Ból kręgosłupa – przyczyny. Jak leczyć ból pleców? - 4Flex

Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może dotyczyć odcinka piersiowego lub lędźwiowego (tzw. ból krzyża, ok. 80% przypadków) oraz szyjnego (tzw. ból karku, ok. 15% przypadków), a także promieniować wzdłuż jednej lub obu rąk (rwa ramienna), do tułowia (nerwy międzyżebrowe) lub wzdłuż jednej albo obu nóg (rwa kulszowa lub udowa)1. Co może spowodować ból w obrębie kręgosłupa? Jak radzić sobie z bólem pleców na co dzień? Odpowiadamy!

Spis treści:

Ból kręgosłupa – charakterystyka. Rodzaje bólu kręgosłupa

Na ból kręgosłupa najczęściej uskarżamy się wtedy, gdy odczuwamy w jego obrębie dolegliwości bólowe lub dyskomfort w postaci uczucia napięcia mięśniowego lub sztywności w obrębie pleców. Niepożądane objawy mogą dotyczyć zarówno kręgosłupa szyjnego, jak i odcinka piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa1.

Biorąc pod uwagę czas trwania, ból kręgosłupa dzieli się na ostry (poniżej 4 tyg.), podostry (od 4 tyg. do 3 mies.) i przewlekły (powyżej 3 mies.). Ze względu na przyczynę bólu pleców wyróżnia się natomiast ból nieswoisty (90% przypadków) i swoisty (10% przypadków). W przypadku bólu nieswoistego dokładnej przyczyny nie da się wykryć za pomocą badań obrazowych. Ból swoisty natomiast może pochodzić z krążków międzykręgowych, ze stawów międzykręgowych i krzyżowo-biodrowych, z nerwów rdzeniowych i ich korzeni, z mięśni i powięzi grzbietu lub z aparatu więzadłowo-powięziowo-torebkowego miednicy1.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Wśród możliwych przyczyn bólu kręgosłupa wymienia się m.in.1:

   • zmiany zwyrodnieniowe – w przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa wyróżnia się ból dyskogenny, ból ze stawu międzykręgowego i ból rzutowany w przypadku rwy;
   • dyskopatia;
   • zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym lub szyjnym;
   • zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego;
   • zespół ogona końskiego;
   • ból mięśniowo-powięziowy;
   • złamanie osteoporotyczne;
   • zespół bólowy kręgosłupa;
   • zapalenie kręgosłupa;
   • zmiany nowotworowe;
   • ucisk na korzenie lub nerwy;
   • złamanie kręgu;
   • wady postawy;

Problemy z kręgosłupem mogą dodatkowo nasilać złe nawyki, częste dźwiganie ciężkich przedmiotów, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej czy chodzenie na wysokich obcasach.

Ból pleców i nie tylko – jakie objawy może dawać chory kręgosłup?

Ból kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego to jeden z częstszych objawów problemów z plecami, jednak zwykle nie jedyny. Chory kręgosłup może wysyłać nam też wiele innych sygnałów, których nie powinno się lekceważyć. Wraz z bólem pleców mogą występować takie objawy jak1:

   • zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie);
   • osłabienie mięśni kończyny (niedowład, porażenie) oraz odruchów ścięgnistych;
   • ból promieniujący do ręki/rąk lub nogi/nóg i pośladka;
   • bóle głowy i częste migreny;
   • problemy z oddychaniem;
   • objawy ze strony układu pokarmowego.

Niekiedy występują też objawy towarzyszące o charakterze ogólnym takie jak złe samopoczucie, zmęczenie czy podniesiona temperatura i utrudnione normalne funkcjonowanie.

Do kogo się udać, gdy boli kręgosłup?

W pierwszej kolejności po pomoc można zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, czyli specjalisty medycyny ogólnej lub pediatry. Lekarz ten zleci wykonanie badań i odpowiednio pokieruje nas dalej, zapewne do ortopedy. Specjalista ten zajmuje się leczeniem zarówno ostrego, jak i przewlekłego bólu pleców. Diagnozuje i leczy urazy, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, a także zakażenia.

Problem z odcinkiem szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym? Diagnostyka bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym czy lędźwiowym, a także w każdej innej części kręgosłupa, jeśli jest dotkliwy i długotrwały, może wymagać wykonania badań. W diagnostyce zastosowanie znajdują badania obrazowe takie jak prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). O tym, jakie badania wykonać, decyduje lekarz na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Na podstawie ich wyników planuje odpowiednie leczenie2.

Ogólne sposoby leczenia bólu kręgosłupa

Podejście do leczenia bólu kręgosłupa zależy od przyczyny, zwykle jednak w pierwszej kolejności wdraża się leczenie zachowawcze, nawet w przypadku długotrwałego bólu pleców. U podłoża większości przypadków bólów kręgosłupa nie leży bowiem żadna poważna choroba, a ewentualne zmiany uwidocznione w badaniach obrazowych są wynikiem naturalnego starzenia się kręgosłupa1.

Pacjentom z bolącym kręgosłupem zaleca się utrzymanie aktywności fizycznej, w tym zawodowe oraz regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych według instrukcji fizjoterapeutów (np. wzmacniających mięśnie pleców) i uprawianie aktywności fizycznej (np. spacery, pływanie). Wskazane jest wprowadzenie zmian w stylu życia i ograniczenie czasu w pozycji siedzącej. Chory powinien zachować prawidłową pozycję kręgosłupa podczas dźwigania, schylania się i siedzenia. Odpowiednia aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko przeobrażenia się bólu w postać przewlekłą. Chory powinien wykonywać ćwiczenia regularnie, z wyjątkiem okresów nasilenia bólu, które to uniemożliwia. Oprócz fizjoterapii rekomendowana jest też fizykoterapia1.

Korzystne efekty mogą też przynieść ciepłe okłady, terapia manualna i akupunktura. Lekarz może też zalecić leczenie farmakologiczne. Złagodzić ból powinny dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki przeciwbólowe na kręgosłup występują w formie doustnej lub miejscowej, w postaci plastrów czy maści i żeli1.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu kręgosłupa:

1.Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Do częstych przyczyn bólu kręgosłupa należą nadwyrężenia i przeciążenia, wypadnięcie lub pęknięcie dysku, choroby zapalne, skrzywienia kręgosłupa (np. skolioza) oraz osteoporoza.

2.Jak szybko pozbyć się bólu kręgosłupa?

W aptekach bez recepty kupić można leki zmniejszające dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Do uśmierzenia bólu sprawdzą się tabletki, maści i żele przeciwbólowe, a także plastry rozgrzewające lub chłodzące. Dobre efekty często daje też rehabilitacja.

 

Treści dotyczące bólu kręgosłupa:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej