Właściwa pozycja na krześle | Suplement diety 4flex

Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja na krześle. Jak więc dbać o kręgosłup?

Spis treści:

Czerwone światło dla kręgosłupa – skąd się bierze?

Praca biurowa lub realizowana w domu przed komputerem prędzej czy później może dać nam się we znaki. W wyniku utrzymywania kręgów w tej samej – często nieprawidłowej – pozycji, następuje długotrwały skurcz mięśni karku, a także górnej części pleców. Ma to wpływ na zmianę przepływu krwi przez napięte mięśnie. Gdy stają się one niedotlenione, są o wiele bardziej narażone na obciążenia.

Wystarczy tylko nadmienić, że w pozycji siedzącej, nasze kręgi lędźwiowe uciskane są z dwukrotną siłą naszej masy, podczas gdy w pozycji stojącej lub leżącej są to wartości niewiele wyższe lub nawet niższe od naszej wagi.

Nieprawidłowa pozycja siedząca może sprawić, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa będzie uciskany z nawet kilkukrotnie większą siłą, co może przełożyć się na zmęczenie czy pogorszenie stanu naszych pleców.

Jak dbać o kręgosłup?

Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dają do myślenia. Ponad połowa osób wykonujących na co dzień pracę biurową spędza przy komputerze co najmniej 8 godzin. Wpływa to na fakt, iż blisko 80% badanych skarżyło się na częste zmęczenie i dyskomfort w okolicy pleców. W związku z tym, kluczem do poprawy i zadbania o zdrowie kręgosłupa będzie właściwa pozycja na krześle. W tym wypadku niezwykle pomocna okazuje się dziedzina nauki zwana ergonomią.

Ergonomiczna pozycja podczas pracy

Często nie zwracamy uwagi na fakt, że proporcje między naszym wzrostem a wysokością siedzenia, biurka oraz kąta nachylenia monitora mogą decydować o naszym zdrowiu. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi poradami, które z łatwością można zastosować we własnym domu lub miejscu pracy:

  • ustawienia nachylenia monitora powinny zostać dostosowane do pozycji pod kątem prostym względem osi spojrzenia skierowanego około 30° w dół;
  • od lat wielu lekarzy i ekspertów doradza korzystanie z krzeseł umożliwiających regulowanie oparcia pleców czy podłokietników. Im więcej krzesło posiada możliwości regulacji, tym lepiej dla nas samych. Najczęściej warto szukać produktu, który umożliwia regulowanie wysokości oraz kąta jego siedziska, wysokości oparcia, kąta pochylenia oparcia czy wysokości podłokietników. Krzesło powinno być także wyposażone w mechanizm obrotowy oraz kółka jezdne;
  • wysokość krzesła, z jakiego na co dzień korzystamy, powinna być regulowana w przedziale 40-50 cm w celu osiągnięcia kąta zgięcia w stawach kolanowych o wartości 90°.

Dodatkowa profilaktyka

Nie możemy również zapominać, że po ciężkim dniu w pracy należy zadbać o swój kręgosłup. Idealnie ku temu służą ćwiczenia, zwłaszcza pływanie na plecach czy rozciąganie. W czasie samej pracy warto robić kilkuminutowe przerwy. Korzystna dieta oraz unikanie nadwagi również poprawia kondycję Twojego kręgosłupa

Czytaj więcej

Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wzmacniający staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej