Kolagen – właściwości. Jak wpływa na organizm? Sprawdź! - 4Flex

Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy i paznokcie dzięki niej są zdrowe i silne. Warto jednak wiedzieć, że kolagen wpływa nie tylko na wygląd skóry, włosów i paznokci, ale także na stan całego organizmu, ponieważ jest jego głównym białkiem budulcowym, a więc tworzy praktycznie wszystkie narządy i tkanki. Niestety produkcja kolagenu wraz z wiekiem spada, co pociąga za sobą mnóstwo problemów. Jakie są objawy niedoboru kolagenu w organizmie i jak skutecznie uzupełnić jego braki? Odpowiadamy!

Spis treści:

Czym jest kolagen?

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, stanowi 30% wszystkich białek człowieka. To najważniejsze białko strukturalne. Kolagen jest zbudowany z aminokwasów i cechuje się wytrzymałością oraz dużą elastycznością. Do tej pory opisano ok. 30 rodzajów kolagenu, które różnią się między sobą strukturą oraz lokalizacją w organizmie. Najbardziej rozpowszechniony w organizmie jest kolagen typu I obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości, a także w skórze i tkance podskórnej i w tkance tworzącej blizny1,2.

Kolagen – właściwości

Kolagen odgrywa ważną rolę w organizmie, a pełnione przez niego zadania zależą od jego rodzaju. Poszczególne typy kolagenu pełnią w organizmie następujące funkcje1,2:

 • budują tkanki i narządy oraz utrzymują ich strukturalną integralność,
 • ochraniają narządy wewnętrzne i stabilizują ich położenie,
 • biorą udział w procesie gojenia się ran,
 • uczestniczą w naprawie tkanek,
 • wzmacniając kości, nadając im sztywność,
 • utrzymują elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej,
 • zapobiegają przedostawaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz toksyn.

Jak kolagen naturalny wpływa na organizm?

Kolagen stanowi element budulcowy większości organów, w tym głównie skóry, kości, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Chroni narządy wewnętrzne takie jak nerki, żołądek czy wątroba, tworząc wokół nich sprężyste rusztowania. Zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia1.

Dzięki obecności kolagenu składniki mineralne lepiej się wchłaniają, a gęstość kości się zwiększa. Białko to ponadto stymuluje aktywność komórek chrzęstnych i wspiera procesy ochronne zachodzące w obrębie tkanki chrzęstnej. Jest w dużym stopniu odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki. Dodatkowo kolagen wspiera regenerację zmienionych chorobowo tkanek i zmniejsza aktywność enzymów wywołujących stany zapalne1,2.

Do czego prowadzi niedobór kolagenu w organizmie?

Wraz z upływem czasu organizm ludzki stopniowo traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. Poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać już po 25. r.ż., dodatkowo jego syntezę zaburza wzmożona aktywność fizyczna i uprawianie sportów ekstremalnych. Zbyt niski poziom białek kolagenowych w organizmie niesie poważne konsekwencje dla jego funkcjonowania1.

W pierwszej kolejności pogarsza się stan skóry – traci ona swoją jędrność i elastyczność, staje się sucha, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Im mniej kolagenu w skórze, tym gorszy jej stan. Osłabieniu ulegają także włosy, które zaczynają się łamać i wypadać. Pojawiają się problemy ze stawami i kośćmi oraz problemy z krążeniem1.

Jak uzyskać odpowiedni poziom kolagenu w organizmie?

Naturalnym źródłem kolagenu są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Gdzie można znaleźć kolagen? Dobrym jego źródłem są wieprzowina i wołowina, a także mięso ryb1. Odpowiedni poziom w organizmie teoretycznie zapewnić sobie można, jedząc galaretki mięsne i rybne, golonki, salceson i podroby. Wspomnianych pokarmów jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu nie powinno się jeść zbyt często, a niektóre osoby w ogóle powinny ich unikać.

Dlatego lepszym rozwiązaniem w uzupełnianiu niedoborów kolagenu okazuje się stosowanie naturalnych suplementów. Łatwo wchłaniany i przyswajany przez organizm jest zwłaszcza hydrolizowany kolagen, który pobudza procesy regeneracyjne tkanki łącznej, skóry, kości i stawów. Dodatkowo poprawia odporność na obciążenia mechaniczne chrząstki. Z uwagi na fakt, że kolagen występuje w skórze, preparaty z kolagenem mogą też spowolnić procesy starzenia, spłycić zmarszczki i zredukować rozstępy oraz cellulit1.

Dostępny jest kolagen do picia – w proszku (do samodzielnego rozpuszczenia) lub w płynie, a także kolagen w tabletkach lub kapsułkach.

Suplementy z kolagenem – jakie wybrać?

Nawet stosując odpowiednią dietę, nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości kolagenu, aby uzupełnić powstałe w nim niedobory. Dlatego warto zastosować suplementy kolagenowe, które dadzą szybsze i lepsze efekty uzupełniania niskiego poziomu kolagenu w organizmie. Powinniśmy jednak wybrać wysokiej jakości kolagen, cechujący się łatwą przyswajalnością.

Suplementem diety z kolagenem jest 4Flex. Jest to kolagen na stawy zawierający kolagen Fortigel, który wchłania się w aż 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Rodzinę suplementów diety z kolagenem 4Flex tworzą 4 produkty3:

 • 4Flex z kolagenem Fortigel oraz witaminą C,
 • 4Flex Silver z kolagenem Fortigel oraz wapniem i witaminą D,
 • 4Flex Sport z kolagenem Fortigel oraz L-karnityną,
 • 4Flex o smaku czarnej porzeczki z kolagenem Fortigel oraz witaminą C.

W każdym opakowaniu 4Flex jest 30 saszetek po 10 g produktu. Zalecane spożycie to 1 saszetka dziennie3.

Suplementy diety 4Flex przyjmować mogą osoby borykające się z degeneracją i ubytkami chrząstki stawowej, po kontuzjach i urazach stawów, z przeciążonymi stawami z powodu nadwagi, przechodzące rehabilitację, jak również sportowcy wyczynowi i sportowcy amatorzy3.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kolagenu:

1. Co to jest kolagen i do czego służy?

Kolagen to powszechnie występujące w ludzkim organizmie białko, będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Jest budulcem skóry, naczyń krwionośnych, ścięgien, chrząstek, kości i mięśni, a także zębów i rogówki.

2. Czy warto brać kolagen?

Ze względu na fakt, że ilość kolagenu w organizmie po ukończeniu 25. roku życia zaczyna spadać, a jego zawartość w pokarmach jest dość niska, warto pomyśleć o suplementacji kolagenu.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Leki w Polsce. Farmakoterapia, Medyk Sp. z o.o., Vol 29 Nr 11/12’19 (342/343).
 2. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Ann. Med. Siles. 2014, 68, 4, 245–254.
 3. Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022.08.22.).

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej