Przeciążenie stawów – czy ból stawów to niepokojący objaw? - 4Flex

Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że przyczyną ich wystąpienia jest jakaś choroba, tymczasem stać za nimi mogą nadmierne przeciążenia. Choć taka przyczyna bólu wydaje się błaha, to swojego stanu nie powinno się lekceważyć, ponieważ zmiany przeciążeniowe mogą sprzyjać rozwojowi chorób stawów. Co może prowadzić do przeciążeń stawów i mięśni? Kiedy warto skontaktować się z lekarzem i jak postępować w przypadku bólu ze strony układu ruchu? Odpowiadamy!

Spis treści:

Na czym polega przeciążenie stawów?

Przeciążenie stawu jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu w stawach. Związany jest on z przeciążeniem struktur otaczających staw, w tym zwłaszcza ścięgien, więzadeł i torebek stawowych. Przeciążenie to stan wywołany przez nadmierny wysiłek organizmu, do którego dochodzi np. po intensywnej pracy fizycznej lub ćwiczeniach. Świadczy o tym, że staw jest nadmiernie eksploatowany, przez co jest przemęczony. Powtarzające się przeciążenia mogą doprowadzić do rozwoju chorób stawów. W związku z tym ignorowanie pierwszych objawów przeciążenia stawów może prowadzić do ich uszkodzenia1,2.

Czym objawiają się przeciążone stawy? Charakterystyczny jest przede wszystkim ból stawów, który może mieć różny charakter. Jak wiadomo, są różne rodzaje stawów, dlatego może być on mniej lub bardziej rozległy i w różnym stopniu nasilony. Ból sugeruje, że w obrębie stawu rozwija się stan zapalny. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć objawy takie jak obrzęk, sztywność, ograniczona ruchomość, strzelające stawy, osłabienie mięśni, a także ogólne objawy zapalenia jak gorączka czy złe samopoczucie1,2.

Bóle stawów – najczęstsze przyczyny

Na uporczywe dolegliwości bólowe wywołane przeciążeniem narażone są niemal wszystkie stawy. Przeciążenie stawów kolanowych i skokowych powodować może duże obciążenie stawów, do którego dochodzi np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów czy długiego stania. Do przeciążeń w obrębie kręgosłupa najczęściej dochodzi za to podczas długotrwałej pracy przy komputerze, przyjmowania niewygodnej pozycji podczas aktywności zawodowej, ale przyczyną mogą być również: uraz, brak ruchu, przewlekły stres, nieprawidłowe nawyki czy nieodpowiednia higieny pracy. Problemy dodatkowo nasilać mogą nadwaga i otyłość oraz wiele innych czynników2.

Pamiętajmy jednak, że bóle stawowe mogą mieć również podłoże chorobowe. Za ich wystąpienie odpowiedzialna może być np. choroba zwyrodnieniowa. Bóle stawów u starszych osób wywoływać też mogą choroby zapalne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy polimialgia reumatyczna. Aby jednak dowiedzieć się, z jakim rodzajem bólu stawów możemy mieć do czynienia, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty i wykonać badania2.

Kiedy z bólem mięśni i stawów trzeba zgłosić się do lekarza?

Trzeba pamiętać, że ból stawów może być objawem nie tylko przeciążenia, ale też różnych chorób stawów wymagających szybkiego rozpoznania i leczenia. Gdy zatem przez długi czas występuje ból, w dodatku towarzyszą mu inne niepokojące objawy, to w takiej sytuacji należy zasięgnąć konsultacji z lekarzem2.

Pilny kontakt z lekarzem jest wskazany, jeśli2:

  • występuje obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie stawu oraz ograniczenie jego ruchomości,
  • rano przez ponad godzinę występuje problem z poruszaniem się,
  • występują objawy ogólne jak gorączka, ból mięśni, zmniejszenie masy ciała,
  • ból stawów nasila się w nocy i zakłóca spokojny sen.

Przeciążone stawy – jak postępować przy bólu i obrzęku stawów?

Leczenie bólu stawów zależy od przyczyny. Jeśli istnieje taka możliwość, trzeba dążyć do jej wyeliminowania. Pomocne w walce z bólem stawów może okazać się2:

  • odciążanie stawu – ograniczenie jego nadmiernej aktywności, aby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Po ustąpieniu silnego bólu można zacząć wykonywać ćwiczenia wzmacniające staw i poprawiające jego ruchomość. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który pokaże, jakie robić ćwiczenia w domu;
  • robienie zimnych okładów – zmniejszają objawy zapalenia stawu. Aby uzyskać poprawę, powinno się je robić minimum 2–3 raz dziennie po 15 minut, uważając przy tym, aby nie spowodować odmrożenia skóry;
  • stosowanie leków przeciwbólowych – w przypadku silnego bólu stawów można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie doustnej lub przeznaczone do stosowania miejscowego.

Pamiętajmy, że naszym stawom nie służy siedzący tryb życia, dlatego po ustąpieniu dolegliwości bólowych wskazane jest rekreacyjne uprawianie sportu. Zalecane są aktywności takie jak spacery, jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy gimnastyka w domu. Wprowadzenie regularnej aktywności powinno przyspieszyć powrót do zdrowia, jednocześnie zmniejszając ryzyko rozwoju chorób stawów.

Ból w stawach – diagnostyka i rozpoznanie

Lekarz w pierwszej kolejności zbiera szczegółowy wywiad i przeprowadza badanie fizykalne. Na tej podstawie ustala, jakie badania powinien wykonać pacjent. W zależności od podejrzenia w diagnostyce bólów stawowych wykorzystuje się przede wszystkim różne badania laboratoryjne (zwykle OB (odczyn biernackiego), CRP (białko c reaktywne) i morfologię), a także badania obrazowe (na początku zleca się głównie USG i RTG chorego stawu). W niektórych przypadkach konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o dodatkowe badania, np. punkcję stawu, tomografię komputerową (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI)2.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przeciążonych stawów:

1.Przy jakich chorobach bolą stawy?

Ból stawów najczęściej występuje w przebiegu chorób reumatycznych i zapalnych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, twardzina układowa czy toczeń rumieniowaty układowy.

2.Jak leczyć przeciążone stawy?

W początkowej fazie przeciążenia wdraża się leczenie zachowawcze. Wskazane jest ograniczenie aktywności i odpoczynek, robienie zimnych okładów, a w razie silnego bólu stosowanie leków przeciwbólowych.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Kocot-Kępska M., Ból mięśniowo-szkieletowy – epidemiologia, patofizjologia, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/119763,bol-miesniowo-szkieletowy-epidemiologia-patofizjologia-leczenie (dostęp: 2022.11.21.)).
  2. Guła Z., Ból stawów: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow (dostęp: 2022.11.21.)).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej