Kolagen to substancja naturalnie występująca w organizmie, uczestnicząca w wielu procesach zachodzących w ciele człowieka. Jest głównym białkiem budulcowym. Odpowiada za tworzenie wszystkich narządów i tkanek. Niestety zdolność organizmu do jego wytwarzania wraz z wiekiem maleje, co może przyczyniać się do występowania różnych dolegliwości. Jak utrzymać zawartość kolagenu na właściwym poziomie? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Czym jest kolagen?
- Kolagen – właściwości
- Jak kolagen naturalny wpływa na organizm?
- Do czego prowadzi zmniejszona ilość kolagenu w organizmie?
- Jak uzyskać odpowiedni poziom kolagenu w organizmie?
- Suplementy z kolagenem – jakie wybrać?
Czym jest kolagen?
Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, stanowi 30% wszystkich białek człowieka. To najważniejsze białko strukturalne. Kolagen jest zbudowany z aminokwasów i cechuje się wytrzymałością oraz dużą elastycznością. Do tej pory opisano ok. 30 rodzajów kolagenu, które różnią się między sobą strukturą oraz lokalizacją w organizmie. Najbardziej rozpowszechniony w organizmie jest kolagen typu I obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości, a także w skórze i tkance podskórnej i w tkance tworzącej blizny [1,2].
Kolagen — właściwości
Kolagen odgrywa ważną rolę w organizmie, a pełnione przez niego zadania zależą od jego rodzaju. Poszczególne typy kolagenu pełnią w organizmie następujące funkcje [1,2]:
- budują tkanki i narządy oraz utrzymują ich strukturalną integralność,
- biorą udział w ochronie narządów wewnętrznych,
- stanowią składnik kości.
Jak kolagen naturalny wpływa na organizm?
Kolagen stanowi element budulcowy większości organów, w tym głównie skóry, kości, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Wspiera ochronę narządów wewnętrznych takich jak nerki, żołądek czy wątroba, tworząc wokół nich sprężyste rusztowania [1].
Jest w dużym stopniu odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki.
Do czego prowadzi zmniejszona ilość kolagenu w organizmie?
Wraz z upływem czasu organizm ludzki stopniowo traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. Poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać już po 25.roku życia, dodatkowo jego syntezę zaburza wzmożona aktywność fizyczna i uprawianie sportów ekstremalnych. Zbyt niski poziom białek kolagenowych w organizmie jest związany z pojawianiem się różnych dolegliwości [1].
Jak uzyskać odpowiedni poziom kolagenu w organizmie?
Naturalnym źródłem kolagenu są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Gdzie można znaleźć kolagen? Dobrym jego źródłem są wieprzowina i wołowina, a także mięso ryb [1]. Odpowiedni poziom w organizmie teoretycznie zapewnić sobie można, jedząc galaretki mięsne i rybne, golonki, salceson i podroby. Jednak wspomnianych pokarmów – ze względu na wysoką zawartość tłuszczu – nie powinno się spożywać zbyt często, a niektóre osoby w ogóle powinny ich unikać.
Wsparcie w zachowaniu prawidłowego poziomu kolagenu w organizmie mogą stanowić także suplementy diety. Preparaty dostępne na rynku zawierają białko w formie hydrolizatu cechującego się dobrą przyswajalnością. Pozwalają one uzupełnić dietę w kolagen [1].
Dostępny jest kolagen do picia — w proszku (do samodzielnego rozpuszczenia) lub w płynie, a także kolagen w tabletkach lub kapsułkach.
Suplementy z kolagenem — jakie wybrać?
Stosowanie odpowiedniej diety oraz spożywanie suplementów z kolagenem to sposoby na dostarczenie do organizmu dodatkowej ilości tego białka. Przy wyborze preparatu warto postawić na taki, który zawiera składniki cechujące się dobrą przyswajalnością.
Do popularnych produktów zalicza się 4Flex. Jest to suplement diety zawierający kolagen Fortigel. Zhydrolizowana forma cząsteczki Fortigel ma optymalną wielkość co ułatwia wchłanianie. Rodzinę suplementów diety z kolagenem 4Flex tworzą 4 produkty [3]:
- 4Flex z kolagenem Fhttps://4flex.pl/kolagen-na-stawy-porownanie-najpopularniejszych-produktow/ortigel oraz witaminą C,
- 4Flex Protect z kolagenem Fortigel oraz wapniem i witaminą D,
- 4Flex Active z kolagenem Fortigel oraz L-karnityną,
- 4Flex o smaku czarnej porzeczki z kolagenem Fortigel oraz witaminą C.
Zalecane spożycie to 1 saszetka dziennie [3].
Najczęściej zadawane pytania dotyczące kolagenu:
1. Co to jest kolagen i do czego służy?
Kolagen to powszechnie występujące w ludzkim organizmie białko, będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Jest budulcem skóry, naczyń krwionośnych, ścięgien, chrząstek, kości i mięśni, a także zębów i rogówki.
2. Czy warto brać kolagen?
Kolagen pełni wiele istotnych funkcji w ciele człowieka, a zdolność organizmu do jego wytwarzania maleje po ukończeniu 25. roku życia. Jednym ze sposobów na utrzymanie jego właściwego poziomu jest suplementacja.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Leki w Polsce. Farmakoterapia, Medyk Sp. z o.o., Vol 29 Nr 11/12’19 (342/343).
- Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Ann. Med. Siles. 2014, 68, 4, 245–254.
- Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022.08.22.).