Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? | Suplement diety 4flex

W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.

Dopóki wszystko jest w porządku – nie myślimy o ich istnieniu. To poważny błąd, bo kiedy stawy zaczynają już dawać nam o sobie znać, przywrócenie ich pełnej sprawności może łączyć się z szeregiem żmudnych i długotrwałych wysiłków.

Jak zatem należy postępować, by stawy nie uprzykrzały życia ograniczając aktywność fizyczną? Co warto robić, by samodzielnie, bez pomocy lekarza, utrzymać je w dobrej kondycji? Profilaktyka w tym zakresie wymaga stosowania się do kilku prostych zasad, a korzyści z tego płynące będą wymierne.

Spis treści:

Czym są stawy – kilka słów o anatomii i fizjologii

Staw to misterna konstrukcja, łącząca co najmniej dwie kości. Prostowanie, zginanie oraz ruchy obrotowe możliwe są dzięki kształtom główek kości, chrząstce, która pokrywa ich części styczne, oraz torebce stawowej, wypełnionej płynem maziowym. Ten perfekcyjny mechanizm połączony jest więzadłami i otoczony mięśniami. Do prawidłowej pracy stawów niezbędna jest niczym niezakłócona, harmonijna współpraca wszystkich tych elementów.

Niepoprawne funkcjonowanie stawów z reguły rozpoczyna się od chrząstki stawowej. Ta elastyczna i miękka tkanka chroni powierzchnię kości i panewkę główki przed ścieraniem, pełniąc rolę swoistego amortyzatora, zapobiegając jednocześnie tarciu i ułatwiając poślizg.

Z upływem lat na skutek niewłaściwego trybu życia chrząstka zużywa się, będąc przyczyną niechcianych następstw. Coraz większy odsetek ludzi na całym świecie odczuwa dyskomfort związany z pracą stawów, a granica wieku w ostatnich latach zaniża się niepokojąco.

Jak nie znaleźć się w opałach, czyli dbamy o stawy?

Profilaktyka w zakresie stawów nie jest uciążliwa i bezpośrednio łączy się z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Zbawiennym czynnikiem dla zachowania ich sprawności jest ruch. Aktywność fizyczna pozwala bowiem utrzymać prawidłową ruchomość i zapobiega zesztywnieniom. Stymuluje też wytwarzanie substancji maziowej oraz poprawia przenikanie składników odżywczych do chrząstki stawowej. Należy jednak pamiętać, że regularna, codzienna aktywność powinna być rozsądnie dawkowana, aby nie oznaczała nadmiernych przeciążeń.

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na stan naszych stawów jest zróżnicowana dieta i walka z nadwagą. Z punktu widzenia kondycji układu kostno-stawowego, wskazane są ryby, oliwa z oliwek, oleje rzepakowe bądź lniane. Bogate w wapń i fosfor produkty nabiałowe, ciemne pieczywo oraz obfitujące w przeciwutleniacze czy witaminę C warzywa i owoce to dopełnienie diety, którą warto stosować.

Czytaj więcej

Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Z czego wynika ból kolana? Poznaj budowę kolana Budowa kolana – z czego składa się i jak działa staw kolanowy? Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka, a jednocześnie jednym z najbardziej wrażliwych, o czym doskonale wie większość sportowców. Łączy kość... Więcej Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Mężczyzna trzymający się za bolące biodro Ból bioder – jakie są przyczyny? Czy da się go uniknąć? Nadwyrężenie mięśni, zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenie mięśni lub ścięgien – to tylko niektóre z przypadłości, którym towarzyszy ból bioder promieniujący do innych partii... Więcej Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Starszy mężczyzna wzmacniający staw kolanowy Ćwiczenia na kolana – jak zadbać o staw kolanowy? Staw kolanowy ze względu na budowę i pełnioną funkcję jest stale narażony na urazy i przeciążenia. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i... Więcej Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Starszy mężczyzna wygrywający wyścig Kolagen na stawy – porównanie najpopularniejszych produktów Dolegliwości bólowe stawów to przypadłość, która zaliczana jest do najbardziej uciążliwych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Problemy ze stawami nie dotyczą wyłącznie osób starszych.... Więcej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? stawy osoby starszej Dlaczego dbanie o stawy jest ważne? W natłoku codziennych obowiązków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch naszego ciała, wymaga pracy co najmniej kilku stawów.... Więcej Zadbaj o stawy w jesieni życia zdrowie a wiek Zadbaj o stawy w jesieni życia Dyskomfort wynikający z niewłaściwej pracy stawów może być niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli dotyka osób starszych. Utrudnia to realizację codziennych czynności, a niekiedy odbiera... Więcej Domowe sposoby na zdrowe stawy ćwiczenia w domu na stawy Domowe sposoby na zdrowe stawy Chociaż zdecydowana większość osób konsekwencje niewłaściwej pracy stawów kojarzy głównie z podeszłym wiekiem, to badania wykazują, że tego typu stan coraz częściej spotyka... Więcej Właściwa pozycja na krześle – jak zadbać o swój kręgosłup? ból pleców po siedzeniu Właściwa pozycja na krześle - jak zadbać o swój kręgosłup? Coraz więcej z nas odczuwa dyskomfort związany ze stanem naszych pleców. W wielu przypadkach przyczyną nienajlepszej kondycji kręgosłupa jest po prostu niewłaściwa pozycja... Więcej Jakie produkty pomagają dbać o stawy? co jeść na stawy Jakie produkty pomagają dbać o stawy? Stawy odpowiadają za ruchomość ciała. W naturalny sposób są więc narażone na kontuzje i uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia czy urazów. Troska... Więcej Jak dbać o stawy? ćwiczenia na stawy Jak dbać o stawy? O zdrowiu przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna nam dolegać. Wówczas na działania profilaktyczne jest już jednak za późno. Nie inaczej... Więcej