Zwyrodnienie stawu barkowego – co warto wiedzieć? Sprawdź! - 4Flex

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet zająć staw barkowy. Może być to efekt wykonywania pracy zawodowej intensywnie eksploatującej stawy barkowe czy uprawiania dyscyplin sportowych, które zbytnio je angażują. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć zwyrodnienie stawu barkowego.

Spis treści:

Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego – na czym polega?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, potocznie nazywana zwyrodnieniem stawów, to niezapalna choroba ruchomych połączeń kostnych. Przypadłość ta charakteryzuje się niszczeniem chrząstki stawowej i tworzeniem nowej kości na powierzchniach stawowych i końcach stawów1.

Zwyrodnienie stawów, w tym zwyrodnienie stawu barkowego, najczęściej jest skutkiem jednoczesnego działania czynników biologicznych i mechanicznych. Czynniki te destabilizują związane ze sobą procesy degradacji i tworzenia chrząstki stawowej, a także warstwy podchrzęstnej kości. Choroba zajmuje wszystkie tkanki stawu2.

Skąd biorą się zmiany zwyrodnieniowe barku?

Przyczyny zwyrodnienia stawu barkowo-obojczykowego to m.in.2:

  • urazy stawów – o charakterze ostrym i przewlekłym,
  • neurodystrofie kości i stawów – stawy Charcota (choroba stóp i stawów skokowych, przebiegająca z destrukcją tkanek miękkich i kości),
  • problemy wrodzone i rozwojowe – np. zespół nadmiernej ruchomości stawów, dysplazje kostno-stawowe,
  • problemy metaboliczne – np. choroba Wilsona (choroba, w której dochodzi do akumulacji nadmiaru miedzi w tkankach organizmu, głównie w wątrobie, mózgu i oczach), hemochromatoza dziedziczna, choroba Gauchera,
  • problemy endokrynologiczne – np. cukrzyca, nadczynność przytarczyc, niedoczynność tarczycy, otyłość,
  • choroby z odkładania soli wapnia – np. artropatia apatytowa, chondrokalcynoza (dna rzekoma),
  • choroby kości i stawów – np. reumatoidalne zapalenie stawów i inne zapalenia, dna moczanowa, zakażenia.

Zwyrodnienie barku – czynniki ryzyka

Do najważniejszych czynników ryzyka dla choroby zwyrodnieniowej stawów zaliczają się takie jak1,2:

  • czynniki genetyczne i dziedziczne,
  • praca zawodowa,
  • uprawianie sportu wyczynowego,
  • przebyte urazy,
  • starszy wiek,
  • płeć żeńska,
  • nadwaga i otyłość.

Kogo najczęściej dotyczą zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego?

Częstość występowania zmian zwyrodnieniowych stawów, w tym również barkowych, wzrasta wraz z wiekiem3. Dużo częściej występują bóle stawów u osób starszych niż młodych. Objawy radiologiczne w większości przypadków pojawiają się najwcześniej w trzeciej dekadzie życia1.

Zwyrodnienie stawu barkowego występuje równie często u kobiet, co i u mężczyzn. Szacuje się, że w Polsce ogólnie na chorobę zwyrodnieniową stawów choruje ok. 2 miliony osób3.

Zwyrodnienie stawu barkowego – objawy

Głównym objawem wskazującym na wystąpienie zwyrodnienia stawu barkowego jest ból stawu barkowego. Na początku występuje jedynie w czasie obciążania stawu i wykonywania ruchów go angażujących, później utrzymuje się przez cały czas i łagodnieje dopiero w całkowitym spoczynku. Pacjenci opisują ból jako tępy i mają problem z dokładnym jego umiejscowieniem. W zaawansowanym stadium choroby zdarza się, że ból barku potrafi wybudzić ze snu1.

Inne objawy zwyrodnienia stawu barkowego to:

  • uczucie osłabienia ręki,
  • ograniczenie zakresu ruchu,
  • zaniki mięśniowe,
  • okresowe wysięki.

Dodatkowo po dłuższych okresach braku aktywności, szczególnie w godzinach rannych, chorzy odczuwają tzw. sztywność stawów. Dolegliwość mija dopiero po „rozruszaniu” stawu1.

Diagnostyka zwyrodnienia stawu barkowego

Lekarz, zanim wyśle pacjenta na jakiekolwiek badania, najpierw przeprowadza z nim szczegółowy wywiad i wykonuje dokładne badanie przedmiotowe. Obejmuje ono przede wszystkim ocenę wyglądu stawu barkowego, ocenę i lokalizację bolesności palpacyjnej oraz ocenę zakresu ruchu i siły mięśniowej. Dopiero w przypadku uzasadnionego podejrzenia zwyrodnienia stawu barkowego specjalista kieruje pacjenta na badania3.

Do rozpoznania zwyrodnienia barku można wykorzystać takie badania jak:

  • badanie rentgenowskie (RTG),
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • tomografia komputerowa (TK),
  • badanie ultrasonograficzne (USG),
  • scyntygrafia izotopowa,
  • artroskopia.

Przed ustaleniem rozpoznania należy też wykluczyć inne choroby, w tym np. łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy dnę moczanową3.

Zwyrodnienie stawu barkowego – leczenie

Leczenie choroby zwyrodnieniowej barku jest procesem wieloetapowym i wielospecjalistycznym. Bardzo ważna jest modyfikacja czynników wyzwalających, co w praktyce znaczy tyle, że należy zminimalizować, a najlepiej całkowicie wyeliminować przyczyny choroby4.

Jakie leki na zwyrodnienie stawu barkowego?

Zwyrodnieniu towarzyszy ból stawów barkowych, który bywa trudny do wytrzymania. By poprawić komfort życia i ułatwić codzienne funkcjonowanie, można stosować odpowiednio dobrany lek na zwyrodnienie stawów.

Terapia farmakologiczna zwyrodnienia barków najczęściej obejmuje leki z grupy NLPZ, w najniższych skutecznych dawkach. Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie może ich przyjmować lub są one nieskuteczne, stosuje się opioidowe leki przeciwbólowe z paracetamolem lub bez niego5.

Zwyrodnienie stawu barkowego – fizjoterapia

Leczenie obejmuje też ćwiczenia na zwyrodnienie stawu barkowego. Nie powinno się ich jednak robić według uznania. Należy udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i pokaże, jak je prawidłowo wykonywać. W przypadku zaawansowanych zmian i trudności z poruszaniem ręką może dodatkowo dobrać zaopatrzenie ortopedyczne, które trzeba będzie nosić na co dzień2.

Profilaktyka zwyrodnienia stawu barkowego

Chcąc zadbać o swoje stawy barkowe, należy przede wszystkim unikać noszenia ciężkich przedmiotów. Dodatkowo warto prowadzić aktywny tryb życia i regularnie ćwiczyć, a także zdrowo się odżywiać i spożywać wystarczającą ilość kolagenu.

Jak wiadomo, wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada. Aby go uzupełnić, można stosować 4 Flex suplement diety. Jest to kompleksowy preparat zawierający kolagen na stawy, czyli białko stanowiące budulec macierzy chrząstki (95%). 4 Flex suplement diety dostarcza organizmowi też witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu celem zapewnienia optymalnego funkcjonowania chrząstki. Kolagen na stawy można kupić bez recepty w aptece6.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Brown D.E., Neumann R.D., Sekrety ortopedii, wyd. I polskie, red. A. Dziak, 2006.
  2. Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, 2021.
  3. Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Po Dyplomie, 2012.
  4. Kuliński W., Leśniewski P., Mróz J. i in., Choroba zwyrodnieniowa stawów – analiza postępowania fizykalnego, Dysfunkcje narządów ruchu, nr 5, 2014.
  5. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57.
  6. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex/ (dostęp: 2021.11.23)

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej