Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia - 4Flex

Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza również w spoczynku, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchów, a z czasem do zaniku mięśni okolicy stawu. Dowiedz się, jak zatrzymać zwyrodnienie stawów i jakie leki bez recepty na zwyrodnienie stawów najlepiej się sprawdzą.

Spis treści:

Zwyrodnienie stawów – co to za choroba?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, zwłaszcza u osób starszych. Szacuje się, że wśród osób powyżej 75. roku życia choruje na nią ponad 80% populacji [1]. Powoduje ból stawów i w większości przypadków prowadzi do znacznego ograniczenia sprawności oraz aktywności w życiu społecznym.

Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów przyczynia się oddziaływanie czynników, które uszkadzają stawy i powodują ich przeciążenie. Cechuje ją utrata chrząstki stawowej, zmiany w warstwie podchrzęstnej, tworzenie się wyrośli kostnych, a także stan zapalny obejmujący torebkę stawową i okoliczne tkanki [2].

Zwyrodnienie stawów a reumatoidalne zapalenie stawów – różnice

Niektórym wydaje się, że zwyrodnienie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to jedna i ta sama choroba, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Choroba zwyrodnieniowa stawów obejmuje jedynie stawy, a jej leczenie jest objawowe. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów nieco się różnią, gdyż oprócz stawów dotyczą też wielu narządów. RZS to choroba zapalna, wymagająca agresywnego leczenia [3].

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Etiologia zmian zwyrodnieniowych stawów jest niejasna, udało się jednak wyodrębnić czynniki zwiększające ryzyko zachorowania. Wśród najważniejszych znajduje się [2]:

  • wiek,
  • płeć,
  • przeciążenia,
  • urazy,
  • genetyka,
  • nadwaga.

Widać zatem, że chorobie zwyrodnieniowej stawów można w prosty sposób zapobiegać. Wystarczy wyeliminować, jeśli jest taka możliwość, czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Głównie chodzi o to, by dbać o prawidłową wagę i unikać przeciążeń.

Zwyrodnienie stawów – objawy

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej najbardziej we znaki dają się bóle stawów. Objawy dotyczą tych stawów, które zostały zajęte. Przykładowo przy zwyrodnieniu kolana charakterystyczny jest ból kolana przy zginaniu, który z czasem utrzymuje się nawet w spoczynku.

Typowe dla zwyrodnienia stawów objawy to [4]:

  • ból w okolicy stawu – ból wysiłkowy, ostry o dużym natężeniu, ból nocny, promieniujący do innych partii ciała,
  • charakter bólu: nasilający się podczas wysiłku i ustępujący po wypoczynku, opisywany jako palący,
  • poranna sztywność stawów – zwykle utrzymuje się do pół godziny po wstaniu, czasem dłużej, pojawia się również w przypadku bezruchu,
  • ograniczenie ruchomości w obrębie chorego stawu – występują problemy z wykonywaniem prostych codziennych czynności.

Jakie stawy najczęściej zajmuje choroba stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów może objąć tak naprawdę dowolne stawy, jednak jedne zajmuje częściej niż inne. Najczęściej występujące postaci choroby to zwyrodnienie stawu kolanowego, zwyrodnienie stawu biodrowego oraz zwyrodnienie stawów dłoni (międzypaliczkowych bliższych i dalszych oraz podstawy kciuka). U niektórych pacjentów choroba dotyczy stawów szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ponadto spotkać można jeszcze zwyrodnienie stawu barkowego oraz zwyrodnienie stawu łokciowego [2].

Zwyrodnienie stawów – diagnostyka

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów świadczących o możliwości wystąpienia zwyrodnienia stawów należy zgłosić się do lekarza i wykonać wskazane przez niego badania, które potwierdzą przypuszczenia lub wykluczą chorobę. W diagnostyce zwyrodnienia stawów wykorzystuje się głównie badania obrazowe:

  • prześwietlenie rentgenowskie (TG),
  • tomografię komputerową (TK),
  • rezonans magnetyczny (MRI).

Dodatkowo lekarz może zlecić badanie przewodnictwa nerwowego i artroskopię. Wstępne rozpoznanie może też zostać postawione bez badań dodatkowych, jeśli spełnione są 3 warunki: wiek powyżej 45 lat, ból stawów związany z aktywnością ruchową i sztywność poranna do 30 minut [2].

Leczenie zwyrodnienia stawów

Głównym celem leczenia jest zwiększanie świadomości wśród chorych w zakresie czynników zwiększających ryzyko rozwoju dolegliwości i na temat możliwości ich unikania. W zależności od stopnia nasilenia objawów i stanu pacjenta dobiera się takie metody leczenia, aby zmniejszyć ból, poprawić funkcje stawu i zahamować postęp choroby. Optymalne leczenie sprowadza się do jednoczesnego stosowania metod farmakologicznych i niefarmakologicznych [2].

Terapia niefarmakologiczna

Jeśli pacjent ma nadwagę, leczenie należy zacząć od zrzucenia nadmiaru kilogramów. Chory musi zmienić swoją dietę, wyeliminować złe nawyki żywieniowe i zacząć uprawiać aktywność fizyczną. O pomoc w walce z nadwagą można poprosić dietetyka [2].

W przypadku leczenia zwyrodnienia stawów dobre rezultaty powinna dać rehabilitacja. Warto udać się do fizjoterapeuty, który dobierze indywidualny plan treningowy, np. specjalne ćwiczenia na zwyrodnienie stawu kolanowego lub łokciowego, które będzie można robić samodzielnie w domu.

Lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić też korzystanie z zaopatrzenia medycznego. Mowa tutaj o stabilizatorach i specjalnych opaskach, które osłonią chory staw i zmniejszą ryzyko pogłębiania dolegliwości.

Terapia farmakologiczna

Na łagodny i umiarkowany ból stawów zaleca się paracetamol. Przy braku efektów leczenia należy rozważyć podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przy nieskuteczności NLPZ rekomendowane są analgetyki opioidowe [2].

W leczeniu zastosowanie znajdują również przeciwbólowe i przeciwzapalne leki do stosowania miejscowego jak 4Flex Puregel. Produkt redukuje ból i zmniejsza sztywność stawów, wykazuje się dobrą skutecznością w leczeniu przewlekłych chorób stawów. Dzięki zawartości etanolu, lek wykazuje także działanie chłodzące i łagodzące. Ponadto etanol ułatwia przenikanie naproksenu przez skórę [5].

Suplementacja

Osobom wymagającym suplementacji wapnia i witaminy D zalecany jest 4Flex Silver suplement diety. Jest to produkt z kolagenem, który zawiera w swoim składzie wapń i witaminę D, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni [6].

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 

  1. Samborski W., Brzosko M. Reumatologia praktyczna. Wolters Kluwer Polska, Kraków 2011: 279–291.
  2. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57.
  3. Zimmermann-Górska I., Choroba zwyrodnieniowa stawów a reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, 2016.
  4. Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01):333-338.
  5. https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2021.09.27)
  6. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.09.27)

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej