Zapalenie stawu biodrowego – jak rozpoznać i leczyć? Sprawdź! - 4Flex

Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości bólowe. Może mieć różne podłoże bakteryjne, wirusowe lub reumatologiczne. Przyczyna powstawania zapalenia stawu biodrowego nie jest do końca jasna, ale za to jedno jest pewne – chorobę tą da się dość prosto wyleczyć. Jakie są objawy zapalenia stawu biodrowego? Dlaczego w ramach profilaktyki bólu bioder warto brać kolagen? Odpowiadamy!

Spis treści:

Czym jest zapalenie stawu biodrowego?

Dokładna etiologia zapalenia stawu biodrowego nie jest znana. Z badań wynika, że przypadłość ta często ma związek z zakażeniem wirusowym, a u chorych obserwuje się typowe dla niego objawy takie jak wymioty, biegunka czy objawy przeziębienia1. Na zapalenie stawu biodrowego choruje ok. 0,2% społeczeństwa2     .

Gdy już ktoś raz zachoruje na zapalenie stawu biodrowego, ryzyko nawrotu jest bardzo duże. Nawroty dotyczą ok. 4% chorych, co za tym idzie, ryzyko ponownego zachorowania jest 20-krotnie większe niż w ogólnej populacji2. Zapalenie bioder może być zarówno jednostronne, jak i obustronne.

Zapalenie stawu biodrowego – skąd się bierze?

Zapalenie stawu biodrowego może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się zapalenie bioder o podłożu1:

  • bakteryjnym – w okolicy stawu biodrowego obserwuje się obrzęk, miejsce to jest cieplejsze niż inne, może dochodzić do tachykardii (przyspieszonego bicia serca);
  • wirusowym – w obrębie stawu biodrowego odczuwany jest silny ból, dodatkowo pojawia się gorączka, a na skórze mogą wystąpić zmiany skórne w postaci wysypki;
  • reumatologicznym – tzw. reumatologiczne zapalenie stawów.

W niektórych przypadkach zapalenie stawu biodrowego jest konsekwencją przeprowadzonego zabiegu operacyjnego w okolicy biodra. Pośrednią przyczyną zapalenia bioder może być niedawno przebyty uraz lub zakażenie wirusowe czy alergia. Warto jednak podkreślić, że żadnej z postulowanych hipotez względem patofizjologii choroby nie udało się udowodnić, przez co nie da się jednoznacznie powiedzieć, skąd się bierze.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia stawu biodrowego, który skłania chorego do wizyty u lekarza, jest nagły, rwący ból w okolicy biodra, promieniujący do innych partii ciała, najczęściej do stawu kolanowego. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, miejsce bólu jest cieplejsze niż pozostałe partie skóry, a staw obrzęknięty. Chory ponadto doświadcza tachykardii, czyli przyspieszonego bicia serca. Do tego dochodzi jeszcze gorączka i ogólne złe samopoczucie1.

Bez względu na przyczynę dolegliwości ból bioder utrudnia choremu poruszanie się. Wykonywanie codziennych czynności zaczyna sprawiać spory problem – zmniejsza się zakres ruchów, przez co pacjent zaczyna utykać. Ma kłopot z wychodzeniem czy wchodzeniem po schodach, chodzi wolniej niż zwykle, nierzadko zmuszony jest zrezygnować z aktywności fizycznej. Dodatkowo ból w biodrach zwiększa się po wysiłku, nawet niewielkim.

Objawy te powinny skłonić do odbycia wizyty u lekarza. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do nasilenia przykrych dolegliwości.

Ból biodra – diagnostyka

Aby rozpoznać charakter dolegliwości bólowych występujących w obrębie stawu biodrowo-krzyżowego należy udać się do lekarza i przeprowadzić badania. Ból biodra można skonsultować z lekarzem rodzinnym, ortopedą lub reumatologiem. W ramach diagnostyki przeprowadza się m.in. badania obrazowe, w tym głównie RTG. Przydatne może okazać się także wykonanie morfologii krwi, USG stawu biodrowego oraz punkcja stawu biodrowego. Przy podejrzeniu zapalenia stawu biodrowego o podłożu bakteryjnym lekarz może zlecić dodatkowo badanie mikrobiotyczne krwi, a przy wirusowym wykonuje się jeszcze przeciwciała IgM1.

Zapalenie stawu biodrowego – leczenie

Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą ustępującą samoistnie. Leczenie ma charakter zachowawczy i polega przede wszystkim na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz obserwacji. Ważny jest tutaj odpoczynek, który ma na celu odciążenie chorego stawu. W razie silnego bólu pacjentom zaleca się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)1.

Bez podjęcia żadnych działań ból stawu biodrowego powinien ustąpić w ciągu 3-10 dni. Przyjmując NLPZ, czas ten powinien się nieco skrócić1. Dodatkowe wsparcie może stanowić suplement diety 4Flex. Jest to kolagen do picia zawierający kolagen Fortigel®, który pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Szczególnie polecany jest 4Flex Silver z wapniem i witaminą D. Wapń jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości, pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, z kolei witamina D bierze udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia, pozwala zachować prawidłowy poziom wapnia we krwi, a także pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni3.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

Zapalenie biodra – profilaktyka

Ból stawu biodrowego czasami jest konsekwencją złych nawyków albo popełnianych błędów w zakresie noszonego obuwia czy przyjmowania pozycji do snu. Mając to na uwadze, warto zatroszczyć się o swój organizm, by uniknąć licznych przypadłości związanych z biodrami, w tym zachorowania na zapalenie stawu biodrowego4.

Aby zmniejszyć, ale też wyeliminować ból w biodrach, można stosować:

  • ćwiczenia na biodra zalecone przez fizjoterapeutę,
  • zabiegi z zakresu fizykoterapii zalecone przez lekarza,
  • terapię manualną prowadzoną przez fizjoterapeutę,
  • przyjmowanie odpowiednich pozycji podczas wypoczynku,
  • kolagen na stawy (preparaty z kolagenem polecane są jako suplementy dla seniora),
  • wkładki ortopedyczne zapewniające prawidłową postawę ciała.

O radę w kwestii tego, jak zapobiegać bólom bioder, zapytać można także swojego lekarza.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
  2. Landin L.A., Danielsson L.G., Wattsgärd C.: Transient synovitis of the hip. Its incidence, epidemiology and relation to Perthes’ disease. J. Bone Joint Surg. Br., 1987; 69.
  3. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.07.27)
  4. Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej