Bóle stawów u osób starszych – skąd się biorą i jak je leczyć? - 4Flex

Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu, którego objawem są dolegliwości bólowe. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu w stawach? Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, jak dbać o zdrowie stawów na co dzień, aby uniknąć problemów z nimi związanych w przyszłości.

Spis treści:

Ból stawów – co go może wywoływać?

Charakter bólu obejmującego poszczególne stawów może być różny. Możliwe przyczyny to:

  • ból barku – przeciążenia, powtarzalne mikroprzeciążenia i urazy otaczających go tkanek miękkich, nasilające się z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe, zapalne choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów czy polimialgia reumatyczna)1;
  • ból łokcia – urazy takie jak złamania czy zwichnięcia, zapalenie i zwyrodnienie stawów, uszkodzenie, zapalenie lub zwyrodnienie tkanek około łokciowych, entezopatie stawu łokciowego (łokieć tenisisty czy łokieć golfisty)2;
  • ból stawów dłoni – urazy, choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalne choroby stawów, zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca, zespół cieśni nadgarstka, choroba de Quervaina, ganglion, przykurcz Dupuytrena (choroba dłoni zaliczana do fibromatoz)3;
  • ból stawu biodrowego – choroby o podłożu zapalnym, zwyrodnienie stawu, wrodzone zmiany w budowie panewki, złamanie szyjki kości udowej, kości miednicy, zwichnięcie stawu biodrowego;
  • ból w kolanach – urazy typu naciągnięcie, skręcenie, naderwanie ścięgien, uszkodzenie chrząstki, a także choroby zwyrodnieniowe, zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej.

W większości przypadków postawienie rozpoznania na podstawie samego wywiadu i badania fizykalnego jest trudne, konieczna jest szeroka diagnostyka polegająca na wykonaniu licznych badań.

Bóle stawów u starszych osób – jak sobie z nimi radzić?

Celem zmniejszenia bólu stawów stosuje się takie metody jak5:

  • odciążanie stawu – jeśli ból w stawie jest ostry i trudny do wytrzymania, zaleca się ograniczenie nadmiernej ruchomości tego stawu, aby nie wywołać dalszych uszkodzeń;
  • zimne okłady – zmniejszają objawy zapalenia stawu. Należy robić je przez ok. 15 minut co 2-3 godziny. Specjalne okłady chłodzące można kupić w aptece lub zrobić je samodzielnie z wykorzystaniem lodu i ręcznika;
  • leki przeciwbólowe – na silny ból pomóc powinny niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie lub miejscowo, można stosować je przez kilka dni, przestrzegając zaleceń znajdujących się w dołączonej do opakowania ulotce, nie przekraczając zalecanych dawek;
  • fizjoterapia – gdy stopień nasilenia bólu w stawie się zmniejszy lub dolegliwości całkowicie ustąpią, można wdrożyć ćwiczenia, które go wzmocnią i poprawią jego ruchomość (najlepiej dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą).

Aby móc prawidło leczyć bóle w stawach, w pierwszej kolejności należy ustalić ich przyczynę. Dlatego jeśli powyższe metody nie pomogą, należy zgłosić się ze swoim problemem do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Dopiero wtedy będzie można postawić diagnozę i wdrożyć specjalistyczne leczenie.

Profilaktyka bólu stawów

By zapobiec bólowi w stawach, przede wszystkim można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające stawy i poprawiające ich ruchomość. Oprócz tego ważna jest również zdrowa, właściwie zbilansowana i zróżnicowana dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych, które w dużej mierze odpowiadają za zdrowie stawów takich jak choćby kolagen, witamina D czy wapń.

U osób starszych ze względu na trudności z jedzeniem, brak apetytu czy wyłączenia żywieniowe z powodu chorób dieta nierzadko nie jest w stanie dostarczyć potrzebnych im składników odżywczych, w tym składników budulcowych, ale też witamin i minerałów w takich ilościach, jakich potrzebują. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne preparaty dla seniorów, które zapewniają im najbardziej potrzebne składniki w odpowiednich dawkach.

Suplement dla seniora to m.in. kolagen na stawy 4Flex Silver. Zalecany jest on osobom wymagającym suplementacji wapnia i witaminy D. Wapń jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości, ponadto wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni, z kolei witamina D bierze udział w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystaniu wapnia oraz pomaga utrzymać odpowiedni jego poziom w organizmie. Kolagen umożliwia prawidłowe funkcjonowanie stawów, zwiększa także ich ruchomość. 4Flex Silver to kolagen do picia, dzięki czemu jest łatwy w stosowaniu4.

Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety jest niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

Kiedy z bólem stawów należy zgłosić się do lekarza?

Po wdrożeniu leczenia zachowawczego bóle stawów bardzo często mijają, w szczególności wtedy, gdy ich przyczyna nie jest zbyt poważna. Trzeba jednak pamiętać, że stać za nimi mogą również poważne choroby stawów, które wymagają diagnostyki i podjęcia specjalistycznego leczenia. Jeśli ból w stawach dokucza i to mocno przez kilka dni, a w dodatku towarzyszą mu inne niepokojące objawy (jak obrzęk, zaczerwienienie stawu, ocieplenie, ograniczenie ruchomości czy objawy ogólne typu gorączka, zmęczenie, złe samopoczucie albo ból mięśni), należy niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza5.

Diagnostyka bólu stawów

O tym, jakie badania należy wykonać, decyduje lekarz na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonego badania fizykalnego. W diagnostyce chorób stawów wykorzystuje się m.in. badania laboratoryjne (OB i morfologię) oraz obrazowe (RTG i USG). W niektórych przypadkach istnieją także wskazania do wykonania punkcji stawu czy rezonansu magnetycznego (MRI).

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Ból barku, Medycyna Praktyczna, 2017.
  2. Stępień K., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna Praktyczna, Carolina Medical Center, Warszawa, 2020.
  3. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.
  4. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.07.27)
  5. Guła Z., Korkosz M., Ból stawów, Medycyna Praktyczna, 2021.

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej