Ból kręgosłupa szyjnego – leczenie i domowe sposoby na ból szyi - 4Flex

Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa szyjnego może być wiele, a wśród nich są m.in. zaburzenia biomechaniczne kręgosłupa, urazy okolic barków i ramion, a nawet przewlekły stres i palenie papierosów1. Sygnałów alarmowych ze strony odcinka szyjnego takich jak bolący kark, drętwienie ręki czy bóle i zawroty głowy nigdy nie należy lekceważyć. Sprawdź, co może powodować dolegliwości związane z kręgosłupem szyjnym i jakie codzienne nawyki sprzyjają ich wystąpieniu. Dowiedz się też, jak radzić sobie z bólem karku i szyi domowy sposobami oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Spis treści:

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa – charakterystyka

Zespołów bólowych kręgosłupa doświadcza od 60% do nawet 95% ludzi na całym świecie. Dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa pod względem bolesności znajdują się na drugim miejscu, pierwsze natomiast zajmuje ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dotyczą 30-50% populacji1.

W obrębie kręgosłupa dochodzi do wielu przeciążeń i mikrourazów, które powodują zaburzenia biomechaniczne. Czynnikiem sprawczym tych zaburzeń może być ustawienie kręgosłupa szyjnego w nienaturalnej pozycji, np. wysunięcie lub pochylenie głowy do przodu. Praca przy komputerze i siedzący tryb życia zdecydowanie sprzyjają powstawaniu problemów z kręgosłupem w odcinku szyjnym1.

Jakie są rodzaje bólu kręgosłupa szyjnego?

Ból kręgosłupa szyjnego dzieli się przede wszystkim ze względu na czas trwania. Wyróżnić można ból ostry (<4 tyg.), podostry (od 4 tyg. do 3 mies.) i przewlekły (>3 mies.). O nawrocie mówi się wtedy, gdy wystąpi nowy epizod bólu po okresie remisji trwającym 6 mies., przy czym nie powinno się go mylić z zaostrzeniem bólu przewlekłego2.

Oprócz tego podział bólu obejmuje ból swoisty i nieswoisty. Jeśli chodzi o ból nieswoisty, w 90% przypadków przyczyny nie da się wykryć za pomocą badań obrazowych, choć mogą one uwidocznić zmiany będące wyrazem naturalnego starzenia się kręgosłupa (np. zwyrodnienia). Ból swoisty może natomiast pochodzić: z krążków międzykręgowych, ze stawów międzykręgowych (np. zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie stawów), z mięśni i powięzi grzbietu, a także z nerwów rdzeniowych i ich korzeni, w wyniku ich ucisku2.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego najczęściej powodują takie choroby i stany jak2:

 • ucisk korzeni i/lub nerwów rdzeniowych – w odcinku szyjnym najczęściej C5/C6 i C6/C7 przez uwypuklenie krążka międzykręgowego lub zmiany wytwórcze stawów międzykręgowych i kręgów,
 • zwężenie kanału kręgowego,
 • złamanie kompresyjne kręgu,
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • zwyrodnieniowe deformacje kręgosłupa,
 • choroby reumatyczne,
 • dyskopatia szyjna,
 • przepuklina,
 • zapalenie kości i szpiku,
 • nowotwór.

Objawy towarzyszące bólowi kręgosłupa w odcinku szyjnym

Problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym najczęściej powodują ból okolicy szyi. W zależności od źródła dolegliwości może być odczuwany miejscowo lub punktowo, ale może być też rozlany i promieniować do innych części ciała, głównie kończyny górnej (jednej lub obu) od barku aż do dłoni3.

Ból może dokuczać przez cały czas lub nasilać się przy konkretnym ułożeniu szyi albo wybranych ruchach. Jeśli jest silny, może ograniczać możliwość poruszania szyją czy powodować jej sztywność3.

Inne możliwe objawy wskazujące na problem z odcinkiem szyjnym to3:

 • sztywność karku,
 • ból głowy,
 • szumy uszne,
 • ucisk w gardle,
 • mrowienie i drętwienie ręki lub rąk,
 • zmienione czucie lub brak czucia w obrębie jednej lub obu rąk,
 • osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych,
 • ograniczenie ruchomości kończyn górnych.

Wskazane objawy bólowe powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.

Ból szyi i karku – diagnostyka i rozpoznanie

Postępowanie diagnostyczne zależy od rodzaju bólu, z jakim mamy do czynienia. Rozpoznanie bólu nieswoistego wyklucza konieczność przeprowadzania badań obrazowych. Są one jednak wskazane przy podejrzeniu swoistego bólu kręgosłupa. Badania, jakie może zlecić lekarz, to m.in.2:

 • prześwietlenie RTG,
 • tomografia komputerowa (TK),
 • rezonans magnetyczny (MRI).

W przypadku podejrzenia etiologii zapalnej, infekcyjnej lub nowotworowej pacjent zwykle wykonuje dodatkowo oznaczenie stężenia CRP w surowicy lub OB. Wyniki wskazanych badań dają pełen obraz stanu kręgosłupa i pozwalają postawić diagnozę.

Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa szyjnego?

Sposób leczenia bólu kręgosłupa szyjnego zależy od jego źródła. Zazwyczaj jednak zastosowanie znajduje farmakoterapia, w tym leki przeciwzapalne i przeciwbólowe z grupy NLPZ. Gdy nie pomogą, wdraża się niebenzodiazepinowe leki zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych2.

Pacjentowi ponadto zaleca się konsultację u fizjoterapeuty, który zaleci mu odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup szyjny. Pokaże także, jak powinna wyglądać właściwa pozycja na krześle do pracy. Stosowanie się do zaleceń dotyczących postawy kręgosłupa przy pracy ma ogromne znaczenie w walce z przewlekłym bólem szyi. Fizjoterapia może ponadto obejmować terapię manualną. Na silny ból szyi i karku powinny pomóc ciepłe okłady2.

Ostry ból niekiedy wymusza na chorym rezygnację z aktywności fizycznej i leżenie w łóżku. Takie postępowanie powinno jednak trwać możliwie jak najkrócej. Wskazane jest utrzymywanie normalnej aktywności zawodowej i fizycznej, w granicach rozsądku, aby nie doprowadzać do nadmiernych przeciążeń kręgosłupa2.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zastosowania leczenia chirurgicznego. Jest to jednak swego rodzaju ostateczność2.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym:

1.Jakie objawy mogą towarzyszyć problemom z odcinkiem szyjnym kręgosłupa?

Ból kręgosłupa szyjnego może przede wszystkim „rozlewać się” na inne partie ciała, m.in. na kark, okolicę międzyłopatkową, bark czy rękę. Dodatkowo mogą występować bóle i zawroty głowy, szumy uszne, ucisk w gardle, drętwienie ręki, a nawet częściowy paraliż.

2.Jak leczyć odcinek szyjny kręgosłupa?

Leczenie problemów z kręgosłupem szyjnym obejmuje przede wszystkim farmakoterapię, rehabilitację i fizykoterapię. Jeśli takie postępowanie nie pomoże, konieczny może okazać się zabieg neurochirurgiczny.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Toman M., Rutkowska M., Dąbrowska-Galas M. i in., Dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa wśród studentów fizjoterapii, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (59), 2019.
 2. Maciejczak A., Goncerz G., Zespoły bólowe kręgosłupa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.43 (dostęp: 2023.01.23.)).
 3. Stępień K., Dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/247230,dyskopatia-w-odcinku-szyjnym-kregoslupa (dostęp: 2023.01.23.)).

 

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej