Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości bólowe. Może mieć różne podłoże bakteryjne, wirusowe lub reumatologiczne. Przyczyna powstawania zapalenia stawu biodrowego nie jest do końca jasna, ale za to jedno jest pewne – chorobę tą da się dość prosto wyleczyć. Jakie są objawy zapalenia stawu biodrowego? Dlaczego w ramach profilaktyki bólu bioder warto brać kolagen? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Czym jest zapalenie stawu biodrowego?
- Zapalenie stawu biodrowego – skąd się bierze?
- Zapalenie stawu biodrowego – objawy
- Ból biodra – diagnostyka
- Zapalenie stawu biodrowego – leczenie
- Zapalenie biodra – profilaktyka
Czym jest zapalenie stawu biodrowego?
Dokładna etiologia zapalenia stawu biodrowego nie jest znana. Z badań wynika, że przypadłość ta często ma związek z zakażeniem wirusowym, a u chorych obserwuje się typowe dla niego objawy takie jak wymioty, biegunka czy objawy przeziębienia1. Na zapalenie stawu biodrowego choruje ok. 0,2% społeczeństwa2 .
Gdy już ktoś raz zachoruje na zapalenie stawu biodrowego, ryzyko nawrotu jest bardzo duże. Nawroty dotyczą ok. 4% chorych, co za tym idzie, ryzyko ponownego zachorowania jest 20-krotnie większe niż w ogólnej populacji2. Zapalenie bioder może być zarówno jednostronne, jak i obustronne.
Zapalenie stawu biodrowego – skąd się bierze?
Zapalenie stawu biodrowego może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się zapalenie bioder o podłożu1:
- bakteryjnym – w okolicy stawu biodrowego obserwuje się obrzęk, miejsce to jest cieplejsze niż inne, może dochodzić do tachykardii (przyspieszonego bicia serca);
- wirusowym – w obrębie stawu biodrowego odczuwany jest silny ból, dodatkowo pojawia się gorączka, a na skórze mogą wystąpić zmiany skórne w postaci wysypki;
- reumatologicznym – tzw. reumatologiczne zapalenie stawów.
W niektórych przypadkach zapalenie stawu biodrowego jest konsekwencją przeprowadzonego zabiegu operacyjnego w okolicy biodra. Pośrednią przyczyną zapalenia bioder może być niedawno przebyty uraz lub zakażenie wirusowe czy alergia. Warto jednak podkreślić, że żadnej z postulowanych hipotez względem patofizjologii choroby nie udało się udowodnić, przez co nie da się jednoznacznie powiedzieć, skąd się bierze.
Zapalenie stawu biodrowego – objawy
Charakterystycznym objawem zapalenia stawu biodrowego, który skłania chorego do wizyty u lekarza, jest nagły, rwący ból w okolicy biodra, promieniujący do innych partii ciała, najczęściej do stawu kolanowego. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, miejsce bólu jest cieplejsze niż pozostałe partie skóry, a staw obrzęknięty. Chory ponadto doświadcza tachykardii, czyli przyspieszonego bicia serca. Do tego dochodzi jeszcze gorączka i ogólne złe samopoczucie1.
Bez względu na przyczynę dolegliwości ból bioder utrudnia choremu poruszanie się. Wykonywanie codziennych czynności zaczyna sprawiać spory problem – zmniejsza się zakres ruchów, przez co pacjent zaczyna utykać. Ma kłopot z wychodzeniem czy wchodzeniem po schodach, chodzi wolniej niż zwykle, nierzadko zmuszony jest zrezygnować z aktywności fizycznej. Dodatkowo ból w biodrach zwiększa się po wysiłku, nawet niewielkim.
Objawy te powinny skłonić do odbycia wizyty u lekarza. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do nasilenia przykrych dolegliwości.
Ból biodra – diagnostyka
Aby rozpoznać charakter dolegliwości bólowych występujących w obrębie stawu biodrowo-krzyżowego należy udać się do lekarza i przeprowadzić badania. Ból biodra można skonsultować z lekarzem rodzinnym, ortopedą lub reumatologiem. W ramach diagnostyki przeprowadza się m.in. badania obrazowe, w tym głównie RTG. Przydatne może okazać się także wykonanie morfologii krwi, USG stawu biodrowego oraz punkcja stawu biodrowego. Przy podejrzeniu zapalenia stawu biodrowego o podłożu bakteryjnym lekarz może zlecić dodatkowo badanie mikrobiotyczne krwi, a przy wirusowym wykonuje się jeszcze przeciwciała IgM1.
Zapalenie stawu biodrowego – leczenie
Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą ustępującą samoistnie. Leczenie ma charakter zachowawczy i polega przede wszystkim na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz obserwacji. Ważny jest tutaj odpoczynek, który ma na celu odciążenie chorego stawu. W razie silnego bólu pacjentom zaleca się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)1.
Bez podjęcia żadnych działań ból stawu biodrowego powinien ustąpić w ciągu 3-10 dni. Przyjmując NLPZ, czas ten powinien się nieco skrócić1. Dodatkowe wsparcie może stanowić suplement diety 4Flex. Jest to kolagen do picia zawierający kolagen Fortigel®, który pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Szczególnie polecany jest 4Flex Silver z wapniem i witaminą D. Wapń jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości, pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, z kolei witamina D bierze udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia, pozwala zachować prawidłowy poziom wapnia we krwi, a także pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni3.
Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Zapalenie biodra – profilaktyka
Ból stawu biodrowego czasami jest konsekwencją złych nawyków albo popełnianych błędów w zakresie noszonego obuwia czy przyjmowania pozycji do snu. Mając to na uwadze, warto zatroszczyć się o swój organizm, by uniknąć licznych przypadłości związanych z biodrami, w tym zachorowania na zapalenie stawu biodrowego4.
Aby zmniejszyć, ale też wyeliminować ból w biodrach, można stosować:
- ćwiczenia na biodra zalecone przez fizjoterapeutę,
- zabiegi z zakresu fizykoterapii zalecone przez lekarza,
- terapię manualną prowadzoną przez fizjoterapeutę,
- przyjmowanie odpowiednich pozycji podczas wypoczynku,
- kolagen na stawy (preparaty z kolagenem polecane są jako suplementy dla seniora),
- wkładki ortopedyczne zapewniające prawidłową postawę ciała.
O radę w kwestii tego, jak zapobiegać bólom bioder, zapytać można także swojego lekarza.
Najczęściej zadawane pytania:
1. W jaki sposób wkładki ortopedyczne mogą wpłynąć na ból bioder?
Wkładki ortopedyczne, takie jak podnóżki piętowe, mogą znacząco wpłynąć na łagodzenie i zapobieganie bólowi bioder. Wpływają na poprawę biomechaniki stopy i korygowanie różnic w długości nóg. Złe ustawienie stóp może prowadzić do niewłaściwego rozkładu obciążenia stawu biodrowego, co w efekcie przyczynia się do odczuwania bólu i dyskomfortu. Wkładki ortopedyczne pomagają w korekcji tego ustawienia, prowadząc do bardziej równomiernego rozłożenia sił.5
2. Jak ćwiczyć staw biodrowy?
Ćwiczenia na staw biodrowy mają zwykle na celu poprawę ruchomości, siły i funkcji stawu. Dzielą się ćwiczenia bierne, czynne i czynno-bierne. Ćwiczenia bierne, wykonywane przy pomocy fizjoterapeuty, przyczyniają się do zapobiegania przykurczom, atrofii mięśni i poprawiają odżywienie chrząstki stawowej. Ćwiczenia czynne to takie, w których pacjent angażuje mięśnie, poprawiając zakres ruchu, stabilność i funkcję mięśni wspierających staw biodrowy. Ćwiczenia czynno-bierne łączą elementy obu rodzajów – pacjent wykonuje ruchy samodzielnie z pomocą terapeuty. Konkretne ćwiczenia dobiera specjalista na podstawie oceny potrzeb i indywidualnych możliwości.6
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
- Landin L.A., Danielsson L.G., Wattsgärd C.: Transient synovitis of the hip. Its incidence, epidemiology and relation to Perthes’ disease. J. Bone Joint Surg. Br., 1987; 69.
- https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.07.27)
- Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01).
- Rita Kinsella i in., Effects of foot orthoses and footwear interventions on impairments and quality of life in people with hip pain: A systematic review, Musculoskeletal Care, Volume21, Issue 4, December 2023, Pages 1529-1550: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/msc.1826
- Wojciech Chydziński, TECHNIKI KINEZYTERAPEUTYCZNEnSTOSOWANE W REHABILITACJI, Wydawnictwo PZWL: https://www.wydawnictwopzwl.pl/download/207500120.pdf