Ból stawu krzyżowo-biodrowego – objawy, przyczyny i leczenie - 4Flex

Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z którą nie zawsze ma cokolwiek wspólnego. Przyczyną bólu w tej okolicy może być za to zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego lub uraz mechaniczny. Dolegliwości bólowe w obrębie bioder zawsze wymagają diagnostyki i oceny specjalisty, a jeśli zajdzie taka konieczność, wdrożenia odpowiedniego leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego i jak powinno wyglądać skuteczne leczenie w zależności od rodzaju problemu.

Spis treści:

Staw krzyżowo-biodrowy – co warto o nim wiedzieć?

Staw krzyżowo-biodrowy utworzony jest przez kość krzyżową i kość biodrową, które ze sobą łączy. Jest prosty i płaski, wzmocniony bardzo silnymi więzadłami. Cechuje się charakterystycznym kształtem i zwięzłą strukturą. Ruchomość w stawie krzyżowo-biodrowym jest mocno ograniczona – możliwe są niewielkie ruchy wokół osi poprzecznej1. Ruchomość wynosi około 4 stopni rotacji i 1,6 mm translacji.

Ból stawu krzyżowo-biodrowego i objawy towarzyszące

Bez względu na przyczynę problemów ze stawem krzyżowo-biodrowym zazwyczaj dominującym objawem jest silny ból. Opisywany jest jako ból kłujący, piekący, rwący i palący. Na ogół ma on charakter jednostronny i umiejscowiony jest w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, w dolnej części pleców, nad pośladkiem, bardziej z boku2,3. Niekiedy może promieniować do innych partii ciała, np. stawu kolanowego.

Diagnostyka stawu krzyżowo-biodrowego wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Dolegliwościami mogą być m.in.2,3:

 • stan zapalny,
 • ograniczenie ruchomości w stawie,
 • obrzęk,
 • poranna sztywność ustępująca po rozruchu,
 • niestabilność w stawie,
 • nieprawidłowy wzorzec chodu przez ograniczony zakres ruchu,
 • trudności w chodzeniu,
 • zaniki mięśniowe.

Przykre dolegliwości mogą nasilać się podczas wysiłku lub wykonywania codziennych, prostych czynności. W przypadku niektórych problemów ze stawem krzyżowo-biodrowym ból dokucza nawet w nocy.

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego jako jedna z częstszych przyczyn bólu bioder

Przyczyn występowania przewlekłego bólu w obrębie bioder może być wiele, a jedną z nich jest zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego. Dolegliwość ta może mieć różnorakie podłoże. Wyróżnia się m.in. zapalenie wirusowe i bakteryjne. Możliwe jest także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy reumatologiczne zapalenie stawów. U niektórych pacjentów przyczyną wystąpienia zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego jest przeprowadzony zabieg operacyjny w okolicy biodra3.

Objawy zapalenia to m.in. nagły rwący ból, nadmierne ocieplenie skóry w miejscu bólu, obrzęk i tachykardia. Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą uleczalną, ale wykazującą skłonność do nawrotów4. Może być zarówno jednostronne, jak i obustronne.

Jakie są pozostałe przyczyny bólu stawu krzyżowo-biodrowego?

Częstą przyczyną bólu w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego jest zwyrodnienie charakteryzujące się występowaniem patologicznych zmian w obrębie chrząstki stawowej. Zmiany te mogą dotyczyć wyłącznie jednego stawu lub kilku jednocześnie. Zwyrodnienie stawu biodrowego jest chorobą postępującą i niemożliwą do wyleczenia. W jej przypadku można jedynie zapobiegać dalszemu zużyciu powierzchni stawowych i łagodzić dolegliwości bólowe2.

Do innych przyczyn bólu stawu krzyżowo-biodrowego zalicza się:

 • zablokowanie czynnościowe (przemieszczenie się kości krzyżowej względem kości biodrowej),
 • hipermobilność (nadmierne rozciągnięcie więzadeł powodujące brak stabilności podczas wykonywania ruchów),
 • zapalenie mięśni lub ścięgien,
 • przeciążenie,
 • ucisk na nerwy/uszkodzenie nerwów,
 • dysplazję stawu biodrowego,
 • kontuzję lub uraz,
 • martwicę kości,
 • ciążę,
 • błędy treningowe.

We wszystkich wymienionych przypadkach ból bioder wymaga konsultacji z lekarzem.

Ból stawu krzyżowo-biodrowego – diagnostyka

Aby dowiedzieć się, jaka patologia jest odpowiedzialna za wystąpienie dolegliwości bólowych w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego, należy udać się do lekarza i wykonać badania. Podstawą rozpoznania jest prawidłowo zebrany wywiad i badanie fizykalne obejmujące ocenę ruchomości stawu. Podczas badania w gabinecie lekarz zwykle wykonuje Test Patricka umożliwiający ocenę napięcia mięśni przywodzicieli kończyny dolnej i różnicowanie dysfunkcji stawu biodrowego i krzyżowo-biodrowego.

Specjalista może także skierować pacjenta na badania, w tym m.in.5:

 • prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
 • tomografię komputerową (TK),
 • rezonans magnetyczny (MRI),
 • badanie przewodnictwa nerwowego,
 • artroskopię.

Leczenie bólu stawu krzyżowo-biodrowego

Postępowanie zależy od przypadku. Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego najczęściej ustępuje samoistnie, a leczenie ma wyłącznie charakter zachowawczy. Zwyrodnienia niestety nie da się wyleczyć, trzeba jednak podjąć działania prowadzące do jego zahamowania.

Zalecenia w razie bólu stawu krzyżowo-biodrowego zazwyczaj są bardzo podobne. Kluczową rolę odgrywają zawsze wypoczynek i odciążanie chorego biodra. Pozostałe zalecenia to2:

 • powstrzymywanie się od uprawiania sportów,
 • dostosowywanie codziennych aktywności do swoich możliwości,
 • stosowanie zimnych lub ciepłych okładów,
 • przyjmowanie leków z grupy NLPZ,
 • rehabilitacja manualna,
 • fizjoterapia i odpowiednio dobrane ćwiczenia na staw,
 • przyjmowanie zastrzyków z glikokortykosteroidów,
 • założenie blokady stawu.

O sposobie leczenia decyduje lekarz prowadzący.

Jak dbać o staw krzyżowo-biodrowy na co dzień?

Chcąc uniknąć bólu bioder w przyszłości, trzeba dbać o staw krzyżowo-biodrowy każdego dnia. Wskazane jest przede wszystkim wzmacnianie mięśni stabilizujących miednicę poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Przykładowe ćwiczenie polega na tym, że pacjent leży na plecach ze zgiętymi w kolanach i złączonymi nogami, dodatkowo ugiętymi w stawach biodrowych. W tej pozycji wykonuje skręt kolan w prawo, a następnie w lewo. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia na ból stawu krzyżowo-biodrowego powinien dobierać fizjoterapeuta, ponieważ dysfunkcje tego stawu mogą wymagać różnego podejścia.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2013.
 2. Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Bydgoszcz, 2014.
 3. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
 4. Landin L.A., Danielsson L.G., Wattsgärd C.: Transient synovitis of the hip. Its incidence, epidemiology and relation to Perthes’ disease. J. Bone Joint Surg. Br., 1987; 69.
 5. McMahonP, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej