Zadbaj o stawy, by uniknąć bólu i dyskomfortu | Suplement diety 4flex

Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera radość z rzeczy, które wcześniej przynosiły satysfakcję.

Aby więc stawy służyły nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio zadbać. Nawet jeśli nie zwracaliśmy na nie uwagi w młodości, nie oznacza to, że w podeszłym wieku jest już za późno na jakiekolwiek działania. Każdy moment jest odpowiedni, by zacząć uważniej podchodzić do kwestii swojego własnego zdrowia.

Spis treści:

Zacznij od diety

Dieta to podstawa, która powinna być dobrana do naszych predyspozycji i możliwości. Jeśli nie możemy skutecznie rozprawić się z nadwagą, zgłośmy się do lekarza lub dietetyka. Pomoc specjalisty powinna ułatwić nam opracowanie zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

Niestety w przypadku stawów nie opracowano jeszcze szczegółowego, idealnego jadłospisu. Starajmy się jednak dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej dawki białka, które jest głównym budulcem chrząstki stawowej. Wapń pomaga kościom zachować ich dobrą formę, dlatego wskazane jest, abyśmy stosunkowo często sięgali po mleko, jogurty czy twaróg. Pamiętajmy też, że ryby morskie są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega, z kolei owoce – wielu witamin.

Ćwicz na zdrowie

Sama dieta nigdy jednak nie wystarczy, aby stawy pozostawały we właściwej kondycji. Niezwykle ważna jest przynajmniej częściowa, ale regularna aktywność fizyczna, która pozwoli zachować układ kostno-stawowy w dobrej formie nawet w podeszłym wieku. Zdecydowanie nie chodzi o bieganie ani o męczące ćwiczenia na siłowni. Wystarczy raz dziennie wyjść na krótki spacer, autobus zamienić na rower lub po prostu od czasu do czasu wybrać się na pływalnię. Zmęczonym i zesztywniałym stawom ulgę przyniesie niekiedy krioterapia albo prądy diadynamiczne, jednak tego typu fizykoterapia jest zazwyczaj zapisywana przez lekarza specjalistę.

Na co dzień warto zadbać również o prawidłową postawę przy wykonywaniu podstawowych czynności, by zmniejszyć ryzyko urazu. Pamiętajmy o tym, aby nosząc zakupy lub torby równomiernie rozkładać ciężar w obu dłoniach. Nie zapominajmy też o wygodnym obuwiu, które nie wymusza nienaturalnych pozycji stóp, tak jak czynią to na przykład buty na wysokich obcasach.

Czego unikać dla dobra stawów?

Oprócz dbania o stawy za pomocą diety i ćwiczeń warto również zwrócić uwagę na to, czego należy unikać, by nasze stawy cieszyły się zdrowiem. Zrezygnujmy z większych ilości kawy i alkoholu, bo napoje te dość znacznie wypłukują magnez z naszego organizmu. Pozostańmy przy okazjonalnym kieliszku czerwonego wina, które dodatkowo skutecznie zadziała na trawienie.

Najważniejszym jednak czynnikiem zagrażającym naszym stawom jest nadwaga. Jeśli więc masz kilka zbędnych kilogramów, postaraj się je zrzucić. Zrezygnuj z późnych posiłków, a jeśli dopadnie Cię głód – sięgnij po szklankę wody mineralnej. Twoje stawy z pewnością będą Ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej

Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wzmacniający staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej