Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? - 4Flex

Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i przebyte w przeszłości kontuzje to częste przyczyny problemów z kolanami. By im zapobiec, należy dbać o stawy kolanowe na co dzień, a nie dopiero wtedy, gdy zaczną boleć. Jak wzmocnić kolana? Odpowiadamy!

Odpowiednio dobrane i regularnie wykonywane ćwiczenia na wzmocnienie kolan zwiększą ich wytrzymałość, przez co ryzyko wystąpienia związanych z nimi przykrych dolegliwości zdecydowanie się zmniejszy. Wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną w ramach profilaktyki bólu kolan.

Spis treści:

Ćwiczenia na kolana – co dają?

Kontuzje kolana są wpisane w życie sportowców, ale zdarzają się nie tylko wśród nich. Na ich wystąpienie jest narażony praktycznie każdy z nas. Głównie dotyczy to osób, które zaniedbują profilaktykę. A nie trzeba wiele, by uchronić staw kolanowy przed przykrymi dolegliwościami. Wystarczy wzmocnić kolana poprzez zadbanie o mięśnie znajdujące się wokół nich.

Mięśnie otaczające stawy kolanowe zapobiegają ich urazom. Gdy pojawia się ból kolan, to najprawdopodobniej kondycja mięśni nie jest najlepsza. Należy zdać sobie sprawę, że stawy kolanowe każdego dnia są intensywnie eksploatowane, nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale nawet podczas normalnego chodzenia.

Na skutek nadwagi, starszego wieku lub nieprawidłowej techniki ćwiczeń może dojść do przeciążeń. Obciążenia stawów kolanowych często są efektem wieloletnich zaniedbań. Mięśnie w obrębie kolan należy nieustannie wzmacniać, by nie dopuścić do pojawienia się przykrych dolegliwości.

Jak dbać o kolana na co dzień, by uniknąć problemów w przyszłości?

Pozytywny wpływ na stan stawów kolanowych wykazują ćwiczenia polegające na wykonywaniu płynnych ruchów. Dlatego wskazane są takie sporty jak jazda na rowerze, pilates, joga, nordic walking czy aqua-aerobic. Jeśli dopiero co rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem, stopniowo włączaj do swojego życia aktywność fizyczną. Zacznij od kilkunastu minut treningu, a z czasem wydłuż do kilkudziesięciu. Słuchaj swojego organizmu i nie lekceważ wysyłanych przez niego sygnałów.

Bez względu na to, na jaką formę ćwiczeń się zdecydujesz, nie zapominaj o rozgrzewce przed właściwym treningiem. Powinna obejmować nieobciążające ćwiczenia rozciągające. To bardzo ważne, by to właśnie od nich zacząć trening, gdyż brak przygotowania stawów kolanowych do ćwiczeń zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.

O czym trzeba pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń na kolana?

Wiesz już, co na stawy kolanowe dobrze się sprawdzi. Aby podejmowana aktywność przyniosła oczekiwane efekty, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • pamiętaj o właściwej technice ćwiczeń,
  • unikaj przeprostów kolana,
  • nie biegaj po asfalcie,
  • przed treningiem zrób rozgrzewkę,
  • po treningu pamiętaj o rozciąganiu.

W razie pojawienia się bólu kolana odpuść sobie trening. Kontynuowanie ćwiczeń raczej nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów, wprost przeciwnie – sprzyja przeciążeniom.

Bolące kolano a aktywność fizyczna – czy można robić ćwiczenia przy bólu kolan?

Ćwiczenia na stawy kolanowe to ogromne wsparcie dla kolan. Już umiarkowana aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia objętości tkanki chrzęstnej, a to z kolei przekłada się na wzrost produkcji mazi do jamy stawowej. Poprawia to dotlenienie i ukrwienie stawów, stają się one dużo sprawniejsze, a ewentualne uszkodzenia w ich obrębie szybciej się regenerują. Dobra ruchomość w stawie zapewnia lepszą stabilizację kostną.

Dlatego ćwiczenia na kolana w przypadku wielu problemów są wskazane, ale nie zawsze. Każdy przypadek jest inny, więc najlepiej skonsultować sposoby na ból kolan z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pamiętaj, że źle dobrane lub nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zatem gdy pojawi się ból kolan przy zginaniu albo zacznie dokuczać sztywnienie kolana, o rady w kwestii postępowania dobrze jest zapytać specjalistów.

Ćwiczenia na bolące kolana – jakie warto robić?

Łatwiej jest dobrać ćwiczenia na zdrowe kolana niż chore. Nie oznacza to wcale, że na ból kolan nie można robić żadnych ćwiczeń. Trening musi być jednak odpowiednio dobrany do dolegliwości.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – zaleca się łączyć trening aerobowy z siłowym. Ćwiczenia na kolana przy zwyrodnieniu można wykonywać pod okiem specjalisty, jak również samodzielnie w domu.

Zespół bólowy rzepkowo-udowy – należy 3x w tygodniu przez okres 6-8 tygodni wykonywać ćwiczenia wzmacniające siłę mięśnia czworogłowego uda i mięśni biodra oraz rozciąganie mięśnia czworogłowego, ścięgien podkolanowych, zginaczy w stawie biodrowym oraz pasma biodrowo-piszczelowego.

Zmiany w obrębie łąkotek, ścięgien i więzadeł – wskazana jest aktywna rehabilitacja, korzystne są przede wszystkim ćwiczenia ekscentryczne.

Niezwykle ważna jest także regeneracja kolan. Przykładowo, gdy pojawi się ból kolan po treningu świadczący o przeciążeniu stawu, warto powstrzymać się na jakiś czas od normalnej aktywności fizycznej do czasu ustąpienia dolegliwości.

W jaki sposób jeszcze można zadbać o stawy kolanowe?

Aktywność fizyczna poprawi kondycję stawów kolanowych, ale nie wystarczy, by uniknąć problemów z kolanami. Dla prawidłowego funkcjonowania stawów ważne jest także utrzymanie właściwej wagi ciała. Gdy ta jest prawidłowa, kości nie są nadmiernie obciążone. Ponadto nadwaga ani otyłość nie sprzyjają aktywności fizycznej – przy nadprogramowych kilogramach trudniej jest ćwiczyć i trzymać się swoich postanowień treningowych.

Dla zdrowia kolan niebagatelne znaczenie ma również dieta. Należy sięgać po produkty bogate w białko, które jest budulcem chrząstki stawowej. O elastyczności i wytrzymałości stawów decyduje kolagen, dlatego jego również nie może zabraknąć w diecie. Ważnymi składnikami diety przeznaczonej dla osób z dolegliwościami ze strony stawów kolanowych są także witaminy C i D oraz kwasy Omega-3.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Brandon Q. Jones, Carlton J. Covey, Marvin H. Sineath Jr., Konsultował lek. Piotr Chomicki Bindas, specjalista ortopedii i traumatologii, Szpital Ortopedicum, Kraków, Nonsurgical management of knee pain in adults. American Family Physician, 2015; 92 (10): 875-883.
  2. Brown G.A.: AAOS clinical practice guideline: treatment of osteoarthritis of the knee: evidence-based guideline, 2nd edition. J. Am. Acad. Orthop. Surg., 2013; 21 (9): 577–579.
  3. Hochberg M.C., Altman R.D., April K.T. i: American College of Rheumatology 2012 recommendations for the use of nonpharmacologic and pharmacologic therapies in osteoarthritis of the hand, hip, and knee. Arthritis Care Res. (Hoboken), 2012; 64 (4): 465–474.
  4. Rixe J.A., Glick J.E., Brady J., Olympia R.P.: A review of the management of patellofemoral pain syndrome. Phys. Sportsmed., 2013; 41 (3): 19–28.
  5. Visnes H., Bahr R.: The evolution of eccentric training as treatment for patellar tendinopathy (jumper’s knee): a critical review of exercise programmes. Br. J. Sports Med., 2007; 41 (4): 217–223.
  6. https://dlastawow.pl/jak-dbac-o-zdrowe-stawy (dostęp: 2020.06.02)

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej