Zapalenie stawu biodrowego – jak rozpoznać i leczyć? Sprawdź! - 4Flex

Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości bólowe. Może mieć różne podłoże bakteryjne, wirusowe lub reumatologiczne. Przyczyna powstawania zapalenia stawu biodrowego nie jest do końca jasna, ale za to jedno jest pewne – chorobę tą da się dość prosto wyleczyć. Jakie są objawy zapalenia stawu biodrowego? Dlaczego w ramach profilaktyki bólu bioder warto brać kolagen? Odpowiadamy!

Spis treści:

Czym jest zapalenie stawu biodrowego?

Dokładna etiologia zapalenia stawu biodrowego nie jest znana. Z badań wynika, że przypadłość ta często ma związek z zakażeniem wirusowym, a u chorych obserwuje się typowe dla niego objawy takie jak wymioty, biegunka czy objawy przeziębienia1. Na zapalenie stawu biodrowego choruje ok. 0,2% społeczeństwa2     .

Gdy już ktoś raz zachoruje na zapalenie stawu biodrowego, ryzyko nawrotu jest bardzo duże. Nawroty dotyczą ok. 4% chorych, co za tym idzie, ryzyko ponownego zachorowania jest 20-krotnie większe niż w ogólnej populacji2. Zapalenie bioder może być zarówno jednostronne, jak i obustronne.

Zapalenie stawu biodrowego – skąd się bierze?

Zapalenie stawu biodrowego może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się zapalenie bioder o podłożu1:

 • bakteryjnym – w okolicy stawu biodrowego obserwuje się obrzęk, miejsce to jest cieplejsze niż inne, może dochodzić do tachykardii (przyspieszonego bicia serca);
 • wirusowym – w obrębie stawu biodrowego odczuwany jest silny ból, dodatkowo pojawia się gorączka, a na skórze mogą wystąpić zmiany skórne w postaci wysypki;
 • reumatologicznym – tzw. reumatologiczne zapalenie stawów.

W niektórych przypadkach zapalenie stawu biodrowego jest konsekwencją przeprowadzonego zabiegu operacyjnego w okolicy biodra. Pośrednią przyczyną zapalenia bioder może być niedawno przebyty uraz lub zakażenie wirusowe czy alergia. Warto jednak podkreślić, że żadnej z postulowanych hipotez względem patofizjologii choroby nie udało się udowodnić, przez co nie da się jednoznacznie powiedzieć, skąd się bierze.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia stawu biodrowego, który skłania chorego do wizyty u lekarza, jest nagły, rwący ból w okolicy biodra, promieniujący do innych partii ciała, najczęściej do stawu kolanowego. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, miejsce bólu jest cieplejsze niż pozostałe partie skóry, a staw obrzęknięty. Chory ponadto doświadcza tachykardii, czyli przyspieszonego bicia serca. Do tego dochodzi jeszcze gorączka i ogólne złe samopoczucie1.

Bez względu na przyczynę dolegliwości ból bioder utrudnia choremu poruszanie się. Wykonywanie codziennych czynności zaczyna sprawiać spory problem – zmniejsza się zakres ruchów, przez co pacjent zaczyna utykać. Ma kłopot z wychodzeniem czy wchodzeniem po schodach, chodzi wolniej niż zwykle, nierzadko zmuszony jest zrezygnować z aktywności fizycznej. Dodatkowo ból w biodrach zwiększa się po wysiłku, nawet niewielkim.

Objawy te powinny skłonić do odbycia wizyty u lekarza. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do nasilenia przykrych dolegliwości.

Ból biodra – diagnostyka

Aby rozpoznać charakter dolegliwości bólowych występujących w obrębie stawu biodrowo-krzyżowego należy udać się do lekarza i przeprowadzić badania. Ból biodra można skonsultować z lekarzem rodzinnym, ortopedą lub reumatologiem. W ramach diagnostyki przeprowadza się m.in. badania obrazowe, w tym głównie RTG. Przydatne może okazać się także wykonanie morfologii krwi, USG stawu biodrowego oraz punkcja stawu biodrowego. Przy podejrzeniu zapalenia stawu biodrowego o podłożu bakteryjnym lekarz może zlecić dodatkowo badanie mikrobiotyczne krwi, a przy wirusowym wykonuje się jeszcze przeciwciała IgM1.

Zapalenie stawu biodrowego – leczenie

Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą ustępującą samoistnie. Leczenie ma charakter zachowawczy i polega przede wszystkim na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz obserwacji. Ważny jest tutaj odpoczynek, który ma na celu odciążenie chorego stawu. W razie silnego bólu pacjentom zaleca się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)1.

Bez podjęcia żadnych działań ból stawu biodrowego powinien ustąpić w ciągu 3-10 dni. Przyjmując NLPZ, czas ten powinien się nieco skrócić1. Dodatkowe wsparcie może stanowić suplement diety 4Flex. Jest to kolagen do picia zawierający kolagen Fortigel®, który pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Szczególnie polecany jest 4Flex Silver z wapniem i witaminą D. Wapń jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości, pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, z kolei witamina D bierze udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia, pozwala zachować prawidłowy poziom wapnia we krwi, a także pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni3.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

Zapalenie biodra – profilaktyka

Ból stawu biodrowego czasami jest konsekwencją złych nawyków albo popełnianych błędów w zakresie noszonego obuwia czy przyjmowania pozycji do snu. Mając to na uwadze, warto zatroszczyć się o swój organizm, by uniknąć licznych przypadłości związanych z biodrami, w tym zachorowania na zapalenie stawu biodrowego4.

Aby zmniejszyć, ale też wyeliminować ból w biodrach, można stosować:

 • ćwiczenia na biodra zalecone przez fizjoterapeutę,
 • zabiegi z zakresu fizykoterapii zalecone przez lekarza,
 • terapię manualną prowadzoną przez fizjoterapeutę,
 • przyjmowanie odpowiednich pozycji podczas wypoczynku,
 • kolagen na stawy (preparaty z kolagenem polecane są jako suplementy dla seniora),
 • wkładki ortopedyczne zapewniające prawidłową postawę ciała.

O radę w kwestii tego, jak zapobiegać bólom bioder, zapytać można także swojego lekarza.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
 2. Landin L.A., Danielsson L.G., Wattsgärd C.: Transient synovitis of the hip. Its incidence, epidemiology and relation to Perthes’ disease. J. Bone Joint Surg. Br., 1987; 69.
 3. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.07.27)
 4. Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wykonujący ćwiczenia na kolano, wzmacnia staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej