Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? - 4Flex

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość udową z kością piszczelową. Składa się z licznych elementów, takich jak kości, więzadła i łąkotki. Budowa kolana sprawia, że jest ono bardzo wytrzymałe, ale jednocześnie nieodporne na przeciążenia. Jak zbudowany jest staw kolanowy? Jakie pełni funkcje? Odpowiadamy!

Spis treści:

Anatomia kolana – jak wygląda?

Budowa stawu kolanowego jest dość złożona. Łączy kość udową, piszczelową oraz rzepkę, co razem tworzy dwa stawy  –  udowo-piszczelowy i udowo-rzepkowy, które znajdują się w jednej torebce stawowej. Kolano wzmacniają przede wszystkim złożone z tkanki łącznej więzadła zewnętrze oraz wewnętrzne, które są nieelastyczne i pękają przy nadmiernym rozciąganiu, a także przez liczne ścięgna, złożone z włókien kolagenowych, które są bardziej, można powiedzieć, plastyczne, ale również zagrożone ryzykiem zerwania . Ze względu na swoją skomplikowaną budowę oraz lokalizację, staw kolanowy jest bardzo wrażliwą i podatną na urazy strukturą aparatu ruchu.

Powierzchnie stawowe

Staw kolanowy łączy trzy kości – udową, piszczelową i rzepkę. Wypukłe części kości udowej (kłykcie) tworzą główkę stawu, zaś wklęsłe części kości piszczelowej wraz z powierzchnią stawową rzepki –  panewkę. Obie powierzchnie pokrywa cienka warstwa chrząstki – łąkotka, która umożliwia ruchy główki stawu po panewce.

  • główka stawowa – powierzchnie stawowe obu kłykci są lekko wypukłe w kierunku czołowym oraz silnie i nierównomiernie w kierunku strzałkowym (strzałka to cienka kość, przyczepiona od góry i dołu do kości piszczelowej, wyczuwalna po jej bocznej stronie). Powierzchnie stawowe obu kłykci połączone są powierzchnią rzepkową;
  • panewka stawowa – tworzą ją oba kłykcie kości piszczelowej i rzepka.

Powierzchnie stawowe pokrywa chrząstka o grubości od 3 do 4 mm. Największą grubość, bo aż niemal 6,5 mm, osiąga na powierzchni stawowej rzepki, co wzmaga sprężystość stawu i amortyzuje wstrząsy powstałe podczas chodzenia .

Łąkotki

Zbudowane są z tkanki chrzęstnej włóknistej, a położone między kością udową a piszczelową. Łękotka w kolanie odpowiada za ruchomość w stawie oraz umożliwia pogłębienie i dopasowanie do siebie powierzchni stawów kolanowych . Ułatwia także absorbcję drgań i wstrząsów oraz stabilizują pracę kolan. Słowem – odpowiadają za dopasowanie do siebie powierzchni stawowych i ich efektywną pracę.

Wyróżnia się łąkotkę boczną i łąkotkę przyśrodkową. Łękotka boczna jest bardziej ruchoma od przyśrodkowej, co wynika z różnicy w połączeń – łąkotka przyśrodkowa połączona jest z więzadłem pobocznym piszczelowym, natomiast boczna ze ścięgnem mięśnia podkolanowego.

Więzadła

Aparatem stabilizującym w kolanie są więzadła kolanowe. Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Staw kolanowy wzmacniają takie więzadła jak :

  • więzadło rzepki;
  • troczki rzepki;
  • więzadło poboczne strzałkowe;
  • więzadło poboczne piszczelowe;
  • więzadło podkolanowe skośne;
  • więzadło podkolanowe łukowate;
  • więzadła krzyżowe przednie i tylne;
  • więzadło poprzeczne kolana;
  • więzadła łąkotkowo-udowe tylne i przednie.

Więzadła w kolanie razem z torebką włóknistą zabezpieczają staw kolanowy przed urazami. Jak już wspomnieliśmy, stworzone są z tkanki łącznej i cechują się bardzo małą elastycznością. W przypadku nadmiernego rozciągnięcia ulegają pękaniu, co jest jednym z najczęstszych urazów w obrębie stawu kolanowego.

Torebka stawowa

Torebka stawowa to swoista osłona dla naszego stawu, łączącą powierzchnie stawowe. Składa się z dwóch warstw – zewnętrznej (włóknistej) i wewnętrznej (maziowej). Błona włóknista zbudowana jest z włókien kolagenowych, co zapewnia elastyczność i odporność na określone obciążenia. Z kolei błona maziowa wydziela maź stawową, złożoną m.in., z wody, kwasu hialuronowego i białek, która wypełnia przestrzeń między kośćmi, zapewniając im lepszą przyczepność do siebie oraz zapobiegając tarciu ich powierzchni. Torebka stawowa zapewnia więc płynny ruch naszego stawu, zapobiega ścieraniu kości oraz gwarantuje utrzymanie kości stawu we właściwym miejscu .

Jama stawowa

Jest to niewielka przestrzeń, znajdująca się między stykającymi się ze sobą powierzchniami stawowymi, wypełniona mazią stawową. Jej wielkość jest różna, w zależności od stawów – w zdrowym stawie kolanowym może się zawierać aż 300 ml, a w wyniku uszkodzeń, wielkość może wzrastać nawet do 1,5litra. Jama stawowa odpowiada za zmniejszanie tarcia między powierzchniami stawowymi .

Kaletki maziowe

Kaletka maziowa, zbudowana z tkanki łącznej, to wytwór błony maziowej w formie pęcherzyka, który zabiega nadmiernemu tarciu kurczącego się mięśnia o podłoże oraz usprawnia ruchy narządów między sobą. Jest uzupełnieniem torebki stawowej. W otoczeniu stawu kolanowego znajdują się kaletki maziowe takie jak :

  • zachyłek podkolanowy;
  • kaletka podskórna przedrzepkowa;
  • kaletka podpowięziowa przedrzepkowa;
  • kaletka podścięgnowa przedrzepkowa;
  • kaletka przedrzepkowa głęboka;
  • kaletka nadrzepkowa;
  • kaletka mięśnia półbłoniastego;
  • kaletka podścięgnowa przyśrodkowa;
  • kaletka podścięgnowa boczna mięśnia brzuchatego łydki.

Niektóre z wymienionych kaletek maziowych mają stałe połączenie z jamą stawową, inne łączą się z nią w sposób nieregularny albo nie łączą się wcale .

Rzepka

Budowa kolana obejmuje także rzepkę, płaską kość, która znajduje się na przedniej części kolana i pełni funkcję ochronną. Jest to element stawu rzepkowo-udowego i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania całego kolana. Rzepka kolana, zarówno podczas jego prostowania, jak i  zginania, osłania część kłykci udowej, tworzącej główkę stawową. Jedną z najczęstszych kontuzji w obrębie stawu kolanowego jest właśnie zwichnięcie rzepki.

Mechanika stawu kolanowego

Staw kolanowy jest rodzajem stawu zawiasowego, czyli takiego, który umożliwia zginanie i prostowanie, a także ruchy rotacyjne. W prawidłowym położeniu jego pozycja jest wyprostowana, czyli po prostu kolana są wyprostowane – wtedy tylne części torebki stawowej są napięte. Napięcie zmniejsza się wraz z ruchami kolana – najmniejsze napięcie torebki występuje w pozycji wtedy, kiedy kolano jest zgięte o około 25° – wtedy wszystkie części stawu są rozluźnione .

Ruchy w stawie kolanowym odbywają się dookoła dwóch osi, położonych względem siebie pod kątem prostym [1]. Możliwe do wykonania ruchy w kolanie wymieniamy poniżej .

  • Ruch zgięcia i prostowania – czyli zginania i prostowania kolana. Polega ona na ruchu toczącym i ślizgającym. Na początku występuje toczenie – kość udowa toczy się po kości piszczelowej, a powierzchnie stawowe rozchylają się do momentu napięcia więzadła krzyżowego. Następnie toczenie przeradza się w ślizg – kość udowa znów „wślizguje” się w kość piszczelową. Podczas zgięcia łąkotki przesuwają się do tyłu, a przy prostowaniu do przodu.
  • Ruch prostowania – polega na ułożeniu długiej osi uda i podudzia w jednej linii. Jest to nic innego, jak prostowanie nogi w kolanie. Można powiedzieć, że wówczas główka i panewka stawu kolanowego są ze sobą idealnie połączone.
  • Ruchy obrotowe – odbywają się przy każdym ruchu kolana, z wyjątkiem całkowitego wyprostu i maksymalnego zgięcia

Pozostałe treści dotyczące kolan:

 

Bibliografia:

  1. Bochenek A., Ciechanowski S., Krzystałowicz F. i in., Anatomia człowieka, T.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2015.
  2. Aleksandrowicz R., Ciszek B., Krasucki K., Anatomia człowieka. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014.
  3. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2013.

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej