Jak dbać o stawy? | Suplement diety 4flex

O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej jest ze stawami – aby do późnego wieku zachować je w dobrej kondycji, trzeba przede wszystkim dbać o własną dietę, być strażnikiem swojej masy ciała i co najważniejsze – systematycznie wykonywać przemyślany wysiłek fizyczny.

Spis treści:

Właściwa dieta – stawom lżej

Nic tak bardzo nie przeciąża stawów jak każdy dodatkowy kilogram ciała. Dlatego właśnie zbilansowana i zróżnicowana dieta ma istotny wpływ na to, aby przez długie lata cieszyć się sprawnymi stawami. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw ani owoców, za to tłuszcze zwierzęce warto w znacznym stopniu zastąpić kwasami tłuszczowymi omega, których skarbnicą są przede wszystkim ryby morskie, takie jak łosoś, sardynka czy makrela. Jeśli nie lubimy smaku ryb, kwas omega-3 znajdziemy też w oleju lnianym, który doskonale wzbogaci lekkie sałatki.

Dla prawidłowego funkcjonowania stawów niezbędne są określone składniki, które ludzki organizm przyswaja z produktów zawartych w codziennej diecie. Ważna jest witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewniania prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Jej bogactwo znajdziemy w podstawowych produktach spożywczych, takich jak owoce i warzywa. Białko to podstawowy budulec naszego ciała, w tym także stawów. Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia, a składniki antyoksydacyjne dezaktywują wolne rodniki.

Do utrzymania właściwej masy ciała i dostarczenia organizmowi potrzebnych witamin niezbędna jest zróżnicowana dieta, w której oprócz owoców, warzyw i wspomnianych produktów zawierających kwasy omega, powinny znaleźć się między innymi pieczone lub gotowane mięso drobiowe, pieczywo i produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, pestki dyni i słonecznika.

Ruch to zdrowie!

Dbając o kondycję stawów poza odpowiednio zbilansowanym jadłospisem powinniśmy też systematycznie zażywać ruchu. Ćwiczenia wykonywane w domu, joga czy aktywność fizyczna uprawiana dla relaksu na świeżym powietrzu – oczywiście poprzedzona odpowiednią rozgrzewką – są dla stawów zbawienne. Warto też w trakcie siedzącej czy stojącej pracy zmieniać co jakiś czas pozycję siedzenia, albo stojąc przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

Nawet codzienny półgodzinny spacer pozwoli rozruszać stawy. Wystarczy, że skorzystamy z pięknej pogody i wysiądziemy jeden przystanek autobusowy wcześniej niż zwykle. Króciutki spacer nie tylko wpłynie na stawy i wagę, ale dotleni też nasz organizm i zapewni dobre samopoczucie na cały dzień. Nawet seniorzy mogą zdecydować się na mało obciążającą aktywność fizyczną, która rozrusza i wzmocni ich stawy.

Czytaj więcej

Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wzmacniający staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej