Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie - 4Flex

Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u osób prowadzących siedzący tryb życia czy dźwigających na co dzień ciężkie rzeczy. Bólu piersiowego odcinka kręgosłupa nigdy nie powinno się lekceważyć, ponieważ zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do pogłębienia dolegliwości, ograniczenia ruchomości, a w skrajnym przypadku nawet do utraty sprawności. Ból w kręgosłupie piersiowym – poznaj przyczyny i objawy. Dowiedz się, jak zapobiegać bólom kręgosłupa piersiowego.

Spis treści:

Ból kręgosłupa piersiowego – możliwe przyczyny

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa, zbudowany jest z 12 kręgów. Coraz więcej osób boryka się z dolegliwościami w tym obszarze. Pojawiające się bóle w odcinku piersiowym kręgosłupa mogą być następstwem zaburzeń stawowych i tkanek miękkich o podłożu mechanicznym, występujących w obrębie układu ruchu. Uciążliwe dolegliwości mogą też pochodzić z innych okolic ciała, np. promieniować z odcinka szyjnego lub z narządów wewnętrznych. Inne możliwe przyczyny to choroby stawów kręgosłupa, w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz złamanie wskutek osteoporozy1,2.

Do wystąpienia bólu prowadzić też mogą przeciążenia czy urazy oraz siedzący tryb pracy, zwłaszcza przy siedzeniu w nieodpowiedniej pozycji. Dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa mogące zwiększać ryzyko wystąpienia bólu pleców na wysokości łopatek stanowi nadwaga i otyłość, a także duży biust.

Ból kręgosłupa piersiowego a choroby

Wśród możliwych przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym wymienia się m.in. takie choroby i problemy jak2:

 • infekcje,
 • złamania,
 • schorzenia nowotworowe,
 • zmiany zapalne,
 • przepuklinę krążka międzykręgowego,
 • ból pochodzenia kręgowego,
 • ból pochodzący z wyrostków stawowych,
 • dysfunkcje żeber,
 • bóle stawów żebrowo-poprzecznych i żebrowo-kręgowych,
 • zaburzenia równowagi mięśniowej i ból mięśniowo-powięziowy,
 • zaburzenia postawy ciała.

Jak objawiają się problemy z odcinkiem piersiowym kręgosłupa?

Najczęstsze objawy towarzyszące bólowi odcinka piersiowego1,2:

 • piekący ból pleców na wysokości mostka,
 • promieniowanie bólu do kręgosłupa szyjnego lub obręczy barkowej,
 • ból podczas oddychania,
 • zwiększone napięcie mięśni,
 • uczucie zesztywnienia,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • problemy z wyprostowaniem.

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – diagnostyka

Jeśli przez długi czas odczuwamy ból na wysokości odcinka piersiowego, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny dolegliwości. Możemy mieć bowiem do czynienia z poważnym schorzeniem kręgosłupa piersiowego wymagającym leczenia.

Specjalista zacznie od zebrania szczegółowego wywiadu, następnie przeprowadzi fizykalne, a na koniec najprawdopodobniej w zależności od swoich podejrzeń skieruje nas na odpowiednie badania. W diagnostyce problemów z odcinkiem piersiowym zastosowanie znajdują przede wszystkim badania obrazowe, w tym prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI)1.

Na czym polega leczenie ostrego bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym?

Leczenie dostosowuje się do problemu, z jakim zmaga się pacjent. W przypadku dolegliwości o ostrym charakterze stosuje się farmakoterapię. Lekami pierwszego wyboru na ból kręgosłupa są niesteroidowe leki przeciwzapalne, lekarz może zalecić ponadto niebenzodiazepinowe leki zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Farmakoterapia powinna być jednak prowadzona krótko, do ustąpienia ostrego bólu. Wsparciem dla leczenia z wykorzystaniem leków mogą być ciepłe okłady przykładane w miejscu bólu1.

Kluczowym elementem leczenia jest wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup piersiowy. Fizjoterapeuta w zależności od przypadłości może zalecić np. ćwiczenia czynne lub ćwiczenia korygujące postawę ciała. W ramach zabiegów manualnych stosuje się natomiast m.in. mobilizacje/manipulacje na piersiowym odcinku kręgosłupa oraz żeber. Ważne jednak, by w razie przewlekłego bólu kręgosłupa fizjoterapia była prowadzona stale, również w ramach profilaktyki1,2.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy dążyć do wyeliminowania źródła dolegliwości bólowych. Konieczne więc może okazać się rozpoczęcie leczenia u specjalisty, w zależności od postawionego rozpoznania.

Profilaktyka bólu kręgosłupa piersiowego

W zapobieganiu wystąpieniu dolegliwości bólowych w okolicy odcinka piersiowego kręgosłupa sprawdzić się powinny takie metody jak:

 • zachowywanie prawidłowej postawy ciała i unikanie garbienia,
 • zadbanie o regularną aktywność fizyczną,
 • podnoszenie ciężkich przedmiotów w prawidłowy sposób (z ugiętymi kolanami przy zachowaniu wyprostowanych pleców),
 • dążenie do zrzucenia zbędnych kilogramów i normalizacji wagi (dotyczy osób z otyłością i nadwagą),
 • unikanie pozostawania przez długi czas w tej samej pozycji,
 • robienie częstych przerw w pracy na proste ćwiczenia na kręgosłup.

W ramach profilaktyki bólu piersiowego odcinka pleców warto też od czasu do czasu skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista ten doradzi, jak dbać o kręgosłup na co dzień, aby jak najdłużej móc cieszyć się jego zdrowiem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu kręgosłupa piersiowego:

1.Gdzie boli kręgosłup piersiowy?

Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa piersiowego mogą lokalizować się zarówno z przodu, w okolicach klatki piersiowej, jak i z tyłu, w obszarze między łopatkami. Miejsce bólu zależy w dużej mierze od źródła dolegliwości.

2.Jak pozbyć się bólu kręgosłupa piersiowego?

Leczenie w większości przypadków polega na stosowaniu miejscowych i doustnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wykonywaniu ćwiczeń na kręgosłup i korzystaniu z zabiegów z zakresu fizykoterapii. Operacja i ingerencja w kręgosłup to zawsze ostateczność.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Maciejczak A., Goncerz G., Zespoły bólowe kręgosłupa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.43 (dostęp: 2023.03.30.)).
 2. Olson K.A., Terapia manualna kręgosłupa, rozdział 5 – Badanie i leczenie dysfunkcji piersiowego odcinka kręgosłupa, 2016, Edra Urban &Partner

 

Linia produktów 4flex

Kompleksowo

opakowanie 4Flex – 30 saszetek z proszkiem. Suplement diety na stawy z kolagenem dla dorosłych.

Kolagen Fortigel®

4Flex saszetki

Ze smakiem

opakowanie 4Flex o smaku czarnej porzeczki

Kolagen Fortigel® + witamina C

4Flex smakowy

Kompleksowo

Suplement diety 4Flex sport – łatwo przyswajany kolagen z l-karnityną. Produkt przeznaczony dla osób aktywnych i dbających o zdrowy tryb życia.

Wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny

4Flex Sport

Dojrzale

Suplement diety 4Flex silver na stawy. Kolagen nowej generacji z wapniem i witaminą D. Opakowanie 30 saszetek z proszkiem.

Kolagen Fortigel® + wapń + witamina D

4flex Silver

Czytaj więcej

Zdrowy kręgosłup na starość – jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Zdrowy kręgosłup na starość - jak zapobiegać schorzeniom? Kręgosłup i mięśnie grzbietu, które go otaczają, są narażone na duże obciążenia. Bardzo często bóle pleców dają o sobie znać w jesieni życia.... Więcej Zapalenie stawu łokciowego – jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać Zapalenie stawu łokciowego - jak zapobiegać? Zapalenie stawu łokciowego najczęściej  przybiera postać zapalenia kaletki maziowej łokcia lub reumatoidalnego zapalenia stawów. [1] Oba schorzenia mogą powodować stan zapalny i obrzęk... Więcej Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Zapalenie stawu kolanowego - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego to najczęstsza choroba zapalna kolana, która może rozwinąć się już w młodym wieku. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić... Więcej Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), kiedyś nazywane gośćcem lub gośćcem przewlekle postępującym [1], to przewlekła choroba zapalna, która atakuje przede wszystkim stawy. Nieleczona może... Więcej Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy- budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy: Budowa, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw kolanowy, czyli największy staw w organizmie człowieka, jest skomplikowany pod względem swojej budowy. Z tego powodu jest narażony na różnego typu urazy... Więcej Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego - przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego: przyczyny, objawy i metody łagodzenia Ból stawu skokowego może utrudniać normalne funkcjonowanie i w zależności od przyczyny może przybierać różne nasilenie. Kontuzja stawu skokowego jest często spotykana, ponieważ... Więcej Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: Anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Staw barkowy: anatomia, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne Ból barku może wynikać z różnych schorzeń i nie zawsze ma taką samą przyczynę. Warto dowiedzieć się, co może go powodować, ponieważ leczenie... Więcej Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Ból pleców w odcinku piersiowym to powszechnie występujący problem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek. Pojawić się może między innymi u... Więcej Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Prawdopodobnie większość społeczeństwa na jakimś etapie życia doświadczy bólu pleców. Może... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – przyczyny, leczenie, profilaktyka Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego występują powszechnie i dotyczą coraz młodszych osób. Stanowią duży problem epidemiologiczny mający nawrotowy i przewlekły charakter. Przyczyn bólu kręgosłupa... Więcej Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Przeciążone stawy – przyczyny, objawy oraz co powodują Stawy u człowieka to najbardziej ruchome i zarazem najbardziej złożone połączenia kości. Pojawiające się w ich obrębie dolegliwości bólowe mogą wywoływać obawę, że... Więcej Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać Chrząstka stawowa – czym jest i jaką pełni funkcję oraz jak o nią dbać? Uszkodzenie chrząstki stawowej kolan, bioder, barków i innych stawów to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Choć przyczyny uszkodzenia chrząstki są... Więcej Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny, leczenie i profilaktyka Bóle zlokalizowane w dolnym odcinku kręgosłupa zwykło się nazywać bólami krzyża. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących u człowieka, a ich częstość... Więcej Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Bóle mięśni – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ból pochodzenia mięśniowego to powszechny problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Większość dorosłych doświadczyła jednego lub więcej epizodów bólu mięśniowo-szkieletowego, będącego skutkiem... Więcej Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie Kolagen – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie? Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, wykazująca wiele właściwości zdrowotnych i szerokie spektrum działania. Zapewnia jędrność i elastyczność skórze, a włosy... Więcej Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa – czym jest i jaką pełni rolę? Maź stawowa to substancja, która przez smarowanie powierzchni chrząstek zmniejsza tarcie w stawach, dzięki czemu mogą one zapewniać ruchomość składnikom szkieletu. Kiedy ilość... Więcej Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia rehabilitację wywołaną bólem stawów Bóle stawów – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć różnorakie podłoże. Jedną z możliwych przyczyn bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwości ze strony stawów... Więcej Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Grafika przedstawia osobę trzymającą się za odcinek krzyżowo- biodrowy Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, sposoby radzenia sobie z problemem Ból stawu krzyżowo-biodrowego odczuwany w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Często utożsamiany jest z rwą kulszową, z... Więcej Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny – rodzaj, budowa i funkcje Staw ramienny jest jedną ze struktur budujących bark. Połączony jest wraz ze stawem barkowo-obojczykowym. Pozostałe elementy, tworzące bark, to m.in. kość ramienna, łopatka... Więcej Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia - przyczyny, leczenie Ból łokcia – przyczyny, leczenie Ból łokcia może być odczuwany przy jego zginaniu lub prostowaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, angażowaniu go do wykonywania czynności, a nawet w spoczynku. W... Więcej Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Poznaj rodzaje stawów w ciele człowieka Rodzaje stawów w ciele człowieka oraz ich funkcje Stawy u człowieka, czyli połączenia maziowe, to najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej złożone połączenia kości1. Stanowią element odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych ruchów oraz... Więcej Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Wizyta u lekarza z powodu bólu nadgarstka Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie Ból nadgarstka i okolic może mieć etiologię urazową lub nieurazową. Zbudowany z wielu drobnych stawów nadgarstek stale narażony jest na przeciążenia i urazy,... Więcej Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Czy strzelające stawy występują tylko u osób starszych? Strzelające stawy – co robić, gdy stają się problemem? Stawy umożliwiają wykonywanie złożonych ruchów i są intensywnie zaangażowane każdego dnia. Dodatkowo, pod wpływem różnych czynników (np. ubogiej diety, papierosów czy starzenia się)... Więcej Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Lekarz diagnozuje dolegliwości biodrowe Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, techniki leczenia Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest powszechnie uznawana za schorzenie wieku starszego, a w praktyce coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Nadwaga, brak aktywności... Więcej Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Co to jest gonartroza? Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka oraz metody leczenia gonartrozy Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w zaawansowanej postaci może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie oraz rehabilitacja mogą jednak... Więcej Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Lekarz diagnozujący zwyrodnienie stawu barkowego Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny powstawania i leczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń obejmujących układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym nawet... Więcej Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Czym zwyrodnienie stawów różni się od RZS? Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy i metody leczenia Zwyrodnienie stawów to choroba atakująca stawy, głównie osób starszych. Cechuje się bólem, który na początku występuje wyłącznie podczas ruchów, a w zaawansowanej postaci dokucza... Więcej Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Jakie są przyczyny bólu kolan? Ból kolana – przyczyny, leczenie, profilaktyka Ból w kolanie potrafi zepsuć cały dzień – utrudnia swobodne poruszanie się i wywołuje spory dyskomfort. Jeśli utrzymuje się długo, tym bardziej obniża... Więcej Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Ból biodra spowodowany zapaleniem stawu Zapalenie stawu biodrowego – objawy, profilaktyka Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także przemijającym zapaleniem stawu biodrowego, to w miarę łagodna choroba zapalna stawu biodrowego, która pociąga za sobą silne dolegliwości... Więcej Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Mężczyzna cierpiący z powodu bólu stawów Bóle stawów u starszych osób – przyczyny oraz sposoby leczenia Bóle stawów to częsty problem ludzi w podeszłym wieku. Zazwyczaj powoduje je choroba zwyrodnieniowa stawów, ale nie jest to jedyne schorzenie układu ruchu,... Więcej