Bóle stawów u osób starszych – skąd się biorą i jak je leczyć? - 4Flex

Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu, którego objawem są dolegliwości bólowe. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu w stawach? Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, jak dbać o zdrowie stawów na co dzień, aby uniknąć problemów z nimi związanych w przyszłości.

Spis treści:

Ból stawów – co go może wywoływać?

Charakter bólu obejmującego poszczególne stawów może być różny. Możliwe przyczyny to:

 • ból barku – przeciążenia, powtarzalne mikroprzeciążenia i urazy otaczających go tkanek miękkich, nasilające się z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe, zapalne choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów czy polimialgia reumatyczna)1;
 • ból łokcia – urazy takie jak złamania czy zwichnięcia, zapalenie i zwyrodnienie stawów, uszkodzenie, zapalenie lub zwyrodnienie tkanek około łokciowych, entezopatie stawu łokciowego (łokieć tenisisty czy łokieć golfisty)2;
 • ból stawów dłoni – urazy, choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalne choroby stawów, zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca, zespół cieśni nadgarstka, choroba de Quervaina, ganglion, przykurcz Dupuytrena (choroba dłoni zaliczana do fibromatoz)3;
 • ból stawu biodrowego – choroby o podłożu zapalnym, zwyrodnienie stawu, wrodzone zmiany w budowie panewki, złamanie szyjki kości udowej, kości miednicy, zwichnięcie stawu biodrowego;
 • ból w kolanach – urazy typu naciągnięcie, skręcenie, naderwanie ścięgien, uszkodzenie chrząstki, a także choroby zwyrodnieniowe, zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej.

W większości przypadków postawienie rozpoznania na podstawie samego wywiadu i badania fizykalnego jest trudne, konieczna jest szeroka diagnostyka polegająca na wykonaniu licznych badań.

Bóle stawów u starszych osób – jak sobie z nimi radzić?

Celem zmniejszenia bólu stawów stosuje się takie metody jak5:

 • odciążanie stawu – jeśli ból w stawie jest ostry i trudny do wytrzymania, zaleca się ograniczenie nadmiernej ruchomości tego stawu, aby nie wywołać dalszych uszkodzeń;
 • zimne okłady – zmniejszają objawy zapalenia stawu. Należy robić je przez ok. 15 minut co 2-3 godziny. Specjalne okłady chłodzące można kupić w aptece lub zrobić je samodzielnie z wykorzystaniem lodu i ręcznika;
 • leki przeciwbólowe – na silny ból pomóc powinny niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie lub miejscowo, można stosować je przez kilka dni, przestrzegając zaleceń znajdujących się w dołączonej do opakowania ulotce, nie przekraczając zalecanych dawek;
 • fizjoterapia – gdy stopień nasilenia bólu w stawie się zmniejszy lub dolegliwości całkowicie ustąpią, można wdrożyć ćwiczenia, które go wzmocnią i poprawią jego ruchomość (najlepiej dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą).

Aby móc prawidło leczyć bóle w stawach, w pierwszej kolejności należy ustalić ich przyczynę. Dlatego jeśli powyższe metody nie pomogą, należy zgłosić się ze swoim problemem do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Dopiero wtedy będzie można postawić diagnozę i wdrożyć specjalistyczne leczenie.

Profilaktyka bólu stawów

By zapobiec bólowi w stawach, przede wszystkim można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające stawy i poprawiające ich ruchomość. Oprócz tego ważna jest również zdrowa, właściwie zbilansowana i zróżnicowana dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych, które w dużej mierze odpowiadają za zdrowie stawów takich jak choćby kolagen, witamina D czy wapń.

U osób starszych ze względu na trudności z jedzeniem, brak apetytu czy wyłączenia żywieniowe z powodu chorób dieta nierzadko nie jest w stanie dostarczyć potrzebnych im składników odżywczych, w tym składników budulcowych, ale też witamin i minerałów w takich ilościach, jakich potrzebują. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne preparaty dla seniorów, które zapewniają im najbardziej potrzebne składniki w odpowiednich dawkach.

Suplement dla seniora to m.in. kolagen na stawy 4Flex Silver. Zalecany jest on osobom wymagającym suplementacji wapnia i witaminy D. Wapń jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości, ponadto wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni, z kolei witamina D bierze udział w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystaniu wapnia oraz pomaga utrzymać odpowiedni jego poziom w organizmie. Kolagen umożliwia prawidłowe funkcjonowanie stawów, zwiększa także ich ruchomość. 4Flex Silver to kolagen do picia, dzięki czemu jest łatwy w stosowaniu4.

Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety jest niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

Kiedy z bólem stawów należy zgłosić się do lekarza?

Po wdrożeniu leczenia zachowawczego bóle stawów bardzo często mijają, w szczególności wtedy, gdy ich przyczyna nie jest zbyt poważna. Trzeba jednak pamiętać, że stać za nimi mogą również poważne choroby stawów, które wymagają diagnostyki i podjęcia specjalistycznego leczenia. Jeśli ból w stawach dokucza i to mocno przez kilka dni, a w dodatku towarzyszą mu inne niepokojące objawy (jak obrzęk, zaczerwienienie stawu, ocieplenie, ograniczenie ruchomości czy objawy ogólne typu gorączka, zmęczenie, złe samopoczucie albo ból mięśni), należy niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza5.

Diagnostyka bólu stawów

O tym, jakie badania należy wykonać, decyduje lekarz na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonego badania fizykalnego. W diagnostyce chorób stawów wykorzystuje się m.in. badania laboratoryjne (OB i morfologię) oraz obrazowe (RTG i USG). W niektórych przypadkach istnieją także wskazania do wykonania punkcji stawu czy rezonansu magnetycznego (MRI).

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Guła Z., Korkosz M., Ból barku, Medycyna Praktyczna, 2017.
 2. Stępień K., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna Praktyczna, Carolina Medical Center, Warszawa, 2020.
 3. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.
 4. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.07.27)
 5. Guła Z., Korkosz M., Ból stawów, Medycyna Praktyczna, 2021.

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wykonujący ćwiczenia na kolano, wzmacnia staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej