Kolagen – właściwości. Jak wpływa na organizm? Sprawdź! - 4Flex Skip to main content

Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy i paznokcie dzięki niej są zdrowe i silne. Warto jednak wiedzieć, że kolagen wpływa nie tylko na wygląd skóry, włosów i paznokci, ale także na stan całego organizmu, ponieważ jest jego głównym białkiem budulcowym, a więc tworzy praktycznie wszystkie narządy i tkanki. Niestety produkcja kolagenu wraz z wiekiem spada, co pociąga za sobą mnóstwo problemów. Jakie są objawy niedoboru kolagenu w organizmie i jak skutecznie uzupełnić jego braki? Odpowiadamy!

Spis treści:

Czym jest kolagen?

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, stanowi 30% wszystkich białek człowieka. To najważniejsze białko strukturalne. Kolagen jest zbudowany z aminokwasów i cechuje się wytrzymałością oraz dużą elastycznością. Do tej pory opisano ok. 30 rodzajów kolagenu, które różnią się między sobą strukturą oraz lokalizacją w organizmie. Najbardziej rozpowszechniony w organizmie jest kolagen typu I obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości, a także w skórze i tkance podskórnej i w tkance tworzącej blizny1,2.

Kolagen – właściwości

Kolagen odgrywa ważną rolę w organizmie, a pełnione przez niego zadania zależą od jego rodzaju. Poszczególne typy kolagenu pełnią w organizmie następujące funkcje1,2:

  • budują tkanki i narządy oraz utrzymują ich strukturalną integralność,
  • ochraniają narządy wewnętrzne i stabilizują ich położenie,
  • biorą udział w procesie gojenia się ran,
  • uczestniczą w naprawie tkanek,
  • wzmacniając kości, nadając im sztywność,
  • utrzymują elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej,
  • zapobiegają przedostawaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz toksyn.

Jak kolagen naturalny wpływa na organizm?

Kolagen stanowi element budulcowy większości organów, w tym głównie skóry, kości, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Chroni narządy wewnętrzne takie jak nerki, żołądek czy wątroba, tworząc wokół nich sprężyste rusztowania. Zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia1.

Dzięki obecności kolagenu składniki mineralne lepiej się wchłaniają, a gęstość kości się zwiększa. Białko to ponadto stymuluje aktywność komórek chrzęstnych i wspiera procesy ochronne zachodzące w obrębie tkanki chrzęstnej. Jest w dużym stopniu odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki. Dodatkowo kolagen wspiera regenerację zmienionych chorobowo tkanek i zmniejsza aktywność enzymów wywołujących stany zapalne1,2.

Do czego prowadzi niedobór kolagenu w organizmie?

Wraz z upływem czasu organizm ludzki stopniowo traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. Poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać już po 25. r.ż., dodatkowo jego syntezę zaburza wzmożona aktywność fizyczna i uprawianie sportów ekstremalnych. Zbyt niski poziom białek kolagenowych w organizmie niesie poważne konsekwencje dla jego funkcjonowania1.

W pierwszej kolejności pogarsza się stan skóry – traci ona swoją jędrność i elastyczność, staje się sucha, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Im mniej kolagenu w skórze, tym gorszy jej stan. Osłabieniu ulegają także włosy, które zaczynają się łamać i wypadać. Pojawiają się problemy ze stawami i kośćmi oraz problemy z krążeniem1.

Jak uzyskać odpowiedni poziom kolagenu w organizmie?

Naturalnym źródłem kolagenu są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Gdzie można znaleźć kolagen? Dobrym jego źródłem są wieprzowina i wołowina, a także mięso ryb1. Odpowiedni poziom w organizmie teoretycznie zapewnić sobie można, jedząc galaretki mięsne i rybne, golonki, salceson i podroby. Wspomnianych pokarmów jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu nie powinno się jeść zbyt często, a niektóre osoby w ogóle powinny ich unikać.

Dlatego lepszym rozwiązaniem w uzupełnianiu niedoborów kolagenu okazuje się stosowanie naturalnych suplementów. Łatwo wchłaniany i przyswajany przez organizm jest zwłaszcza hydrolizowany kolagen, który pobudza procesy regeneracyjne tkanki łącznej, skóry, kości i stawów. Dodatkowo poprawia odporność na obciążenia mechaniczne chrząstki. Z uwagi na fakt, że kolagen występuje w skórze, preparaty z kolagenem mogą też spowolnić procesy starzenia, spłycić zmarszczki i zredukować rozstępy oraz cellulit1.

Dostępny jest kolagen do picia – w proszku (do samodzielnego rozpuszczenia) lub w płynie, a także kolagen w tabletkach lub kapsułkach.

Suplementy z kolagenem – jakie wybrać?

Nawet stosując odpowiednią dietę, nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości kolagenu, aby uzupełnić powstałe w nim niedobory. Dlatego warto zastosować suplementy kolagenowe, które dadzą szybsze i lepsze efekty uzupełniania niskiego poziomu kolagenu w organizmie. Powinniśmy jednak wybrać wysokiej jakości kolagen, cechujący się łatwą przyswajalnością.

Suplementem diety z kolagenem jest 4Flex. Jest to kolagen na stawy zawierający kolagen Fortigel, który wchłania się w aż 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Rodzinę suplementów diety z kolagenem 4Flex tworzą 4 produkty3:

  • 4Flex z kolagenem Fortigel oraz witaminą C,
  • 4Flex Silver z kolagenem Fortigel oraz wapniem i witaminą D,
  • 4Flex Sport z kolagenem Fortigel oraz L-karnityną,
  • 4Flex o smaku czarnej porzeczki z kolagenem Fortigel oraz witaminą C.

W każdym opakowaniu 4Flex jest 30 saszetek po 10 g produktu. Zalecane spożycie to 1 saszetka dziennie3.

Suplementy diety 4Flex przyjmować mogą osoby borykające się z degeneracją i ubytkami chrząstki stawowej, po kontuzjach i urazach stawów, z przeciążonymi stawami z powodu nadwagi, przechodzące rehabilitację, jak również sportowcy wyczynowi i sportowcy amatorzy3.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kolagenu:

1. Co to jest kolagen i do czego służy?

Kolagen to powszechnie występujące w ludzkim organizmie białko, będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Jest budulcem skóry, naczyń krwionośnych, ścięgien, chrząstek, kości i mięśni, a także zębów i rogówki.

2. Czy warto brać kolagen?

Ze względu na fakt, że ilość kolagenu w organizmie po ukończeniu 25. roku życia zaczyna spadać, a jego zawartość w pokarmach jest dość niska, warto pomyśleć o suplementacji kolagenu.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Leki w Polsce. Farmakoterapia, Medyk Sp. z o.o., Vol 29 Nr 11/12’19 (342/343).
  2. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Ann. Med. Siles. 2014, 68, 4, 245–254.
  3. Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022.08.22.).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej