Przyczyny bólu łokcia - najczęstsze dolegliwości łokcia i ich leczenie - 4Flex

Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W wielu przypadkach wystarczające jest leczenie zachowawcze, a dopiero w bardziej zaawansowanych lub niepoddających się leczeniu zachowawczemu konieczna może okazać się operacja.

Dlaczego bolą łokcie? Kto jest najbardziej narażony na problemy z łokciami? Jak leczyć ból łokcia?

Spis treści:

Ból łokcia – charakterystyka

Ból łokcia to częsty powód wizyt w poradni ortopedycznej. Może mieć charakter przejściowy lub stały i nie zawsze jest związany z urazem1. Pacjenci odczuwają go w różnych miejscach. Niektórzy zgłaszają ból ręki od łokcia do nadgarstka, inni ból ręki między łokciem a ramieniem, a są i tacy, którym najbardziej dokucza ból łokcia po zewnętrznej stronie. Powszechny jest też ból w zgięciu łokcia i ból w łokciu przy prostowaniu. Charakter bólu w dużej mierze zależy od jego przyczyny, dlatego kluczową rolę odgrywa prawidłowo przeprowadzona diagnostyka.

Przyczyny bólu łokcia

Do najczęstszych przyczyn bólu łokcia zalicza się:

 • łokieć tenisisty – wywołują go powtarzające się mikrourazy w obrębie przyczepu, powodowane stałym przeciążaniem prostowników1. Powstają podczas częstych, powtarzalnych ruchów nadgarstka i łokcia, nadwyrężających przyczepy ścięgien2. Czynności predysponujące to naprzemienne ruchy obrotowe przedramienia, noszenie ciężkich przedmiotów przy wyprostowanym łokciu czy nadmierne obciążanie prostowników nadgarstka i palców1;
 • łokieć golfisty – ma podobny mechanizm powstawania jak łokieć tenisisty. Dotyczy głównie osób przeciążających ścięgna zginaczy nadgarstka oraz wykonujących wielokrotnie powtarzane ruchy obrotowe przedramienia1;
 • zespół kanału nerwu łokciowego – dochodzi do uszkodzenia nerwu na skutek jego ucisku. Czynnikami predysponującymi są m.in. praca polegająca na częstych ruchach zginania i prostowania, przewlekłe utrzymywanie kończyny górnej zgiętej w stawie łokciowym, zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe, wrodzone podwichnięcie stawu łokciowego lub koślawość łokcia czy urazy tej okolicy3;
 • zespół supinatora – jest to neuropatia nerwu międzykostnego tylnego. Najczęściej występuje u mężczyzn, a najbardziej narażeni na nią są pracownicy fizyczni oraz kulturyści1;
 • zespół pronatora – najrzadsza z neuropatii uciskowych. Dotyczy ucisku nerwu pośrodkowego na wysokości łokcia. Spotykana nieznacznie częściej u kobiet, zwykle po 40. roku życia1;
 • zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – bezpośrednią przyczyną jest zapalenie w obrębie tej kaletki, które może wywołać przeciążenie łokcia, uraz, ucisk lub inna forma mechanicznego podrażnienia tej okolicy. Inne przyczyny to choroby reumatologiczne (RZS, ŁZS) lub metaboliczne (cukrzyca, dna moczanowa)4;
 • zwyrodnienie stawów – może mieć charakter pierwotny lub wtórny (na tle zapalenia lub po urazie). Występuje kilkakrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet1;
 • zmiany pourazowe – wyróżnia się takie urazy jak uszkodzenia tkanek miękkich (torebki stawowej, więzadła), zwichnięcia, złamania, zapalenie torebki stawowej etc.

Ból łokcia i objawy mu towarzyszące

Odczuwane objawy zależą przede wszystkim od źródła dolegliwości. Wśród możliwych występują1:

 • promieniowanie bólu do innych partii ciała, np. do nadgarstka,
 • uczucie bolesności po wysiłku,
 • ból łokcia przy dotyku,
 • deformacja,
 • zaczerwienienie,
 • obrzęk,
 • ból łokcia w nocy,
 • osłabienie mięśni w obrębie dłoni,
 • zaburzenia ruchomości palców i nadgarstka,
 • drętwienie, mrowienie, pieczenie,
 • strzelające stawy,
 • przeskakiwanie,
 • blokowanie łokcia,
 • ograniczenie zakresu ruchów w stawie,
 • zaniki mięśniowe.

Objawy te są charakterystyczne dla różnych przypadłości, dlatego chcąc dowiedzieć się, co je powoduje, należy udać się na konsultację do lekarza i wykonać badania.

Ból łokcia – diagnostyka

Duże znaczenie ma szczegółowo przeprowadzony wywiad i badanie przedmiotowe, ponieważ na tej podstawie lekarz jest w stanie wysnuć wstępne podejrzenia względem tego, co powoduje ból w łokciu. W zależności od obrazu klinicznego i przypuszczeń kieruje pacjenta na specjalistyczne badania.

W diagnostyce bólu łokcia znajdują zastosowanie takie badania jak:

 • prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
 • ultrasonografia (USG),
 • tomografia komputerowa (TK),
 • rezonans magnetyczny (MR),

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarz stawia diagnozę i podejmuje decyzje dotyczące leczenia.

Leczenie bólu łokcia

Postępowanie terapeutyczne przy bólu w łokciu powinno być dostosowane do przyczyny dolegliwości. W wielu przypadkach zastosowanie znajduje leczenie zachowawcze. Do metod terapeutycznych zalicza się m.in. odpoczynek i odciążanie kończyny, a jeśli pojawił się obrzęk, dodatkowo chłodzenie bolesnego miejsca1.

Jeśli ból łokcia bardzo dokucza, lekarz może zalecić przyjmowanie doustnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub stosowanie ich miejscowo. Często dobre efekty daje stosowana regularnie maść na ból łokcia lub inny preparat do stosowania miejscowego1.

Pomocna w leczeniu bólu łokcia okazać się może fizjoterapia1. Ćwiczenia na ból łokcia powinny jednak zostać dobrane przez fizjoterapeutę stosownie do problemu, który przy okazji zaprezentuje, jak je prawidłowo wykonywać. Niekiedy dodatkowo stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii1.

W bardziej zaawansowanych lub niepoddających się leczeniu zachowawczemu przypadkach stosuje się m.in. antybiotykoterapię, iniekcje steroidów, miejscowe podanie osocza bogatopłytkowego, a nawet leczenie operacyjne1.

Ból łokcia – profilaktyka

Chcąc uniknąć bólu w łokciu, przede wszystkim należy wystrzegać się nadmiernego przeciążania stawów łokciowych. Jeśli dojdzie do urazu, nie powinno się go bagatelizować, lecz należy oszczędzać łokieć i podjąć leczenie. Profilaktyka powinna obejmować także dietę bogatą w produkty wzmacniające chrząstkę stawową i łagodzące stany zapalne. Wskazana jest także suplementacja w formie preparatów zawierających kolagen. Kolagen na stawy pomoże zadbać o ich kondycję.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Wawrzyniak A., Najczęstsze nieurazowe przyczyny bólu łokcia, Z praktyki ortopedy, Nr 11, 2018.
 2. Stępień K., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.
 3. Bartoszek K., Zespół kanału nerwu łokciowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.
 4. Stępień K., Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.

 

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej