 Leczenie zapalenia stawu kolanowego o podłożu reumatoidalnym

Metody leczenia RZS w ostatnich latach znacznie się zmieniły, ponieważ pojawiły się nowe leki o wysokiej skuteczności. [1]

Obecnie kładzie się największy nacisk na jak najszybsze zastosowanie leku modyfikującego przebieg choroby (LMPCh). Coraz częściej umożliwia to osiągnięcie remisji (czyli stanu, w którym nie ma symptomów choroby ani cech jej aktywności w badaniach laboratoryjnych i obrazowych). [1]

Warto pamiętać, że początek RZS bardzo często jest podstępny i może minąć kilka miesięcy, aż wdroży się odpowiednie leczenie. Z tego wynika, że ból stawów, tak zwana woda w kolanie czy „kolano kinomana” nigdy nie powinny być lekceważone.

Choroba zwyrodnieniowa kolana jest bardzo poważna i może prowadzić nawet to inwalidztwa. [2]

Infekcyjne zapalenie stawu kolanowego

Nie tylko RZS może powodować ból kończyny. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego może być także wywołane infekcją spowodowaną przedostaniem się drobnoustrojów do błony maziowej, czyli wewnętrznej części torebki stawowej. [3]

Najczęstsze przyczyny zapalenia kaletki maziowej kolana dotyczą  zakażenia mazi stawowej drogą krwi: bezpośrednio (np. przy operacjach chirurgicznych w obrębie stawu, przy nakłuciach stawu albo podczas urazu) lub poprzez przeniesienie się zakażenia z pobliskich struktur (skóry, tkanki podskórnej, kości i szpiku kostnego).  Rozwojowi schorzenia może sprzyjać zwichnięcie stawu, dna moczanowa oraz urazy więzadeł i rzepki. [3]

Infekcyjne zapalenie stawu kolanowego występuje rzadziej niż RZS.  Rocznie na infekcyjne zapalenie stawów choruje około 2–6 osób na 100 000. Najczęściej są to pacjenci przed 15. rokiem życia lub po 55. roku życia. [3]

Objawami infekcyjnego zapalenia błony maziowej kolana są m.in.:

 •   ból kończyny,
 • obrzęk,
 • zaczerwienienie,
 • nadmierne ocieplenie skóry w okolicy stawu,
 • pogorszenie ruchomości stawu. [3]

Co ważne dla diagnostyki stan zapalny zazwyczaj pojawia się nagle i szybko narastają.

Całkowite wyleczenie infekcyjnego zapalenia stawów jest możliwe, ale choroba może skutkować trwałym uszkodzeniem stawu kolanowego. Należy rozpocząć leczenie jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. [3] Domowe sposoby i leczenie lekami przeciwzapalnymi bez recepty w tym przypadku nie pomogą.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia stawu kolanowego:

1. Jak rozpoznać stan zapalny w kolanie?

Pierwszym ważnym symptomem jest ból kolana. Nie zawsze jednak musi on być intensywny, dlatego choroba często bywa lekceważona. Aby mieć pewność, że ma się do czynienia ze stawem zapalnym kolana, należy przeprowadzić profesjonalne badania.

2. Co powoduje stan zapalny kolana?

Przyczyną może być czynnik reumatologiczny (w przypadku RZS) lub zakażenie drobnoustrojami (w przypadku infekcyjnego zapalenia stawu kolanowego). To różne choroby, które wymagają innego leczenia.

3. Jak wyleczyć stan zapalny w kolanie?

Konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci badania diagnostyczne (np. USG stawu), odpowiednie leczenie i rehabilitację. Nie da się wyleczyć stanu zapalnego kolana domowymi sposobami.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Guła Z, Korkosz M., Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Reumatologia, 2022: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow (dostęp 30.08.2023)
 2. Głuszko P., Filipowicz-Sosnowska A., Tłustochowicz W., Reumatoidalne zapalenie stawów, „Reumatologia” 2012; 50, 2: 83–90:, Klinika i Poliklinika Reumatologii Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii, Wojskowy Instytut Medyczny CSK MON: https://reu.termedia.pl/pdf-160270-86783?filename=Rheumatoid+arthritis.pdf (dostęp 30.08.2023)
 3. Wiercińska M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Reumatologia, 2023: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140769,infekcyjne-septyczne-zapalenie-stawow (dostęp 30.08.2023)

 

 

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej