Gonartroza – wszystko, co warto wiedzieć o zwyrodnieniu kolan - 4Flex

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak zahamować procesy degeneracyjne i umożliwić w miarę normalne funkcjonowanie przez długi czas. Poznaj najnowsze metody leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego. Dowiedz się też, jakie zabiegi na zwyrodnienie kolana warto wykonywać.

Spis treści:

Gonartroza (zwyrodnienie stawu kolanowego) – charakterystyka

Gonartroza to inaczej zwyrodnienie stawu kolanowego. Choroba jest skutkiem działania czynników biologicznych i mechanicznych, które prowadzą do destabilizacji powiązanych ze sobą procesów degradacji i tworzenia chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości1. Zwyrodnienie kolana może obejmować część udowo-piszczelową przyśrodkową i boczną oraz rzepkowo-udową2.

W większości przypadków zmiany zwyrodnieniowe występują w obrębie części przyśrodkowej stawu. Dochodzi wtedy do szpotawego ustawienia kolan, a jeśli dodatkowo zajęta zostanie część boczna, to również dochodzi do ich koślawości. Ból odczuwany jest w kolanie i górnej części podudzia. Z kolei zmiany zwyrodnieniowe kolana zlokalizowane w przedziale rzepkowo-udowym można rozpoznać po tym, że ból jest znacznie silniejszy przy schodzeniu ze schodów niż przy wchodzeniu na nie2.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy

Objawem dominującym przy zwyrodnieniu stawu kolanowego jest ból odczuwany w stawie kolanowym i górnej części podudzia. Nasilają go m.in. ruchy boczne dociskanej do kości udowej rzepki oraz schodzenie ze schodów1. Podczas badania palpacyjnego wyczuć można poszerzenie obrysów kostnych stawu, dodatkowo występuje bolesność uciskowa. Niekiedy w obrębie stawu pojawia się wysięk, czasem torbiel w dole podkolanowym (torbiel Bakera)2.

W czasie ruchów w stawie słychać charakterystyczne trzeszczenia. Osłabiony zostaje mięsień czworogłowy uda, który z czasem może całkowicie zaniknąć. Dla zwyrodnienia kolana charakterystyczna jest też niestabilność więzadeł. W zaawansowanej postaci choroby występuje zgięciowy przykurcz stawu kolanowego, który powoduje podkurcz kolana podczas chodu2.

Zwyrodnienie kolana – klasyfikacja

Według klasyfikacji ICD-10 zwyrodnienie stawu kolanowego ma pierwotną i wtórną postać choroby2:

 • gonartroza pierwotna (idiopatyczna) – zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego są niewiadomego pochodzenia i rozwijają się w obrębie dotychczas nieuszkodzonego stawu. Pierwotna obustronna gonartroza może mieć podłoże genetyczne lub wynikać z wad wrodzonych. Wyróżnia się 3 postacie: przyśrodkową, boczną, rzepkowo-udową;
 • gonartroza wtórna (pourazowa) – mówi się o niej wtedy, gdy występują czynniki powodujące uszkodzenie struktur stawowych, choroby predysponujące czy nieprawidłowa budowa kolana.

Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle dotyczy obu kończyn (tzw. obustronna gonartroza). Bardzo rzadko występuje gonartroza lewostronna lub prawostronna.

Jak wygląda diagnostyka gonartrozy kolana?

Objawy zwyrodnienia kolana są dość charakterystyczne i jednoznaczne. Lekarz może zatem podejrzewać zwyrodnienie stawów kolanowych, jeśli spełnione są 3 warunki: pacjent ma powyżej 45 lat oraz odczuwa ból stawów związany z aktywnością ruchową i sztywność poranną trwającą do 30 minut3.

Potwierdzeniem wstępnie postawionej diagnozy są specjalistyczne badania, w tym przede wszystkim RTG kolana, ale też:

 • tomografia komputerowa (TK),
 • rezonans magnetyczny (MRI),
 • USG.

Oprócz tego specjalista może zlecić dodatkowo badanie przewodnictwa nerwowego i artroskopię.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie

W przypadku gonartrozy kolana leczenie obejmuje zmniejszenie dolegliwości bólowych, zachowanie lub poprawę funkcji stawów kolanowych oraz ograniczenie niepełnosprawności. Niestety nie ma możliwości leczenia przyczynowego tej choroby2.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – dieta

Chory powinien zminimalizować lub całkowicie wyeliminować czynniki gonartrozy, a jednym z najważniejszych jest nadwaga i otyłość2. Oznacza to, że na początku należy zadbać o swoją dietę. Trzeba skomponować swój jadłospis tak, by posiłki w nim zawarte były zdrowe i odpowiednio zbilansowane. Odpowiednia dieta pozwoli zrzucić nadprogramowe kilogramy, które stanowią nadmiernie obciążenie dla kolan.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leki

Lekiem pierwszego rzutu w łagodnej postaci gonartrozy jest paracetamol. Przy braku reakcji na lek należy rozważyć doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w najniższych skutecznych dawkach3. Farmakologiczne leczenie gonartrozy kolana najlepiej skonsultować z lekarzem.

Na bóle mięśniowo-stawowe i chorobę zwyrodnieniową stawów pomóc może też 4flex puregel – lek zawierający naproksen, który dobrze przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. Cechuje się wysoką precyzją działania w miejscu objętym stanem zapalnym i bólem4.

Suplementacja

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie stawów kolanowych warto sięgnąć też po 4flex silver suplement diety, czyli łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel® w formie saszetek z proszkiem. Produkt zalecany jest osobom wymagającym suplementacji wapnia i witaminy D5. Dla osób aktywnych, uprawiających sport, dbających o zdrowy tryb życia bardziej odpowiedni jest 4flex sport suplement diety, stanowiący wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny. Białko stymuluje wzrost i pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej oraz zdrowych kości6.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – jakie ćwiczenia?

Najlepsze efekty daje leczenie optymalne, które polega na jednoczesnym stosowaniu metod niefarmakologicznych i farmakologicznych. Bardzo pomocny jest masaż w zwyrodnieniu stawu kolanowego, dlatego warto umówić się na indywidualną terapię manualną do fizjoterapeuty. Specjalista może zalecić też ćwiczenia na kolana dostosowane do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie ćwiczenia na zwyrodnienie stawu kolanowego są dobre dla wszystkich, dlatego plan treningowy powinien przygotować wykwalifikowany fizjoterapeuta z doświadczeniem w leczeniu gonartrozy.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, Interna, 2021.
 2. Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, podyplomie.pl, Reumatologia, 2012.
 3. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57.
 4. https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2021.10.28)
 5. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.10.28)
 6. https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-sport/ (dostęp: 2021.10.28)

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej